Od jutra zaczynają obowiązywać nowe obostrzenia w związku z pandemią!

  • 31.03.2020, 12:48
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Od jutra zaczynają obowiązywać nowe obostrzenia w związku z pandemią! Foto: konferecja prasowa Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego
Dzisiaj (31 marca) premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe ograniczenia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce.

Nadal będziemy musieli zachować co najmniej dwa metry odległości od innych osób w przestrzeni publicznej i wymóg ten dotyczy także rodzin i bliskich, wyłączeni są z tego obowiązku rodzice z dziećmi do 13. roku życia, a także osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie.

Od jutra (1 kwietnia) do dowołania każda osoba do 18. roku życia będzie mogła wyjść z domu tylko pod opieką dorosłego.

W sklepach będzie mogło przebywać co najwyżej trzy razy tyle osób, ile jest w nim kas (jeśli w sklepie jest pięć kas, to w jednym momencie może robić zakupy 15 osób). Podobnie w przypadku banków – jeśli są trzy stanowiska obsługi, to w banku może być jednocześnie maksymalnie dziewięć osób. Natomiast na ternie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pomnożona przez dwa.

W weekendy zamknięte będą sklepy budowlane. Otwarte pozostają sklepy spożywcze, apteki i drogerie.

Od czwartku (2 kwietnia) wszyscy będziemy musieli robić zakupy w rękawiczkach jednorazowych, a między godz. 10 a 12 ze sklepów będą mogli korzystać wyłącznie seniorzy.

Zawieszona zostaje działalność salonów kosmetycznych, fryzjerskich i tatuaży, a także zostaje wprowadzony zakaz wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych i masaży, chyba że rehabilitacja jest bezwzględnie konieczna.

W zakładach pracy wprowadzony zostaje wymóg odległości co najmniej 1,5 metra między stanowiskami pracy.

Formuła kwarantanny zostanie rozszerzona, będą ją odbywać wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę.

Zamknięte będą parki, bulwary, plaże, miejsca rekreacyjne i wypożyczalnie rowerów.

Za załamanie zakazów grozi kara do 30 tysięcy złotych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ona
ona 01.04.2020, 08:54
do ja..we WŁOSZECH TEŻ JEST CIEMNOGRÓD??? Jak ci życie nie miłe to nie rozsiewaj plot.. to po co wracają z zagranicy..jeszcze nie tak dawno pluli na nasz kraj
Polak
Polak 01.04.2020, 15:27
Po co? Bo mają tutaj rodziny na utrzymaniu? Jadą za granicę do pracy, bo w kraju tylko pogarda i najniższa krajowa? Mając do wyboru pracę za 2000zł, a za 8000 wybrałabyś 2000zł? Nawet narodowcy i patrioci by nie wybrali.
Oby
Oby 01.04.2020, 08:12
Zakazy wprowadzone a młodzież dalej chodzi gdzie jest policja? Bo jak się wirus rozszaleje to bardziej oblegadnym numerem niż 112 będzie numer do prosektorium
Gorlice
Gorlice 01.04.2020, 01:16
Z powodu koronawirusa nawet rząd złożył dymisję.
ja
ja 31.03.2020, 18:52
ludzie czy wy naprawde jestescie slepi i glusi ze tak im we wszystko wierzycie dajecie sie zamknac w domu jak kanarki w klatce. widac ze narod glupi i wystarczy nastraszyc i we wszystko wierzy.
łukasz
łukasz 31.03.2020, 23:17
w polsce zawsze byl ciemnogród na grype wiecej umiera ludzi a tu jakis korononowirus i jzu panika ludzie to jednak w tej polsce to barany
Teoria
Teoria 31.03.2020, 19:11
Poradnię przenieśli do Starego szpitala...
Sprawiedliwy
Sprawiedliwy 31.03.2020, 18:36
A kiedy wprowadzą przepis by wszystkich jednakowo uznać za zarażonych i że Policja i Wojsko mają obowiązek strzelać w ludzi, bo myślę że nastąpi to w święta, wtedy gdy będą lać skażoną święconą wodą i od tej pory wprowadzą normalność a nie tradycję ze średniowiecza.
Prawnik
Prawnik 31.03.2020, 16:35
To jest Wojna Biologiczna i mogą teraz nawet zamknąć za zły komentarz, bo napiszą że komputery też mają wirusy.
ERIK
ERIK 31.03.2020, 16:33
Czytelnik ma racje.Jadące ranem busy z pracownikami budowlanymi zapakowane jak sardynki przerażają!Gdzie tu jest bezpieczenstwo i higiena?Jedne składy budowlane w naszym powiecie się zamykaja(dbając o bezpieczeństwo swoich pracowników)a drugie zbierają żniwo, mając bezpieczeństwo ludzi w .....
Nowiczok przyjezdny
Nowiczok przyjezdny 31.03.2020, 16:03
aha i gdzie jest strasz leśna ,skoro osoby przeróżne spacerują sobie po duktach leśnych i prywatnych działkach, jakoś dawno nie widać sózóki oraz mitsóbiszi! co na to nadleśnictwo łosie???? terenówki 4x4 robią co chcą na łąkach od magury po smerekowiec! co tam no dawać kontrolować a nie czekać na zgłoszenie zawiadomienia osobiście!! ukryte kamerki w w lesie nie dają nagle znać ????? Nowica
rodzina byłego sołtysa
rodzina byłego sołtysa 31.03.2020, 15:37
dzień w dzień Sanepid na pytanie czy ktoś tutaj ma kwarantannę nic nie chce powiedzieć! jako mała społeczność licząca lewie 70-kilka numerów ,obawiamy się o życie oraz zdrowie! jakoś w Libuszy można było uogólnić .że tylu a tylu itp. itc. rodo???!! czy zdrowie innych jest mniej ważne?? proszę redakcję o wyjaśnienie sprawy. policja jeżdzi no tej miejscowości zapomnianej prze łemków i "boga" raz na pół roku! ale jak teraz żywego ducha nie widać,to nagle jeżdzą co dzień!!! czyli ktoś coś!zień policja jeździ do Nowicy. mniej więcej o tej samej porze!
Rozgoryczony Obywatel
Rozgoryczony Obywatel 31.03.2020, 14:58
Rozumiem, że te dwa metry pomiędzy osobami to w domu też trzeba przestrzegać, bo jaki byłby tego sens jak by tak nie było.
Konieczność noszenia rękawiczek jednorazowych a wczoraj podawane było na Twitterze ministerstwa zdrowia, że nie powinno się używać bo w przypadku złego zdjęcia można się zakazić tym co na nich jest ( https://twitter.com/MZ_GOV_PL/… to jak to w końcu jest.
Dodatkowo, kto zapewni dostęp do tych rękawiczek, po prostu sklepy mają je zapewnić klientom?
Masek dalej nie powinniśmy nosić bo przecież to nic nie daje, tylko dziwnym trafem inne kraje (np: Czechy) je wprowadziły i już mają widoczny efekt spadku dziennego przyrostu zarażonych.
Przecież rząd nie może nakazać noszenia maseczek bo by ludzie się oburzyli kto ma je zapewnić a nie wszystko jest tak wspaniałe w państwie polskim i tych maseczek po prostu nie ma.
Najlepsze na koniec, formuła kwarantanny zostanie rozszerzona - no najwyższy czas faktycznie; długo zajęło rozmyślanie że kwarantanna też powinna obejmować wszystkich którzy mieszkają z osobą objętą kwarantanną.

Czytelnik
Czytelnik 31.03.2020, 13:46
Co z osobami pracującymi na budowach? W takich miejscach jest sporo robotników. Są z różnych miejciwości, mają kontakt z różnymi odobami( np domownikmi). Skąd mamy pewność,ze takie osoby nie są zakażone? Chodzą wspólnie na przerwy, robią zakupy w sklepach. Można by jeszcze wiele przykładów podać? Te rozpożądenia nie są w dalszym ciągu dokładnie sprecyzowane.
carloss
carloss 31.03.2020, 19:12
sam budowałeś...... kredyt miałeś ... na kolanach byś prosił by ktoś w tym momencie budowlańcy byli u Ciebie
zdyniok
zdyniok 31.03.2020, 15:57
W Nowica pacjent który twierdzi że ma kwarantannę nadal chodzi,włóczy się po przyjezdnych osobnikach z całej polski! i co wy na to "drogie " służby??
oczywisty
oczywisty 31.03.2020, 18:04
zgłaszaj czlowieku za kazdym razem kiedy widzisz taką sytuację. tu mozesz napisać dowolną historyjkę.
Zdyniok
Zdyniok 31.03.2020, 19:15
Zgłoszone kilkukrotnie bez obawy zaniechania. Więc nie pora na twoje żarty. Odnośnie zaistniałej sytuacji epidemiologicznej!

Pozostałe