Oszustwa metodą na handel obwoźny - spotkaliście się z tym?

  • 14.09.2020, 09:02
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Oszustwa metodą na handel obwoźny - spotkaliście się z tym? fot. ilustracyjne/ pixabay
Niedawno informowaliśmy o tym, że na terenie naszego województwa rozdzwoniły się telefony od oszustów, którzy próbowali wyłudzać pieniądze m.in. metodą "na wnuczka" i "na policjanta CBŚ. Policja informuje, że w oszustwach dokonanych na terenie powiatu krakowskiego i wadowickiego w ruch poszły koce i firany.

 

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Krakowie, od czerwca do sierpnia br. trzy domostwa (dwa na terenie powiatu krakowskiego i jedno na terenie powiatu wadowickiego) zostały okradzione przez złodziei działających metodą na tzw. legendę „handlu obwoźnego”.

Jak działa metoda?

Złodzieje pukali do drzwi starszych osób pod pretekstem sprzedaży koców lub firan. Dopytywali się też o niepotrzebne stare ubrania lub prosili o udostępnienie wody do chłodnicy w samochodzie.

Kiedy już dostali się do środka, wówczas jeden ze złodziei zagadywał domowników, drugi w tym czasie zasłaniał widok na inne pokoje poprzez rozłożenie koca lub firanki, a trzeci z nich, wykorzystując nieuwagę domowników, szabrował pokoje, skąd kradł pieniądze. W jednym z przypadków złodzieje, plądrując dom, włamali się do jednego z pomieszczeń. Łącznie, z tych trzech domostw sprawcy ukradli ponad 65 tysięcy złotych. Pokrzywdzone osoby sprawę zgłosiły na Policję, której wyjaśnieniem od razu zajęli się śledczy i kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

Kogo zatrzymano?

Na podstawie zeznań świadków oraz dobrego rozpoznania i wytężonej pracy kryminalni wytypowali złodziei. Jest to małżeństwo w wieku 59 i 61 lat, ich 33-letnia córka z powiatu chrzanowskiego oraz 37-letni mieszkaniec powiatu zawierciańskiego. Zebrany materiał dowodowy w sprawie nie budził wątpliwości, że to właśnie oni stoją za dokonanymi kradzieżami. 8 września br. podejrzani zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty dokonania wspólnie i w porozumieniu kradzieży z włamaniem. Dwoje z nich usłyszało jeszcze po dwa zarzuty dokonania wspólnie i w porozumieniu kradzieży i kolejne dwa dotyczące naruszenia miru domowego. Decyzją sądu, 10 września podejrzani trafili do aresztu, gdzie dwoje z nich spędzi 3 miesiące, a pozostali miesiąc. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa.

Czy zaobserwowaliście podobne zdarzenia w Waszej okolicy? Jeśli tak - zgłaszajcie się!

Śledczy przypuszczają, że podejrzani w podobny sposób mogli okraść większą ilość osób i APELUJĄ o zgłaszanie się pokrzywdzonych do Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, dzwoniąc pod numer telefonu 47 83 57 640, ewentualnie na numer 112.

Informujemy, że sprawcy poruszali się m.in. pojazdami m-ki Opel Vectra koloru ciemnogranatowego i Mitsubishi Carisma koloru srebrnego. 

 

źródło: Policja Małopolska

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe