Zbieramy pamiętniki – ale tylko pisane odręcznie!

  • 11.09.2020, 09:30
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Zbieramy pamiętniki – ale tylko pisane odręcznie! fot. ilustracyjne/ unsplash
Zbieranie pamiętników z okresu kwarantanny jest próbą zachowania emocji i doświadczeń z tego niezwykle ważnego i bardzo wyjątkowego doświadczenia obecnych pokoleń. Będziemy je z pewnością wspominać do końca życia: czy nauczyliśmy się wtedy czegoś nowego? Czy nasza rodzina wyszła po kwarantannie mocniejsza, czy wręcz przeciwnie?

 

O radościach, smutkach, wydarzeniach zabawnych, rozwijaniu swojej kreatywności, ale i o sprawach trudnych: podejmowaniu prób zarobkowania, utracie źródła utrzymania lub znacznym ograniczeniu kontaktów społecznych. Wszystkie te problemy i radości związane z kwarantanną dotyczą w różnym zakresie każdego z nas.

Zachowanie tych wspomnień może nie wydawać się nam teraz ważne, ale wielu nie ma wątpliwości co do tego, że doświadczenie kwarantanny będzie dla nas w przyszłości częstym punktem odniesienia. Dlatego też, by zachować te ulotne emocje i wspomnienia, Biblioteka Pedagogiczna w Gorlicach proponuje wyjątkowy projekt.

Pomysł jest bardzo prosty, a jednocześnie dość wyjątkowy: biblioteka prosi o to, by w dowolnej formie literackiej (reportaż, esej, fraszka, satyra, opowiadanie, wiersz, bajka, kartka z kalendarza czy praca plastyczna) przekazać odbiorcom swoje wspomnienia i doświadczenia z okresu kwarantanny. Nie ma znaczenia objętość, ale ważne jest to, by prace zostały wykonane odręcznie. W języku pisanym pozostaje magia, emocje, a nawet wrażenie intymności, której brakuje ulotnym treściom zapisywanym w internecie czy pozostawianym w formie druku.

Stąd też wybór formy pamiętników Gorliczan z czasów pandemii 2020 „Nieproszony gość w naszym gorlickim domu”.

Wymogi redakcyjne są dość ogólne: jak podają organizatorzy: ważne, by po lewej stronie kartki (format a4, biały papier, np. do ksero) zostawić 3-centymetrowy margines. Prace mogą być anonimowe, mogą być też podpisane przez autorów a nawet sygnowane nazwą instytucji. U dołu kartki należy umieścić datę i podpis (nieobowiązkowo).

Zebrane pamiętniki mają być pamiątką na przyszłość o tym, jak żyliśmy, jak funkcjonowaliśmy w czasie kwarantanny. Co było dobre, co złe, a czego efekty dostrzegliśmy dopiero po czasie. Czy próbowaliśmy się temu przeciwstawiać i buntować? A może przyjęliśmy to z ulgą, spokojem, a nawet… radością..?

Pisanie pamiętnika może być też doświadczeniem oczyszczającym i pozwalającym domknąć pewien rozdział w życiu. Zachęcamy do podejmowania prób i dzielenia się efektami tej pracy z Biblioteką.

Szczegółowe informacje o projekcie uzyskacie na stronie >>>Biblioteki Pedagogiczne w Gorlicach.

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pracownik
Pracownik 12.09.2020, 16:17
Grupa Mieszkańców bloków przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Gorlicach, zbierają podpisy w sprawie odłączenia się od Spółdzielni Mieszkaniowej Pod Lodownią 12 w Gorlicach, podwodem są coraz wyższe rachunki, i niekończące się nieporozumienia i stała siejąca się nienawiść.
Ksiądz
Ksiądz 11.09.2020, 15:50
Największy pamiętnik ma Spółdzielnia Mieszkaniowa POd lodownią, w której mają afere za aferą.

Pozostałe