Czy śmierć dwójki rowerzystów niczego nas nie nauczyła?!

  • 16.09.2020, 11:57
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Czy śmierć dwójki rowerzystów niczego nas nie nauczyła?! fot. dzięki uprzejmości Czytelnika
Wczoraj na naszą redakcyjną skrzynkę trafiło zdjęcie, które pokazuje smutną rzeczywistość. Chociaż problemy rowerzystów na drogach spotykają się zawsze z burzliwą i dość zgodną reakcją, pamięć kierowców jest słaba i krótka. Ilu rowerzystów musi jeszcze zginąć, byśmy zrozumieli...?

 

Wczoraj na naszą redakcyjną skrzynkę trafiło zdjęcie, które pokazuje, że chociaż zgodnie opowiadamy się za zwiększonym bezpieczeństwem rowerzystów na drogach, egzekwowanie w praktyce ich praw przychodzi nam z trudnością.

Ścieżka rowerowa to nie parking!

Mimo dwóch tragicznych wypadków, w których zginęli rowerzyści w ostatnich tygodniach, niestety pamięć niektórych kierowców działa zbyt krótko. Wtorkowy targ jak co tydzień spowodował trudności z parkowaniem w rejonie ul. Bieckiej. „Zdesperowani” kierowcy parkowaliby najchętniej piętrowo, ale że jest to niemożliwe, bardzo starannie zagospodarowali dostępną przestrzeń.

Niestety, nie były to miejsca parkingowe, ale trasa ścieżki rowerowej.

Co w takiej sytuacji?

Rowerzyści byli zmuszeni podróżować główną jezdnią, co budziło niezadowolenie prowadzących samochody. O zachowaniu metrowego odstępu od rowerzystów ci ostatni często mogą jedynie pomarzyć. Czy powinni byli wybrać jazdę chodnikiem, wbrew obowiązującym zasadom? Takie rozwiązanie także nie jest idealne, ponieważ we wtorek ruch pieszych bywa tam wyjątkowo intensywny. Nie zawsze jest to więc możliwe.

I tak źle i tak niedobrze, a winni całego kłopotu – kierowcy parkujący na ścieżce rowerowej odjeżdżali bezkarnie. To się jednak może wkrótce zmienić...

Za niniejsze przewinienie przysługuje możliwość wlepienia im mandatu.

Parkowanie na ścieżce rowerowej jest wykroczeniem, ze które można dostać mandat w wysokości 100zł! To znaczące utrudnienie dla ruchu cyklistów i świadome wprowadzanie dodatkowego zagrożenia dla nich. Zgłoszenie takiego problemu na policję może zakończyć się wieloma wtorkowymi mandatami.

Mandat nie rozwiązuje jednak sedna problemu: ścieżka rowerowa, którą udało się wytyczyć na tej trasie ma ogromną wartość. Podnosi bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, którymi są rowerzyści.

Czy dwa zgony rowerzystów w ostatnich tygodniach niczego nas nie nauczyły?

Rowerzyści – pamiętajcie o tym, by odważnie upominać się o swoje prawo! To element troski o Wasze życie i zdrowie.

Niedawne wydarzenia na drogach wzbudziły lawinę komentarzy – potrzeba ścieżek rowerowych! Dlaczego jest ich tak mało?! Skoro jednak pojawiają się już – korzystajmy z nich!

Nie spacerujmy po niej, a już na pewno nie parkujmy na tej trasie, nawet jeśli nasze poszukiwanie miejsca parkingowego na czas zakupów wydłuży się przez to.

Szanowni rowerzyści: życzymy Wam tylu wyjazdów, co bezpiecznych powrotów do domu.

Pamiętajcie jednak, że z przepisów prawa drogowego wynika to, że jeśli ścieżka rowerowa jest wyznaczona równolegle do drogi, to jako rowerzyści mamy obowiązek wybrać właśnie ją.

Do tematu wrócimy niebawem!

Dziękujemy za nadesłane zdjęcie.

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Prem
Prem 17.09.2020, 10:21
Dużo osób ( w tym rowerzystów) nie zna przepisów i w ogóle nie wiem czy powinni mieć prawo jazdy, a już prym wiodą kobiety! Tydzień temu przed wjazdem do Grybowa drogą główną, kobieta która przegapiła skręt, zatrzymała się na swoim pasie blokując ruch, włączyła wsteczny i czekała licząc na to, że kilka aut za nią się cofnie! Dziś inna w Libuszy zatrzymała się centralnie na zakręcie i chciała wpuścić auto z podporządkowanej. Na zakręcie! Zmusiła tym samym do zatrzymania osobówkę i TIRa! Nie wiem co się dzieje z umiejętnościami jazdy ludzi, z logicznym myśleniem, z poziomem szkolenia na kursach.
jon
jon 17.09.2020, 05:09
odholować
Adwokat
Adwokat 16.09.2020, 19:28
Kto chciał Targ Pogórzańsi to ma.
Teodor
Teodor 16.09.2020, 18:21
Problem rowerzystow i kierowcow jest bardzo złożony. Po pierwsze sciezek rowerowych jest bardzo mało i nie tworzą spójnego systemu, lecz budowane są na zasadzie troche tu trochę tam. Na wsiach ścieżek nie ma w ogóle. Po drugie nasze drogi to jeden wielki niekończący sie obszar zabudowany, a nawet tam gdzie formalnie nie jest zabudoeany domy stoją. Powoduje to ze kierowcy notorycznie przekraczają prędkość 50 km/h bo inaczej caly czas by się wlekli. A duża prędkość samochodow to dla rowerzystów smiertelne niebezpieczenstwo. I tak mamy kwadraturę kola. Co zrobic ? Sciezki rowerowe wyprowadzające ruch rowerowy z Gorlic np. wzdluz drogi na Konieczną czy na Dukle, tsk by mozna bylo z nich zjechsc np. na Owczary, Petną etc. A po wsiach pilnowac prędkości bo policji w tym powiecie na drogach w zasadzie nie ma, a jak jest to zawsze w tych samych znanych wszystkim miejscach.
Polak
Polak 16.09.2020, 16:55
Zapomniałem dodać, że na rower powinna być karta rowerowa zdobywana na takiej samej zasadzie jak prawo jazdy. Dlaczego? Rowerzyści nie znają niestety podstawowych przepisów.
Gorlicki
Gorlicki 16.09.2020, 16:51
Na bieckiej zostawić parking, postawić parkometr i zrobić drogę pieszo-rowerową. Tam przejeżdża może 1 rowerzysta na godzinę, więc osobny ciąg rowerowy potrzebny jak psu buty.
Kraków
Kraków 16.09.2020, 16:51
A od czego jest Krajowa Mapa Zagrozeń?!
.
. 16.09.2020, 16:22
A GDZIE jest straz miejska czy policja,żeby ukarac wszystkich co parkuja na ścieżkach rowerowych ???odpowiedż:szuka ludzi chodzacych bez mase po sklepach
Kierowca
Kierowca 16.09.2020, 16:03
Sciezka rowerowa jest i tak jezdza po drodze a tak to krzycza ze nie maja sciezek rowerowych nauczyc rowerzystow jazdy
Rowerzysta
Rowerzysta 16.09.2020, 15:12
Tak jest co wtorek, znaki pionowe i poziome nic nie znaczą - parkowanie najważniejsze. Ktoś pisał o pieszych, w tym przypadku chodzenie po ścieżce rowerowej to już codzienna praktyka, pomimo oddzielenia obu tras. W większych miastach jakoś ludzie potrafią się dostosować do pewnych zasad, u nas jak zwykle musi być inaczej.
Gorlicki
Gorlicki 16.09.2020, 17:50
W większych miastach budowane są ścieżki rowerowe. Zacznijmy od tego. A nie zabiera się miejsc parkingowych których w Gorlicach jest jak na lekarstwo.
Zauważ, że nawet płatne parkingi są niemal cały dzień pełne, a w godzinach szczytu, nawet na płatnych parkingach nie ma miejsc, nie wspominając o bezpłatnych. Po drugie z tej strony ulicy spokojnie mógł ten parking zostać. Natomiast wystarczy JEDNA ścieżka po drugiej stronie.
Fred
Fred 16.09.2020, 14:09
A gdzie w tym wszystkim ma się podziać biedny pieszy ? Po latarniach ma chodzić, czy jak ?
MrRed
MrRed 16.09.2020, 14:18
łażą jak chcą. a tam z tego co pamiętam jest jasno rozdzielone, gdzie trasa tylko dla rowerów, a gdzie tylko dla spacerowiczów. ale piktogramy zbyt trudne dla niektórych
smutna rzeczywistość Biecza
smutna rzeczywistość Biecza 16.09.2020, 14:06
..a w Bieczu, niedługo może dojść do tragedii, ale nie na ścieżkach rowerowych, a na przejściach dla pieszych, których, kolejny rok z rzędu nie ma komu namalować. Chociaż z drugiej strony, mamy za to piękne drogi w polach!!!:(
k88
k88 17.09.2020, 16:52
koniec swiata biecz
Dera
Dera 16.09.2020, 13:04
Ta sciezka rowerowa powstala w bardzo ciekawy sposob o ile sie nie myle to zaraz po tym jak powstal jarmark. Uwazam ze to celowo zostalo zrobione poniewaz karanie przyniesie dodoatkowy dochód. A propo to rowerzysta nie ma obowiazku uwazac na siebie... Nie dotyczy go zasada zachowaniu szczegolnej ostroznosci? Chodnik ten jest bardzo szeroki a nawet szerszy od wielu innych. Ograniczenie predkosci na tym odcinku jest do 50km/h a nie 70km/h. Tyle drog nie posiada dodatkowej sciezki rowerowej np. Na zawodziu gdzie jest codziennie wzmozony ruch i jakos sobie daja rade.
yrh
yrh 16.09.2020, 13:26
Oj słaba pamięć. Ścieżka powstała niedawno.
Łysy
Łysy 16.09.2020, 12:46
Na Chopina rowerzyści mają piękną ścieżkę a i tak jeżdżą po ulicy...
alias
alias 16.09.2020, 20:33
na szopena!!!
Marcin
Marcin 16.09.2020, 20:24
Według oznakowania jest tylko w jednym kierunku, od strony Zagórzan w kierunku ul. Michalusa.
Dlaczego?
yrh
yrh 16.09.2020, 13:27
Nie każdy rower nadaje się na ścieżkę rowerową!
sdq
sdq 16.09.2020, 12:30
Znowu Ropa
olo
olo 16.09.2020, 17:03
co to jest ropa??
My
My 16.09.2020, 12:20
Straz miejsja i mandaty!
MrRed
MrRed 16.09.2020, 12:22
DOKLADNIE. to jest sytuacja, w ktorej nikt nie ma prawa powiedzieć, że nabijają kasy do bodżetu, bo ta stówa to jest mało za taką głupotę.

Pozostałe