Zdrowy kręgosłup to bezpieczne dziecko - podpowiadamy jak dobrać idealny plecak

  • 30.03.2020, 08:35
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Zdrowy kręgosłup to bezpieczne dziecko - podpowiadamy jak dobrać idealny plecak
Wad postawy, bóli mięśni i stawów, a nawet skrzywienia kręgosłupa - tego wszystkiego możemy oszczędzić naszemu dziecku. W jaki sposób? Wybierzmy dla niego idealny plecak pamiętając, że przedmiot ten będzie towarzyszem nie tylko zajęć edukacyjnych, ale również innych aktywności szkolnych i pozalekcyjnych.

Ergonomia czyli polepszamy

Twórca terminu "ergonomia" zakładał, że celem tego pojęcia jest polepszenie człowiekowi warunków do pracy. Firmy produkujące plecaki szkolne na szczęście coraz częściej wychodzą z podobnego założenia. Plecak ma bowiem o wiele poważniejsze zadanie niż przyciąganie wzroku swoimi nadrukami. Powinien być idealnie wyprofilowany i dopasowany do pleców dziecka, przylegać do nich. Powstające przestrzenie w przypadku źle dobranej konstrukcji mogą bowiem nasilić objawy bólowe pleców. Zwróćmy zatem uwagę na kształt wybranego plecaka i sposób, w jaki dopasowany jest do użytkownika.

Wielkość ma znaczenie

Większość szkół oferuje już wprawdzie możliwość pozostawienia części rzeczy w szkolnych szafkach, ale doskonale wiemy, że nie wszędzie i nie zawsze jest to możliwe. Musimy zaopatrzyć zatem dziecko w taki plecak, który bez trudu pomieści potrzebne artykuły. O ile plecaki szkolne nie wymagają olbrzymich przestrzeni jak na tygodniowy biwak, o tyle format a4 jest niezbędnym minimum. Główna komora powinna bez trudu pomieścić wszystkie podręczniki i zeszyty ucznia. Skoro o głównej komorze mowa - przydałyby się również mniejsze. Idealnie byłoby, gdyby nasz plecak proponował mniejsze kieszonki symetrycznie rozłożone po obu stronach. Taki zabieg daje nam możliwość równomiernego obciążenia stron i jednocześnie odciążenia pleców.

Waga - najlepiej piórkowa

Rekomendowaną wagą plecaka (bez wyposażenia) jest 1 kilogram dla dzieci młodszych i do 2 kilogramów dla nastolatków. Istotne jest zatem, aby plecaki szkolne wykonane były z bardzo lekkich materiałów, które same w sobie nie generują dodatkowego, absolutnie niepotrzebnego obciążenia. Skoro o rekomendacji i obciążeniu mowa, według zaleceń Ministerstwa Edukacji Narodowej, w przypadku dziecka do 13. roku życia, obciążenie dodatkowe powinno wynosić 10% masy jego ciała, a starszego – 15% masy ciała. Na tym etapie warto również pamiętać o niezbędnych, regulowanych elementach plecaka. Długość uchwytów czy poziomy pasek w okolicy talii, który pomoże jeszcze lepiej rozłożyć dźwigany ciężar zagwarantują jeszcze większe bezpieczeństwo naszemu dziecku.

Niezbędne dodatki

Kiedy mowa o niezbędnych dodatkach, nie mamy wcale na myśli króliczej łapki przywieszonej na szczęście, a np. wzmocnione dno plecaka, które nie tylko umożliwi skuteczniejsze odszukanie poszukiwanego przedmiotu, ale również pomoże przeżyć plecakowi wszystkie te niespodziewane kontakty z ławką i podłogą, nierzadko z dużej wysokości...

Wspominane wcześniej dodatkowe przestrzenie w postaci mniejszych i większych kieszonek (również tych zapinanych na zamek!) pozwolą z łatwością przechować drobniejsze przedmioty. Plecaki szkolne są ponadto w całości coraz częściej wykonywane z nowoczesnych materiałów, które z jednej strony pozwalają na przepływ powietrza - specjalne pianki usztywniające przylegające do pleców dziecka - z drugiej zaś - tworzą powłokę przeciwdeszczową. W całości są więc produktem wychodzącym naprzeciw najbardziej wyśrubowanym wymaganiom odpowiedzialnych rodziców. Nowe technologie nadruku natomiast, pozwalają na wybór wśród całej gamy deseni i fantazyjnych printów. Nie zapominajmy bowiem, że dla młodych ludzi plecak stanowi niemalże element stroju, musi być cool. Jeśli więc mowa o wyglądzie, weźmy pod uwagę zdanie naszego dziecka i cieszmy się jego zdrowiem i uśmiechem.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe