Za co jesteś wdzięczny swoim nauczycielom?

  • 14.10.2020, 09:12
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Za co jesteś wdzięczny swoim nauczycielom? fot. ilustracyjne/ unsplash
Zdrowia? Wszystkiego najlepszego, a może radości z codziennie wypełnianych obowiązków? Życzenia na przypadający dzisiaj Dzień Nauczyciela mogą być zupełnie inne od tych, które składaliśmy w minionych latach.

 

Dziś Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela. Jest to święto, które ustanowiono w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej 14 października 1773roku. Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest 5 października. Jest to okazja do złożenia życzeń swoim nauczycielom, podziękowania im za trud kształtowania naszych umysłów i za odwagę do stawiania nam kolejnych wyzwań.

Oni wiedzieli, że damy sobie radę, chcieli nam tylko dodać odwagi i motywacji do odkrywania tego, kim jesteśmy.

Jakie są tego efekty?

 

Droga Dobrego Nauczyciela

Nauczyciele to bardzo zróżnicowana grupa osób. Nie ma dwóch takich samych. Ci najlepsi są jednak nieliczni. Cechuje ich charyzma, umiejętność znakomitego komunikowania informacji ważnych, ale i podtrzymywania kontaktu z uczniem. Nauczyciel idealny nie istnieje, ale bardzo wielu ma aspiracje i możliwości by być najlepszymi – każdy z nich szuka własnej drogi ku temu.

By być najlepszym nie wystarczy robić to co trzeba. Należy robić więcej i lepiej…

W ostatnich miesiącach trudności się piętrzą. To co konieczne i niezbędne zabiera polskim nauczycielom bardzo wiele czasu. Gdzie tu przestrzeń na szlifowanie nauczycielskiej doskonałości?

Z pewnością wielu z nich chciałoby iść własną drogą. Wyrzucić podstawę programową? Ustalić ogólny kierunek i pozwolić na budowanie społeczności szkolnej wedle upodobań, możliwości, preferencji nauczycieli i uczniów?

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie o to, jak powinna wyglądać dobra szkoła. Ostatni rok niezwykle dotkliwie wypunktował jej niedoskonałości, a przejście na naukę zdalną pokazało że czasem mniej znaczy więcej. Niektórzy poradzili sobie znakomicie. Inni nie mogą do dziś przełamać się i znaleźć nowych sposobów prowadzenia lekcji w zupełnie nowych warunkach.

Jak być powinno? Inaczej. Z takim stwierdzeniem z pewnością wielu się zgodzi. Co dokładnie powinno się zmienić? Tego nie wiedzą najtęższe umysły.

 

Czego życzyć dzisiaj Nauczycielom?

Cierpliwości. Może już nawet nie do uczniów, a do całej systemowej otoczki edukacji.

Zdrowia? Tak, sytuacja, którą obserwujemy w ostatnich dniach nie nastraja pozytywnie. Zakażenie jest bardzo prawdopodobne, a starsi nauczyciele nie bez powodu obawiają się nawet o swoje zdrowie.

Czerpania radości z wykonywanej pracy? Zdecydowanie! Każdy, kto z powołania wybrał karierę nauczyciela z góry wiedział z jakimi trudnościami i niedogodnościami będzie się zmagał. Znał wysokość swojego wynagrodzenia, znał możliwe radości i smutki pojawiające się w życiu szkolnym. Mimo to konsekwentnie szedł właśnie w tym kierunku. Nauczyciele potrzebują wewnętrznej siły i niezachwianego przekonania, że to co robią jest ważne i potrzebne. Jakiekolwiek zwątpienie nie wchodzi w tym przypadku w grę.

Zaskoczeń. Tak, tego życzy Redakcja haloGorlice – by niezależnie od stażu pracy nauczyciele byli przez uczniów zaskakiwani (tylko pozytywnie!!). Rutyna nauki, powtarzające się co roku tematy, ustalony rytm życia szkoły – niech to będzie tylko cienka ramka wokół pięknego obrazu życia szkoły, które opiera się na zaufaniu i dobrych relacjach pomiędzy nauczycielami, uczniami i wszystkimi osobami, które kształtują ten ważny pejzaż rozwoju przyszłych pokoleń.

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

BelNoFer
BelNoFer 14.10.2020, 23:10
Za dobrze mają...
Literat - od literatki
Literat - od literatki 14.10.2020, 19:44
Oprócz błękitnego nieba...
Prymus
Prymus 14.10.2020, 13:56
Mialem taka jedna nauczycielke [jezyk polski], ktora na sam jej widok wzbudzala we mnie odraze i bunt do nauki. Ale byli tez i porzadni nauczyciele, ktorzy oprucz przedmiotu uczyli tez ZYCIA.
Kujon
Kujon 14.10.2020, 13:49
Mialem taka jedna nauczycielke [jezyk polski], ktora rozminela sie z powolaniem. Na mnie osobiscie dzilala jak hamulec do nauki, wzbudzala negatywne zachowania. Ale byli tez nauczyciele porzadni, ktorzy oprucz przedmiotu starali sie uczyc zycia, zachowan, etyki...
Kujon
Kujon 14.10.2020, 13:21
Bardzo mało jest tych z powołania, a reszta byle do świąt, byle do ferii i wakacji. A ego tegoż osobnika(zwłaszcza na wsi) osiąga niewyobrażalne rozmiary. Nie życzę niczego, no dobra, zdrowia.
Kora
Kora 14.10.2020, 09:47
Wspominam mile nauczycieli że szkoły podstawowej ale też z liceum. Nie wszystkich nie! Wspominam tych, którzy byli merytoryczni, obdarzeni haryzmą, kulturą, byli wymagający ale oceniający sprawiedliwie. U których nie liczyło się przy ocenie nazwisko i zawód rodziców. Z szacunkiem mówię o tych którzy zaszczepili w nas pasję, docenili nasze talenty, o tych którzy potrafili uczniowi powiedzieć przepraszam gdy niesłusznie zbesztali i źle ocenili. Pozdrawiam wszystkich gorlickich nauczycieli i życzę satysfakcji z wykonywanego zawodu. Sił i zdrowia w tym ciężkim dla wszystkich czasie. Aby Wasza misja nie była postrzegana przez część społeczeństwa przez pryzmat wolnych wakacji i ferii. Wszystkiego najlepszego❤️
lll
lll 14.10.2020, 13:14
Ci uczący języka polskiego raczej nie byli merytoryczni...

Pozostałe