Małopolski pakiet dla służby zdrowia i przedsiębiorców!

  • 26.03.2020, 15:38
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Małopolski pakiet dla służby zdrowia i przedsiębiorców!
Ponad 320 milionów złotych – to kwota, która zostanie przekazana przez Zarząd Województwa Małopolskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego na walkę z chorobą wywołaną koronawirusem oraz łagodzenie skutków epidemii dla małopolskiej gospodarki.

Zarząd Województwa intensywnie pracuje nad wykorzystaniem środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego na walkę z epidemią koronawirusa oraz łagodzenie jej skutków gospodarczych. Przy współpracy z partnerami powstaje system obejmujący trzy pakiety: medyczny, przedsiębiorczości i płynności finansowej. Łącznie Zarząd Województwa planuje przeznaczyć ponad 320 mln złotych ze środków europejskich.

PAKIET MEDYCZNY – 94 miliony złotych, przeznaczony na zakupy sprzętu medycznego pozwalającego ratować życie i leczyć osoby zakażone koronawirusem, w tym karetki pogotowania i środki dezynfekcji pomieszczeń. Zakupione zostaną również środki ochrony osobistej. Na te cele przeznaczonych zostanie 94 miliony złotych dofinansowania unijnego, co po uzupełnieniu o wkład krajowy utworzy budżet na poziomie 115 milionów złotych. Zarząd Województwa powołał specjalny Komitet Sterujący z udziałem Wojewody Małopolskiego oraz Małopolskiego Inspektora Sanitarnego, który będzie koordynował wydatkowanie środków.

PAKIET PRZEDSIĘBIORCZOŚCI – 192 milionów złotych, przeznaczony na osłonę przedsiębiorstw przed skutkami gospodarczymi, wspierający utrzymanie miejsc pracy i przetrwanie czasu epidemii. Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dotację jako rekompensatę z tytułu utraconych przychodów. Nie będzie wymogu przeprowadzenia nowej inwestycji czy wysokiego poziomu innowacyjności. To kroplówka na przeżycie. Na ten cel zostanie przeznaczonych 192 mln złotych. Mechanizm dofinansowanie zostanie szczegółowo opisany po opracowaniu podstaw prawnych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które również błyskawicznie są tworzone.

PAKIET PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ – 35 milionów złotych, przeznaczony na poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw poprzez uruchomienie niskooprocentowanych pożyczek, m.in. obrotowych (bez wymaganej dotychczas części inwestycyjnej). Nowa oferta pożyczkowa będzie udostępniona we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, a przeznaczonych zostanie na ten cel ponad 35 mln złotych, z możliwością dalszego zwiększania kwoty w zależności od potrzeb.

Łącznie, na obecnym etapie zaangażowanych zostanie ponad 320 milionów złotych. Elastyczne wykorzystanie środków jest możliwe, co zostało zakomunikowane przez Komisję Europejską oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Szczerze?!
Szczerze?! 27.03.2020, 09:35
Miasto i Powiat nie pomogą bo zostali Bankrutem i jeszcze chwila kryzysu i Powiat będzie w Nowym Sączu i będzie normalność bez donosów.
Kierownik
Kierownik 27.03.2020, 09:27
Proszę zabrać to pod uwagę że Gorlice sobie poradzą i jak do tej pory to nie była by to pomoc, tylko było by to wyłudzenie pieniędzy, co jest przestępstwem i podchodzi pod paragrafy, a każdy zabrany grosz będzie na pewno rozliczany, a PIS potrafi pozamykać oszustów.
Sprzedawca
Sprzedawca 27.03.2020, 01:03
Bardzo dobrze że będzie dofinansowanie dla Gorlickich zakładów i sklepów spożywczych, by utrzymać regionalne miejsca pracy dla pracowników którzy mieli kontakty z chorymi na Koronawirus - COVID-19 w Gorlicach.

Pozostałe