Ranking kredytów gotówkowych - sprawdź najkorzystniejsze oprocentowanie

  • 28.05.2020, 08:39
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Ranking kredytów gotówkowych - sprawdź najkorzystniejsze oprocentowanie
Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że Polacy, którzy wybierają kredyt gotówkowy online, najczęściej patrzą jedynie na oprocentowanie i wysokość comiesięcznej raty.

 

Nadal rzadko wykorzystujemy ranking kredytów gotówkowych, by porównać konkurencyjne względem siebie propozycje. To duży błąd, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami polskiego prawa, każdy bank komercyjny, jaki działa na terenie Polski, może realizować własną politykę kredytową.

 

W związku z tym warunki o ubieganie się oraz przyznawania tego typu zobowiązania mogą być naprawdę różne. Polacy są też klientami niezwykle lojalnymi, przez co zazwyczaj wybierają bank, z którym podjęli już w przeszłości współpracę. To kolejny błąd, bowiem instytucje bankowe najlepsze oferty przedstawiają dzisiaj nowym, potencjalnym kredytobiorcom. Wszystko po to, by zachęcić ich do współpracy. Ci stali nie mogą liczyć na różnego rodzaju korzyści. Wynika z tego, że kredyt ranking jest narzędziem pomocnym, a samo oprocentowanie nie jest jedynym, priorytetowym czynnikiem, na jaki warto zwracać uwagę. Szczegóły przedstawiamy poniżej.

 

Co zawiera ranking kredytów gotówkowych?

 

Ranking kredytów gotówkowych to zestawienie, które uwzględnia kluczowe dla atrakcyjności i opłacalności czynniki, jakimi charakteryzuje się dana propozycja instytucji bankowej. To porównanie kredytów gotówkowych znajdujące się na Totalmoney.pl, w którym szybko, bezproblemowo, w jednym miejscu i intuicyjnie można porównać konkurencyjne względem siebie oferty kredytowe. Ranking najczęściej przedstawiany jest w formie tabeli, dzięki czemu weryfikacja propozycji staje się jeszcze łatwiejsza.

Warto dodać, że niejeden ranking kredytów gotówkowych tworzony jest zarówno przez portale o tematyce finansowej, jak również same banki. Zdecydowanie polecamy wykorzystywanie tych, jakie pochodzą z niezależnych źródeł, aniżeli od instytucji bankowych. Wszystko dlatego, że tylko takie są w pełni obiektywne i wiarygodne, przedstawiają też rzeczywiste dane, nie wskazują walorów tylko wybranych ofert. Rankingi bankowe mogą zaś uwzględniać tylko niektóre atuty kredytów albo wskazywać na wybrane oferty, bez tych konkurencyjnych, które w rzeczywistości mogą być o wiele lepsze.

Co znajdziemy w rankingach dostępnych na Totalmoney.pl, które uwzględniają niejeden kredyt gotówkowy? Oprocentowanie propozycji bankowych to oczywiście priorytet, natomiast trzeba zaznaczyć, że nie jest to jedyny czynnik, który świadomy kredytobiorca musi wziąć pod uwagę, decydując się na współpracę z bankiem w ramach zaciągania zobowiązania kredytowego.

W zestawieniach parametrów różnych kredytów, które są w aktualnej ofercie konkurencyjnych instytucji bankowych, najczęściej znajduje się też sugerowany czas współpracy z bankiem, wysokość comiesięcznej raty w odniesieniu do przykładowej wartości takiego zobowiązania oraz wszelkie inne koszty, z jakimi musi liczyć się kredytobiorca. To właśnie wskaźnik RRSO mówi o całkowitych opłatach, jakie klient banku musi ponieść w całym okresie współpracy. W koszty kredytowe wlicza się więc również ewentualne prowizje, odsetki za zwłokę w spłacie, warunki wcześniejszej spłaty czy też konieczność nabywania innych produktów banku, w tym ubezpieczenia czy płatnego konta bankowego. Właśnie takie parametry zostają uwzględnione w rankingach.

Co więcej, ranking kredytów gotówkowych porównuje także same warunki ubiegania się o kredyt czy formę jego zaciągania. Pokazuje, który bank weryfikuje zdolność kredytową i na jakich zasadach oraz czy kredyt można zaciągnąć przez internet. Istotne jest również to, że w rankingach uwzględniane są informacje dotyczące sposobu kontaktu z klientem - dzisiaj Polacy stają się coraz bardziej wymagający i preferują kontakt online. W czasach pandemii koronawirusa jest to zresztą jak najbardziej zasadne.

 

Na co zwracać uwagę, weryfikując ranking kredytów gotówkowych?

 

Jeśli potencjalny kredytobiorca wybiera kredyt gotówkowy, patrząc jedynie na oprocentowanie danego zobowiązania, powinien wspierać swój wybór rankingami, które uwzględniają taki parametr. Jak jednak wspominaliśmy wyżej, oprocentowanie nie powinno być jedynym wyznacznikiem, ponieważ nie tylko to kryterium liczy się, jeśli zależy nam na najkorzystniejszych warunkach współpracy z bankiem. Praktycznie każdy ranking kredytów gotówkowych uwzględnia oprocentowanie jako kluczowe kryterium, natomiast jest ono wliczane w zakres całkowitych kosztów kredytu. Oznacza to, że równie ważne są wszelkie inne opłaty, jakie będzie musiał ponieść kredytobiorca. W ich skład wchodzi więc marża, odsetki za zwłokę w spłacie, prowizje za udzielony kredyt, prowadzenie rachunku bankowego czy kwestie wcześniejszej spłaty zobowiązania. Dopiero wtedy można oszacować, który kredyt gotówkowy jest rzeczywiście opłacalny. Pamiętajmy, że kredyt zawsze ma odpowiadać indywidualnym potrzebom kredytobiorcy, więc optymalne warunki należy dobierać względem własnych preferencji i możliwości spłaty.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe