Zarośnięte kamieniem rury wodociągu. Kiedy mieszkańcy doczekają się czystej wody?

  • 22.05.2020, 10:15
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Zarośnięte kamieniem rury wodociągu. Kiedy mieszkańcy doczekają się czystej wody? fot. Marek Przybyło
Kilka tygodni temu otrzymaliśmy wiadomość wraz ze zdjęciem i filmem, który obrazuje jakości wody, jaka płynie z kranów w mieszkaniach bloków przy ul. Szpitalnej.

Zaniepokojona mieszkanka tejże ulicy zadawała w nim wiele pytań, porównując kolor lecącej wody z tym, jaki można obserwować w jednej z najbardziej zanieczyszczonych rzek świata, Gangesie.

Pisaliśmy o tym w osobnym artykule: Polski Ganges czy uczulająca chemia? Taka woda leci dziś z kranów.

Postanowiliśmy wyjaśnić przyczyny lejącej się „rdzawki” z rurociągu zasilającego wiele mieszkań na jednym z osiedli w Gorlicach.

Rozmawiamy z Przewodniczącym Wspólnoty Mieszkaniowej rzeczonych bloków, Markiem Przybyło.

Zanieczyszczenie wody dostępnej w kranach wynikało przeważnie z awarii sieci a także modernizacji rurociągu, napraw, czyszczenia gdy uwalnia się tzw. "rdzawka". Jak wyglądają takie stare rury wewnątrz? - mówi Marek Przybyło, Przewodniczący Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Szpitalna 25/27/29.

Na zdjęciu można zobaczyć, jaki jest stopień zarośnięcia kamieniem instalacji ciepłej wody. Wspólnota stara się sukcesywnie wymieniać instalacje. Na dzień dzisiejszy w trakcie wymiany są wszystkie poziomy w trzech blokach.

Ostatnie incydenty związane z większym zanieczyszczeniem mogą być właśnie tego efektem. Obecnie wszystkie bloki naszej wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Szpitalnej są zaopatrywane z rurociągu biegnącego ze szpitala, tam woda jest podgrzewana i przesyłana do mieszkańców.

W niedalekiej przyszłości przymierzamy się do zmiany generalnego dostawcy wody, będzie nim Gorlicka Elektrociepłownia.

Dążymy też do gruntownej zmiany instalacji i przyłączy, mamy to w naszych planach i ustaleniach, przewidujemy że nastąpi to do roku 2022.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pawel
pawel 22.05.2020, 14:13
mieszkam na Osiedlu Młodych i od trzech dni woda dziwnie pachnie , pytałem sąsiadów i też zwrócili uwagę głównie przy myciu zębów :(
T
T 23.05.2020, 12:43
Ona nie pachnie tylko śmierdzi czymś gazowym albo czymś w rodzaju spalenizny. Zdarza się to kilka razy do roku, czasem przez dłuższy czas. Pytałem o to, odpowiedzi brak.

Pozostałe