Szumowski: Zaczynamy wchodzić w etap, kiedy liczby rozpoznanych przypadków będziemy liczyć w tysiącach. Będą nowe restrykcje.

  • 30.03.2020, 16:15
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Szumowski: Zaczynamy wchodzić w etap, kiedy liczby rozpoznanych przypadków będziemy liczyć w tysiącach. Będą nowe restrykcje. fot. relacja polsatnews.pl
Środki ochrony osobistej, takie jak maseczki, kombinezony i rękawiczki będą trafiać nie tylko do szpitali zakaźnych, ale też do pozostałych jednostek systemu ochrony zdrowia, a także służb.

Minister Szumowski wyjaśnił, że będą to spore liczby sprzętu, wyliczając ponad 5 mln 200 tys. maseczek, prawie 32 tys. kombinezonów, ponad 6 mln rękawiczek.

W tej chwili w oddziałach zakaźnych i szpitalach jednoimiennych jest około 1 300 chorych, w użytku jest 50 respiratorów. Na potrzeby epidemii jest przygotowanych około 10 tys. łóżek oraz około 1200 respiratorów.

W następnych dniach wzrost chorych będzie wykładniczy. To będzie bardzo gwałtowny wzrost i oczekujemy bardzo dużych przyrostów - powiedział Łukasz Szumowski.

My nie jesteśmy w środku epidemii. To nie jest początek końca, to nawet nie jest koniec początku. My zaczynamy w tej chwili wzrost liczby chorych, którzy będą potrzebowali naszej pomocy - mówił minister.

Zmieniliśmy definicję osoby, która jest z dużego ryzyka. W tej chwili taką osobą jest każdy pacjent, który ma niewydolność oddechową i leży na OIOM-ie w szpitalu zakaźnym lub w każdym innym szpitalu.

Każdy medyk, który się zetknął z pacjentem z Covid-19 w bliskim kontakcie bez ochronnego stroju, każdy medyk, który pracuje na oddziale zakaźnym i ma objawy jakiekolwiek. To są te osoby, które będziemy testowali w pierwszej kolejności, po to, żeby minimalizować ryzyko zakażenia innych pacjentów i zakażenia wzajemnego pomiędzy personelem medycznym - powiedział Szumowski.

Jeżeli zapadną jakiekolwiek decyzje rządu, co do dalszych restrykcji w związku z epidemią, zostaną one przedstawione opinii publicznej.

Ostatni weekend nie napawa nadzieją, że te restrykcje, które do tej pory były, są wystarczające - mówił.

materiał przygotowany na podstawie relacji polsatnews.pl

Tomasz Stasiowski

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pol
pol 31.03.2020, 18:43
Minister Szumowski najlepszy Ministrem Zdrowia
p_k
Ariel 30.03.2020, 21:55
Fanem PiS-u zdecydowanie nie jestem.
Ale pana Szumowskiego szczerze podziwiam za spokój, wiedzę i widoczną pracowitość, oraz dystans do polityki.

Temu gościowi powierzyłbym kluczyk do najtajniejszej skrytki lub jeden koniec liny asekuracyjnej w górach.
Kaczykarzel
Kaczykarzel 30.03.2020, 18:54
Sieja panike aby wybory wygrac
a
a 30.03.2020, 21:24
Zbliżają się wybory prezydenckie, nie parlamentarne. Minister Szumowski może być spokojny o swoją posadę o ile nie podpadnie komuś z góry.
MrRed
MrRed 30.03.2020, 17:30
naszą małą tragedią jest to, że żyjemy w małej społeczności. większość z nas ma osoby bliskie, które pracują w szpitalu. nie wszyscy są odpowiedzialni i informują medyków, że są na kwarantannie czy mają objawy. to powoduje, że nasze szanse maleją.
ograniczenia są robione z myślą o wszystkich, ale szczególnie o osobach z dużych miast. nic nie poradzimy.
Jozef stutgart
Jozef stutgart 30.03.2020, 17:06
Teraz wychodzi ze służba zdrowia jest kompletnie nieprzygotowana... chcą nas wyzamykac w domach... ja rozumiem trzeba jak najbardziej uważać, aler ile mamy zyc w izolacji rok dwa? a co z naszymi pracami?
Anonim
Anonim 30.03.2020, 21:49
Co ci człowieku z pracy jak umrzesz ? Włosi się przekonali co znaczy nie słuchać zakazów dziś są setki tysięcy zarażonych, wirus się ciągle mutuje, a leku nie ma szczepionek też nie i długo nie będzie. Może nadchodzi kres ludzkości, dziś plaga ,jutro szarańcza, pojutrze trzęsienia ziemi.
Lol
Lol 30.03.2020, 16:28
Najlepiej nas wystrzelajcie..już ledwo daje się wytrzymać te wasze ograniczenia...chcecie nas psychicznie wykończyć??? Co jeszcze ograniczycie???
I tak żadne ograniczenia nie pomogą....
Swój
Swój 31.03.2020, 09:06
Co ty bredzisz puknij się w łeb ale tak konkretnie jeśli ci życie nie miłe
pol
pol 31.03.2020, 18:30
popieram cie

Pozostałe