Mają rozmach... w Moszczenicy! Brama weselna do pozazdroszczenia!

  • 25.09.2020, 14:07
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Mają rozmach... w Moszczenicy! Brama weselna do pozazdroszczenia! fot. dzięki uprzejmości Czytelnika
Bramy weselne dawniej były piękną tradycją, która stopniowo zamierała, a z pewnością jej forma zmieniała się. Bramy projektowane z rozmachem, dopracowane, tematyczne, z przekazem – takich jest coraz mniej.

W Moszczenicy działają z rozmachem! Brama weselna do pozazdroszczenia!

 

Tradycja bram weselnych nadal żywa! A wszystko dzięki młodym mieszkańcom Moszczenicy, którzy postanowili „utrudnić” Młodej Parze dotarcie do kościoła na ślub. Piękną tradycję bram weselnych postanowili pielęgnować młodzi mieszkańcy Moszczenicy: Kamil, Stanisław, Rafał, Mateusz… i jeszcze dwóch Kamili. Jeden z nich: Kamil Król, opowiedział nam o wyjątkowej bramie, która pojawiła się w minioną sobotę w Moszczenicy!

Zaplanowali, przygotowali, a następnie zrealizowali bramę weselną, która na długo zapadnie w pamięć gości weselnych i Pary Młodej.

haloGorlice: Inspiracja do zrobienia bramy wydaje się oczywista…

Tak, tematem bramy weselnej jest pandemia. Wesela były odwoływane, przekładane, na szczęście to odbyło się zgodnie z planem. Chcieliśmy przygotować bramę dla Sąsiadki. Taką, którą wszyscy by zapamiętali. Trudno o bardziej aktualny temat niż koronawirus. Chcieliśmy jednak zrobić to na wesoło, jak to na weselu.

Ile czasu zajęło Wam przygotowanie całej bramy?

Całość to około 3 dni pracy. Maszyny, które pomogły nam na bramie pracowały jednak cały czas – w końcu żniwa, zbiory. Wiele rzeczy musiało więc poczekać niemal na ostatnią chwilę, ale banery, gałązki, przygotowanie montażu ozdób, znalezienie kombinezonów… to wszystko zaplanowaliśmy nieco  wcześniej.

Jak ludzie zareagowali na bramę?

Wydaje nam się, że reakcje były bardzo dobre, pozytywne. Koronawirus to temat, który już wszystkich zmęczył, ale widząc nas śmiali się szczerze. I dobrze. Trzeba czasem złapać dystans. Fajnie, że się udało.

Czy Państwo Młodzi wykupili się i dotarli punktualnie do Kościoła?

O tak!!! To nasi dobrzy sąsiedzi, często współpracujemy. Teraz, ze względu na pandemię w weselu uczestniczyła najbliższa rodzina. Chcieliśmy jednak, żeby wiedzieli, że o nich pamiętamy i życzymy im wszystkiego najlepszego! Mamy nadzieję, że będą dobrze wspominać dzień ślubu i że chociaż trochę się do tego przyczyniliśmy!

 

Kończąc rozmowę Kamil dodaje: pokażcie, że młodzi jeszcze o takich rzeczach myślą!

Jesteśmy zachwyceni tym, jak pięknie i radośnie można pielęgnować tradycję. A jak Wam podoba się brama weselna z Moszczenicy?

Monika Kulka-Smołkowicz

Zdjęcia (6)


Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

www
www 01.10.2020, 21:04
Jak z filmu cytat "maja rozmach s***s 'nic złego tak trzeba
ja
ja 28.09.2020, 12:47
Po prostu ***ne nic dodać nic ująć
Gerwazy
Gerwazy 27.09.2020, 22:49
Pozdrawiam. Podtrzymujcie tradycję "bramy", bo niedługo nawet "Judasza" nie zapalimy - poprawność i tzw. ekologia. Wasze zdrówko! Hej!
Lemken
Lemken 28.09.2020, 11:23
Przecież palenie judasza to nie jest chrześcijański zwyczaj... No i palenie judasza to generalnie pozbywanie się w ognisku śmieci w postaci opon, starych wersalek itp. więc niech będzie zakazany.
Tymczasem palenie judasza, to spalenie słomianej kukły, a korzenie swoje ma w topieniu Marzanny - czyli tradycyjnym polskim święcie.
To pozazdroscic
To pozazdroscic 27.09.2020, 18:09
Polo tv
Wczoraj o 15:46 ·
Disco Band Weselny Show - Oskar po występie
Tadaaam! Formacja Oskar przechodzi do kolejnego etapu! #discostudio #polotv
xp
xp 27.09.2020, 16:48
Świetna zabawa i oby było ich więcej. Brawo za pomysłowość.
opoczno
opoczno 26.09.2020, 15:54
W Nowicy też za kilkanaście lat tak będą wyglądać "rdzenni" mieszkańcy, Tylu miejscowych z dziada pradziada uczestniczy od lat w "koncertach i festiwalach" ,oni od zawsze łaknęli takiej ekhm.... kóltóry. Ale sami sobie na to zasłużyli....
Anka
Anka 26.09.2020, 11:27
Ale brzydcy ci chłopcy ze wsi
Pikny jak róża po burzy
Pikny jak róża po burzy 27.09.2020, 16:01
Ty sie swoim zdjęciem moze nie chwal, bo portal jeszcze będą musieli zamknąć
Gr
Gr 26.09.2020, 23:02
Stara Panna? Zgorzkniała mężatka ? 🤣
HellOKitty
HellOKitty 26.09.2020, 13:21
Tyś piękna ;P
Fio
Fio 26.09.2020, 11:06
i to wszystko dla butelki wódki
Tomek
Tomek 26.09.2020, 14:48
Dla butli zrobią wszystko hehe
~~~~ja
~~~~ja 26.09.2020, 11:49
No właśnie nie dla "butelki wódki" (raczej przygotowania nie byłyby tego warte) a dla poszanowania tradycji i uatrakcyjnienia młodym wesela.
Marek
Marek 26.09.2020, 15:35
Niech sobie jeszcze druzbe wezmą wieśniackie tradycje tyle w temacie
Flo
Flo 26.09.2020, 23:08
Następny Ą, Ę Miejski Jazzman ten to dopiero ma słomę w butach
Zakopane
Zakopane 25.09.2020, 21:33
To że na Kościuszki w okolicach Marysi odgrywa się różne teatrzyki od lat, to o tym wie już prawie pół Polski. Ale to że jeszcze Moszczenica chce taki sam rozgłos, by się tam też wycofywali inwestorzy ?! Dziwne.
Kasia
Kasia 25.09.2020, 20:26
moszcenica?? gdzie to jest??
Mieszkaniec Moszcenicy
Mieszkaniec Moszcenicy 26.09.2020, 07:20
Moszcenica jest to taka WIOCHA oddalona o ok. 10KM od zadupia zasypanego śmieciami Gorlic (źródło, Wilkipedia)
....
.... 25.09.2020, 18:16
Jest się z czego smiac dokładnie najważniejszy temat to brama w moszczenicy... Ciekawe jak zachoruje ktoś z tych co brame robił czy tak śmiesznie będzie..
Do ...
Do ... 26.09.2020, 07:27
A Ty do końca swojego życia zamierzasz żyć w żałobie z racji ogłoszenia śfiatowej pandemi kretynowirusa? To smuć sie dalej, a od tych co chodzą z uśmiechem na twarzy, dwa h..e w bok, żeby smutem nie zarazić
Iness
Iness 25.09.2020, 16:41
Świetne poprostu. Brawo.
Lekarz
Lekarz 25.09.2020, 16:07
Zabobony i kpina z tak poważnej choroby.
Znudzony
Znudzony 25.09.2020, 17:33
No żebyś sie nie zes..ł doktorku ze strachu. Jak bedą prawić ze przez internet mozna złapać świrusa to też bedziesz sie bał i bedziesz taki powarzny?
...........
........... 25.09.2020, 15:00
nudzi sie co niektórym po wsiach..masakra..co tu pozazdrościc?
MrRed
MrRed 25.09.2020, 15:19
Smuuutasss!
Xxx