Odpowiedzi będą, ale jeszcze nie teraz

  • 11.08.2020, 09:14
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Odpowiedzi będą, ale jeszcze nie teraz
Temat rozpoczęcia roku szkolnego wzbudził ogromne emocje, co nie dziwi. Obowiązek działania wyłącznie na podstawie i w granicach prawa powoduje, że jeszcze przez co najmniej kilka dni będziemy musieli poczekać na jednoznaczne i oficjalne odpowiedzi w tym zakresie.

           Szanowni Czytelnicy!

Bardzo serdecznie dziękujemy za pytania, które już pojawiły się we wczorajszym artykule Dzieci wracają do szkół i przedszkoli. Czego nie wiemy? Z pewnością na wszystkie będziemy musieli znaleźć wspólnie odpowiedzi, ponieważ dotyczą one fundamentalnych spraw związanych z funkcjonowaniem wielu z nas od września.

Niestety, nadal jest zbyt wcześnie, by można było zadać większość z nich.

Niniejszym publikujemy informację, którą dziś rano otrzymaliśmy od Pana Tadeusza Mikruta, Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Gorlicach.

W odpowiedzi na zadane pytania, dotyczące planowania procesu edukacji na rok szkolny 2020/2021, w związku z sytuacją epidemiczną, informuję, co następuje:

Ministerstwo Edukacji Narodowej, wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Ministrem Zdrowia, przygotowało wytyczne dla szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. (WYTYCZNE)

Ponadto do połowy sierpnia zostaną opracowane szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia ogniska zakażania na terenie szkoły/placówki lub poważniejszego wzrostu zachorowań na danym terenie.

Wkrótce opublikowane zostaną również niezbędne akty prawne, a także dodatkowe materiały informacyjne, dotyczące funkcjonowania szkół i placówek w nowym roku szkolnym, w warunkach epidemii. Na ich podstawie dyrektorzy opracują wewnętrzne regulaminy lub procedury działalności jednostki oświatowej w czasie epidemii.

Z uwagi na dynamiczną sytuację należy poczekać na uregulowania prawne, dotyczące podziału kompetencji dla poszczególnych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i realizację zadań edukacyjnych tj. wojewody, kuratorium oświaty, inspektora sanitarnego, organów prowadzących szkoły i placówki oraz dyrektorów, w zakresie podejmowania decyzji w razie powstania ogniska zakażenia. Dyrektorzy szkół będą działać wyłącznie na podstawie określonych przez odpowiednie organy przepisów oraz wytycznych, a o podjętych ustaleniach rodzice zostaną powiadomieni z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

Tadeusz Mikrut

Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Gorlicach

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe