Kromer Biecz Festival w tym roku w wyjątkowej odsłonie

  • 13.05.2020, 18:59
  • Justyna Miarecka

Podziel się:

Oceń:

Kromer Biecz Festival w tym roku w wyjątkowej odsłonie
Tegoroczny Kromer Festival Biecz planowany był na ostatni weekend lipca 2020. Niestety, pandemiczna rzeczywistość, która zawładnęła niemal całym globem, wzmożone środki ostrożności, przedłużająca się izolacja i brak dostępu do kultury w znanej dotychczas formie, sprawiły, że organizatorzy Festiwalu stanęli przed koniecznością zmiany formuły wydarzenia. Festiwal w 2020 roku przeniesie się zatem w przestrzeń wirtualną. Wszystkich melomanów, sympatyków Festiwalu oraz fanów muzyki dawnej zapraszamy do udziału w Kromer Festival Biecz online.

Festiwal w 2020 roku przeniesie się zatem w przestrzeń wirtualną. Wszystkich melomanów, sympatyków Festiwalu oraz fanów muzyki dawnej zapraszamy do udziału w Kromer Festival Biecz online.

 

Tegoroczna 6. edycja Festiwalu – w nowej formule online – pozwoli spragnionym uczestnictwa w kulturze melomanom kontynuować przeżywanie duchowych doznań związanych z odbiorem muzyki klasycznej na wysokim poziomie artystycznym w odmienny niż dotychczas sposób oraz stanie się swoistym zbiorowym katharsis kojącym pełne obaw myśli, wynikające z trudnej sytuacji, której w ostatnim czasie doświadczamy. – mówi Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz.

 

Zaproszeni na Kromer Festival Biecz artyści zgodzili się na zmianę formuły występów w obliczu nowych wyzwań stojących przed całym światem. Ich tęsknota za działalnością koncertową pozwala Festiwalowi na kontynuowanie wspólnego przeżywania muzycznych emocji w czasie kwarantanny, dbając tym samym o bezpieczeństwo publiczności. Organizatorzy zaplanowali transmisje online z koncertów wykonanych specjalnie na potrzeby Festiwalu. Taką formułę umożliwią strona internetowa i platformy social mediowe, którymi dysponuje Kromer Festival Biecz: Facebook i YouTube. Dzięki temu w koncertach będzie można uczestniczyć zarówno w czasie rzeczywistym, ale też powrócić do nich wielokrotnie, gdyż pozostaną one zapisem audio-video, jako element festiwalowego archiwum. Jego nowa formuła pozwoli na zjawisko dotąd niespotykane – żywy dialog między artystami, organizatorami i odbiorcami za pośrednictwem cyfrowych mediów. Mimo odległości, mimo braku fizycznego kontaktu, mimo niebezpieczeństw pandemii.

 

Z ogromną radością przyjąłem reakcję na tę inicjatywę artystów, którzy mieli wystąpić w tym roku w „małym Krakowie” – to dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu Festiwal w formie transmisji internetowych może zostać zrealizowany nie bacząc na izolację. Wielcy interpretatorzy muzyki dawnej będą z nami mimo znacznych odległości, zaś Biecz stanie się centrum tej wielkiej, paneuropejskiej wspólnoty kulturowej, pokonując wszelkie granice. Koncerty, które transmitować będziemy za pośrednictwem social mediów i strony internetowej Kromer Festival Biecz nadawane będą z Paryża, Bazylei, Londynu, Berlina, Warszawy oraz – bez tego nie wyobrażamy sobie Festiwalu nawet w tak nietypowych okolicznościach – z bieckiej kolegiaty pw. Bożego Ciała. – przybliża ideę Festiwalu Dyrektor artystyczny Paweł Szczepanik.

 

Kromer Festival Biecz Online odbędzie się w dniach 24-26 lipca 2020 roku. Program Festiwalu zostanie ogłoszony w najbliższym czasie. Szczegóły będą na bieżąco publikowane na Facebooku Kromer Festival Biecz – zachęcamy do śledzenia profilu.

Organizatorami Kromer Festival Biecz online są: Gmina Biecz oraz Bieckie Centrum Kultury

 

materiał nadesłany

Justyna Miarecka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe