Ruszają akcje pomocy osobom potrzebującym. Możesz przyłączyć się i Ty!

  • 18.03.2020, 09:25
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Ruszają akcje pomocy osobom potrzebującym. Możesz przyłączyć się i Ty! fot. Piotr Gaborek - zdjęcia i video z drona
Poważnym wyzwaniem dla osób starszych lub schorowanych, w kwarantannie są zakupy, bez nich nikt nie jest w stanie przetrwać tego czasu przymusowego odosobnienia.

Jeśli w sąsiedztwie znajdują się osoby, które według Ciebie wymagają pomocy, prosimy dzwońcie do nas, spróbujemy skoordynować akcję i powiadomić podmioty, które tej pomocy udzielą.

Chcemy, żeby ten artykuł dotarł do jak największej ilości Czytelników!

Zapytajcie w swoim otoczeniu osoby, czy nie potrzebują pomocy. Mogą to być proste czynności, jak np. zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa czy rozmowa telefoniczna.

Osoby, które chcą przyłączyć się do akcji albo skorzystać z pomocy mogą to zrobić dzwoniąc do nas pod nr tel. 733 05 30 05 lub wejść na specjalnie stworzoną grupę o nazwie #pomagajmysobie Gorlice

Cel jest jeden: wzajemna pomoc sąsiedzka, która pozwoli przetrwać pandemię, kiedy wszyscy stanowią potencjalne zagrożenie dla siebie, poprzez zarażenie się wirusem w prozaicznych okolicznościach, np. poprzez wyjście do sklepu lub na pocztę.

Pamiętajcie: nie wychodźcie z domu, a jeśli już musicie to unikajcie zgromadzeń. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich, ale to właśnie seniorzy powinni szczególnie ich przestrzegać, dla nich koronawirus jest wyjątkowo niebezpieczny.

 

 


Przypominamy o podstawowych zasadach i sprawdzonych informacjach związanych z wirusem w kontekście zakupów. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie gov.pl.

Czy wirus może przenosić się za pomocą żywności?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9.03.2020 stanowisko, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2.

Czy obróbka termiczna niszczy koronawirusa?

Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60stC przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2.

  • Miasto Gorlice (źródło: gorlice.pl)

Informujemy, że w razie konieczności zapewnienia pomocy osobom samotnym, starszym oraz niepełnosprawnym (mieszkańcom Miasta Gorlice) w formie posiłku lub produktów żywnościowych, zakupu lekarstw oraz środków niezbędnych do życia, należy kontaktować się z MOPS w Gorlicach.

KONTAKT:
ul. Reymonta 1, 38-300 Gorlice
Telefon: 18 35 20 510, 18 35 20 311
(od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 do 15.30).
E-mail: [email protected]

 

  • Gmina Moszczenica

Tomasz Stasiowski

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sanepid
Sanepid 18.03.2020, 21:21
Uwaga! Jedzenie powinno kupować się tylko w opakowaniach próżniowych.
eks
eks 18.03.2020, 11:58
WCZORAJ W pOLSACIE POKAZYWALI strażaków z moszczenicy którzy pomagają..tylko czemu byli w maseczkach skoro maseczki powinni nośic tylko zarażeni
k88
k88 18.03.2020, 16:19
strażaków?? ty chyba jesteś niepoważny albo masz 10 lat
MrRed
MrRed 18.03.2020, 11:53
to ja może konkretnie, bo tak abstrakcyjnie trudno jest pomóc. proponuję:
1. każdy powinien pomyśleć o 4 osobach mieszkających w jego najblizszym otoczeniu ( 4 domy w górę i w dół ulicy/ 4 mieszkania w górę i w dół); zadbajmy o najbliżej mieszkających;

o najbliższej Rodzinie nie wspominam, bo tutaj wierzę, że każdy rozsądnie działa

2. pomyślcie, kto w ogóle nie ma dostępu do tych informacji internetowych, bo jest np. starszy, schorowany, wiec nie wie, ze istnieje szansa na pomoc.
jeśli ktoś taki jest - wydrukujcie tę informację, wrzućcie osobie do mieszkania (niekoniecznie do skrzynki, bo dla niektórych to też problem odebrać pocztę)
ULOTKI SĄ WAŻNE

3. jeśli chcecie pomagać komuś z zakupami ustalcie sposób komunikowania się, wymieńcie się numerami telefonu; wszyscy uczmy się na nowo robienia list zakupów, tak, żeby nie chodzić do sklepu po jedno piwo, czy jedne chipsy, bo i takie sytuacje juz widziałem

4. niedługo przybędą kolejne osoby, które obowiązkowo muszą odbyć kwarantannę - może ktoś wie o jakichś wolnych mieszkaniach lub pustych chwilowo domach, w których mogłyby się takie osoby zatrzymywać, a nie zarażać swoich najblizszych wracając "do bezpiecznej Rodziny"?

podpowiedzcie, co jeszcze moze nam ułatwić pracę

Pozostałe