Szymbark. Podczas prac przewróciła się koparka. Do potoku wycieka olej. AKTUALIZACJA

  • 27.07.2020, 10:00
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Szymbark. Podczas prac przewróciła się koparka. Do potoku wycieka olej. AKTUALIZACJA Foto: OSP Kobylanka
Trwa akcja usuwania oleju, który wycieka z koparki pracującej na remontowanym moście na potoku Bystrzanka. Maszyna zsunęła się do koryta i wywróciła do góry kołami. Na miejscu pracują strażacy z JGR Gorlice oraz druhowie z okolicznych jednostek OSP.

 

Z niewyjaśnionych do tej pory przyczyn doszło do wywrócenia się koparki. Na szczęście nikomu nic się nie stało, pomimo tego, że maszyna przewróciła się na dach.

Operator koparki został przebadany na zawartość alkoholu w organizmie – jest trzeźwy  – mówi aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Istnieje zagrożenie, że duża ilość cieczy dostanie się do potoku wpadającego do rzeki i skazi wodę tuż przed ujęciem.

Profilaktycznie wyłączamy ujęcie wody na trzy godziny (czyli do około godziny 13) – powiedział w rozmowie z nami zastępca burmistrza Gorlic Łukasz Bałajewicz.

Strażacy używają rękawów sorbcyjnych, które pozwolą zatrzymać ciecz i usunąć ją z potoku. Służby oceniają, że do potoku mogło wycieknąć nawet kilkaset litrów oleju.

 

AKTUALIZACJA (info z KPP w Gorlicach i KP PSP w Gorlicach, 28 lipca)

Sytuacja została opanowana. Na potoku ustawione zostały trzy zapory ze słomy, a kolejna na rzece Ropie powyżej ujęcia wody. Zebraliśmy do beczek około 600 litrów emulsji olejowo-wodnej, która zostanie zutylizowana – powiedział w rozmowie z nami młodszy brygadier Dariusz Surmacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach.

Strażacka akcja trwała pięć godzin i uczestniczyły w niej cztery zastępy strażaków z JRG oraz druhowie z OSP Szymbark i OSP Kobylanka.

Do Szymbarku przyjechali również inspektorzy WIOŚ, którzy pobrali próbki wody. Dotarł również wielki dźwig, który postawił przewróconą maszynę na koła.

Na miejsce została skierowana grupa dochodzeniowo-śledcza, jednak trudno się w tym przypadku doszukiwać działania mogącego mieć znamiona przestępstwa – podkreśla rzecznik Szczepanek z gorlickiej komendy policji.

 

Źródło foto: OSP Kobylanka/własne

Barbara Ćmiech

Zdjęcia (3)


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ja
ja 27.07.2020, 21:47
kilkaset 😆😆😆😆😆
Operator
Operator 28.07.2020, 09:01
Tak , kilkaset ! Oleju hydraulicznego jest minimum 200 + olej napędowy w zbiorniku też jest tam z 200. To nie samochód osobowy
wrr
wrr 28.07.2020, 04:40
haha koparko cysterna
Rowerzysta
Rowerzysta 27.07.2020, 11:52
Jeżdżąc dość dużo rowerem po okolicach widzę przydrożne cuchnące rowy wypełnione ściekami z okolicznych domów, zas......ne dzikie obozowiska nad Klimkówką,a wszystko to spływa do zlewni Ropy.
ja
ja 27.07.2020, 20:22
a jaki to ma związek z wywróceniem się koparki chyba Ci się coś pomyliło
Bolesław Chrabąszcz
Bolesław Chrabąszcz 28.07.2020, 10:49
Może szukał okazji żeby to napisać

Pozostałe