Kilkadziesiąt pożarów traw. Są pierwsze madaty dla podpalczy.

  • 30.03.2020, 11:18
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Kilkadziesiąt pożarów traw. Są pierwsze madaty dla podpalczy. Foto: ilustracyjne/OSP Kryg
Od piątku (27 marca) do niedzieli (29 marca) strażacy i druhowie z okolicznych jednostek OSP wyjeżdżali do pożarów suchych traw ponad 20 razy!

Pogoda, która towarzyszyła nam przez ostatnie dni, sprzyjała ogrodowym porządkom i tym na polach. Niestety niektórzy mieszkańcy Gorlickiego za nic sobie mają strażackie prośby i apele o niewypalanie traw i druhowie niemal każdego dnia są wzywani do płonących nieużytków.

Tylko w ten weekend strażacy wyjeżdżali 22 razy do palących się traw na łąkach i nieużytkach. Spłonęło 9,3 ha. W działaniach wzięło udział 31 zastępów i 172 strażaków. Od początku roku strażacy gasili 79 pożarów traw, a w całym 2019 roku takich pożarów było 200 – mówi młodszy brygadier Dariusz Surmacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach.

Za każdym razem na miejsce są wzywani również policjanci, bo wypalanie traw jest nielegalne i podlega odpowiedzialności karnej. Ujęcie sprawcy jest bardzo trudne, ale coraz częściej mundurowym udaje się dotrzeć do podpalaczy.

W piątek (27 marca) w Wójtowej policjanci zatrzymali na miejscu pożaru mężczyznę, który przyznał się do podpalenia 20 arów suchej trawy i przyjął 500 zł mandat. To już kolejny przypadek w tym sezonie pociągnięcia do odpowiedzialności osoby, która spowodowała pożar nieużytków – podkreśla aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

RolnikNieSzukaŻony
RolnikNieSzukaŻony 31.03.2020, 17:40
A jak skoszę te trawę, zbiorę na sterty mogę palić? Wtedy mamy do czynienia z ogniskiem, nie do wypalania chyba
Jj
Jj 31.03.2020, 15:23
No i git
*** ,karać nie wyróżniać.

Pozostałe