Czym jest e-recepta? Otrzymamy ją bez wizyty w przychodni?

  • 18.06.2020, 16:10
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Czym jest e-recepta? Otrzymamy ją bez wizyty w przychodni? fot: pixabay.com
E-recepty to nowe rozwiązania technologiczne, wdrożone przez polską służbę zdrowia. Stworzone po to, aby usprawnić dotychczasową pracę aptek, placówek medycznych oraz wszelkich przychodni. To także spore odciążenie dla lekarzy i farmaceutów, którzy tym samym więcej czasu mogą poświęcić na leczenie swoich pacjentów, a nie na wypisywanie stosu papierowych recept. Krótko mówiąc, e-recepty są odpowiednim dotychczas znanych papierowych recept, lecz różnią się tym, iż są znacznie łatwiejsze w użytkowaniu oraz pozwalają zaoszczędzić sporo czasu.

 

E-recepta - podstawowe informacje

W 2020 roku wszedł zapis mówiący o tym, iż lekarze mają obowiązek wystawiania e-recept. Papierowe recepty od tej pory wydawane są tylko w ściśle określonych przypadkach. E-recepta pozwala na odebranie swojego leku przy pomocy specjalnego czterocyfrowego kodu, który może zostać przesłany np. na telefon komórkowy pacjenta. Z takim kodem należy później udać się do apteki, aby odebrać lek, który został przepisany przez lekarza.

Elektroniczna recepta wystawiana jest przez lekarza w specjalnym systemie, na podstawie czego tworzy się wspomniany czterocyfrowy numer. Kod należy przedstawić w aptece wraz ze swoim numerem PESEL. Istnieje także inna szansa przedstawienia takiej recepty, a mianowicie otrzymuje się ją na swoje konto mailowe w formacie PDF. W mailu podany jest kod kreskowy, który pokazuje się farmaceucie, zatrudnionemu w aptece.

Na samym początku należy jednak aktywować swoje konto w Internetowej Koncie Pacjenta. Można to zrobić na stronie internetowej www.pacjent.gov.pl. Na swoim koncie podaje się numer telefonu lub też adres e-mail, zależnie od tego w jaki sposób recepta online ma dotrzeć do wskazanego pacjenta.

E-recepta - znaczne ułatwienie pracy oraz duża wygoda dla pacjentów

E-recepta zyskuje dużą popularność głównie ze względu na to, iż:

  • znacznie ułatwia pracę wśród osób, które na co dzień zatrudnione są w służbie zdrowia,
  • jest dużą wygodą dla pacjentów, ponieważ receptę ma się na swoim urządzeniu mobilnym, a nie w wersji papierowej. Dzięki temu na pewno jej się nie zgubi.

Istotnym elementem przemawiającym za e-receptami są także: czytelność, bezpieczeństwo oraz dostępność. Do tej pory zdarzało się tak, że farmaceuci mieli trudności z odczytywaniem zapisów przedstawionych na papierowej recepcie. Dzięki elektronicznej recepcie taki problem znika. Ponadto e-recepty ograniczają ryzyko wydawania niewłaściwych leków, a do tego dostęp do nich jest możliwy w dowolnym momencie. W razie potrzeby można także poprosić o specjalny wydruk informacyjny od lekarza, który udostępniany jest na życzenie pacjenta. Na samym początku istniało wiele obaw związanych z wejściem takiego projektu w życie, które objawiały się m.in. trudnością obsługi systemu, który był skierowany do lekarzy lub też nieprzygotowaniem przychodni na tak innowacyjne rozwiązania. Z czasem jednak sytuacja się unormowała i teraz recepta online jest traktowana tak jak dobrze znane recepty papierowe. Oryginał takiej recepty przechowywany jest w systemie przez 5 lat. Można na niej wypisać maksymalnie 5 leków. Dysponując receptą elektroniczną można bez problemów zakupić tańsze zamienniki przepisanych leków.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anna
Anna 18.06.2020, 19:40
Bałam się tego na początku. Ale Andrzej Duda ułatwia życie.

Pozostałe