Mata do ćwiczeń – jaka będzie najlepsza?

  • 09.10.2020, 21:32
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Mata do ćwiczeń – jaka będzie najlepsza?
To nieodzowny element treningów w domu i na świeżym powietrzu. Mata do ćwiczeń, bo o niej mowa, jest chętnie wykorzystywana także na siłowniach i w klubach fitness. Jak jednak wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Mata do ćwiczeń – jaki rodzaj wybrać?

Zapewnia komfort i bezpieczeństwo treningu. Profesjonalna mata do ćwiczeń to must have nie tylko osób prowadzących aktywny tryb życia, ale również tych, którzy trenują sporadycznie. To wygodne rozwiązanie, które dobrze tłumi dźwięki oraz zapobiega powstawaniu urazów. Na jaki model warto się jednak zdecydować? Zależy to m.in. od rodzaju maty.

Na rynku dostępne są różne warianty, w tym:

  • ochronne – służą stabilizacji przyrządów do ćwiczeń przed ślizganiem, zabezpieczają przed nimi podłogę oraz tłumią dźwięki,
  • treningowe – wykorzystuje się podczas treningów fitness, aerobiku i pilatesu. Zabezpieczają ćwiczącego przed ślizganiem się, stłuczeniami, otarciami i zimnem podłogi, a także zwiększają komfort ćwiczeń,
  • gimnastyczne – stosuje się podczas treningów akrobatycznych oraz ćwiczeń korekcyjnych i rehabilitacyjnych,
  • do jogi – chroni przed poślizgnięciem podczas treningów jogi. To najcieńsze dostępne na rynku maty,
  • tatami – wykorzystywane podczas treningów wschodnich sztuk walki. Wykonane jest z syntetycznych materiałów, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością,
  • karimata gimnastyczna typu puzzle – można nią wyłożyć większą powierzchnię podłogi. Sprawdza się zarówno jako podłoże pod sprzęt, jak i do ćwiczeń.

Najbardziej uniwersalną opcją jest mata treningowa. Sprawdzi się zarówno do wykonywania intensywnych ćwiczeń, jak i podczas treningu jogi czy też pilatesu. Dobrze się roluje i łatwo ją utrzymać w czystości.

Jakim aspektom warto się przyjrzeć przy zakupie maty do ćwiczeń?

Rodzaj nie jest jedynym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego rozwiązania. Mata do ćwiczeń powinna być przede wszystkim dostosowana do specyfiki treningu i indywidualnych potrzeb ćwiczącego. W tym celu warto przeanalizować m.in. jej grubość.
 


Standardowe modele najczęściej mają grubość 5-6 mm. W przypadku treningów rekreacyjnych i jogi można zdecydować się na cieńsze warianty – od 2,5 do 3,5 mm. Intensywne ćwiczenia wymagają natomiast lepszej amortyzacji. W ich przypadku warto więc wybierać spośród grubszych wariantów.

Przy wyborze maty do ćwiczeń należy również odpowiednio dopasować jej wymiary. Ciało ma się po prostu na niej zmieścić. Warto również sprawdzić elastyczność modelu. Jeśli podczas rolowania mata się nie załamuje, jest dobrej jakości. Odpowiednia elastyczność ułatwia przechowywanie i transport akcesorium.

Wybór maty do ćwiczeń – co jeszcze wziąć pod uwagę?

Mata do ćwiczeń ma styczność z różnymi bakteriami i zanieczyszczeniami. Żeby więc zachować odpowiedni poziom higieny, należy ją systematycznie czyścić. Zadanie to staje się proste, jeżeli dany wariant jest wykonany z materiału, którego można prać w pralce.

Istotna jest także przyczepność maty do ćwiczeń. W przypadku mało intensywnych treningów klasyczne opcje w zupełności wystarczą. Jeśli jednak wykonywana aktywność fizyczna jest dynamiczna i wiąże się z częstymi zmianami pozycji, lepiej sprawdzi się model z bieżnikiem w jodełkę. Zapewnia on bowiem lepszą przyczepność, co zwiększa bezpieczeństwo treningu.

Na koniec warto sprawdzić, czy dany wariant jest wyposażony w udogodnienia, np. ściągacze zapobiegające rozwijaniu się maty. Dzięki tak kompleksowej analizie z pewnością uda Ci się dobrać rozwiązanie, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe