Jak Biecz zakończył romans z parabankiem

  • 19.10.2020, 12:34
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Jak Biecz zakończył romans z parabankiem fot. haloGorlice
Każdy z nas może potrzebować czasem dodatkowej gotówki. Warto jednak kilka razy się zastanowić o tym, jak będzie wyglądała spłata zadłużenia.

 

Gmina Biecz we wrześniu 2014 roku przekazała dług w wysokości 16 727 000 zł. na rzecz FM Bank PBP S.A. przesuwając jego spłatę do roku 2025.

Spowodowało to wzrost kosztów obsługi zadłużenia w stosunku do wcześniej obowiązujących umów kredytowych o 4 194 623 zł. (słownie: cztery miliony sto dziewięćdziesiąt cztery tysiące sześćset dwadzieścia trzy złote) w tym odsetki wynoszące 4 074 473 zł. i prowizja w kwocie 120 150 zł.

Sama treść umowy o przejęcie długu Gminy zawartej z FM Bank posiadała bardzo nieprecyzyjne i niekorzystne zapisy. W przypadku nieterminowych spłat przez Gminę FB Bank miał możliwość swobodnej interpretacji umowy na swoją korzyść. Mógł zatem na jej podstawie wypowiedzieć Gminie umowę wraz z żądaniem zwrotu należności w pełnej wysokości kredytu wraz z odsetkami w przypadku przekroczenia płatności nawet o jeden dzień.

Wysokie koszty obsługi długu oraz konieczność jego spłaty znacząco wpłynęły na konieczność ograniczenia wydatków bieżących do niezbędnego minimum w kolejnych latach. Dużym niebezpieczeństwem dla Gminy Biecz była nieograniczona możliwość cesji wierzytelności co zostało wykorzystane przez FM Bank PBP S.A. W 2015 roku wierzytelność została przekazana do Siemens Finance Sp. z o.o. Jest to podmiot działający poza systemem nadzoru bankowego tzw. „parabank”.

W 2018 roku zmianie uległa ustawa o finansach publicznych, która umożliwiła gminom restrukturyzacje długu wcześniej zaciągniętego czyli zastąpienie jednego zadłużenia nowym, ale pod warunkiem, że koszty nowego będą niższe. Ogłoszony w bieżącym roku kolejny przetarg  zakończył się powodzeniem. Ofertę kredytową na spłatę zobowiązania „parabankowego” złożył Bank PKO BP podpisując umowę w dniu 6 października 2020 r.

Spłata wydłużona została o rok, a pomimo wydłużenia jego terminu koszty obsługi zadłużenia są niższe o 600 000 zł. Zmiana struktury spłaty kapitału przy jednoczesnym obniżeniu oprocentowania kredytu znacznie ułatwi obsługę zadłużenia i projektowanie przyszłych budżetów Gminy. PKO Bank Polski to największy bank w Polsce, kontrolowany przez Skarb Państwa, który jest podmiotem pewnym, stabilnym i przewidywalnym w swoim działaniu, co sprawia że dług Gminy Biecz nie będzie przedmiotem niepewności co do warunków jego spłaty.

 

źródło: UM Biecz

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gdzieDLUG
gdzieDLUG 23.10.2020, 10:25
W ogóle gdyby sprawa trafiła do sądu w tle ze sporządzoną umową to by umorzone zostało całe zobowiązanie, ale na szybko zareagował PKO BP, aby z tego skorzystać i nową umowę spisać. PKO BP też myśli, że sobie zarobi, ale tak się składa, że jedno słowo więcej i wcale spłacać Biecz nie będzie musiał już niczego. Tylko pytanie brzmi, komu zależy abyśmy wszyscy cały czas spłacali ten dług? A może długu wcale nie ma?
stanley
stanley 20.10.2020, 10:15
nic dziwnego ze dlug zmalal gdyz w chwili obecnej oprocentowanie wkladow i oszczednosci jest rowne zeru a to ma przelozenie na koszty ponoszone przez banki!!!
Mieszkaniec najgorszej gminy w Polsce
Mieszkaniec najgorszej gminy w Polsce 20.10.2020, 07:33
Rodzi się pytanie... Kto odpowiadał wtedy za finanse? Kto został pociągnięty do odpowiedzialności? Co to znaczy gmina? Gdzie jest prokuratura?
Sru
Sru 23.10.2020, 10:20
Bardziej to, kto wziął prowizję za udzielenie tak sporej pożyczki w FM BANK
Statystycznie
Statystycznie 20.10.2020, 01:36
Brawo- Brawo- szkoda tylko, że przez ostatnie lata ktoś wciskał kit, „że żadnego kredytu w para banku nie ma”- i dlaczego nikt nie poda ile właściwie kosztuje obsługa całkowita takiego kredytu, ile kosztuje mieszkańców Gminy- i dlaczego mówi się o oszczędnościach kiedy Wibor, stopy procentowe itp itd. Nie są stałe - czemu znowu ktoś ściemnia lub traktuje nas jak idiotów???
Umlaut
Umlaut 19.10.2020, 21:51
Banksterzy! Polacy się budzą! Wynocha !!!
januszewo
januszewo 20.10.2020, 08:53
Ahahah!!! Dobry dowcip z rana zwlaszca po tym jak pis wprowadził króla banksterów do Polski - hamerykański bank
~~~~ja
~~~~ja 20.10.2020, 10:38
@januszewo zmień dilera albo zmniejsz dawkę, bo ten ma za mocny towar. Właśnie rząd PiS odzyskuje kontrolę nad bankami, które PO chętnie oddawało w obce ręce.
Irek
Irek 19.10.2020, 20:07
A jak się żyje poprzedniej pani burmistrz Biecza? Ktoś o niej jeszcze pamięta?

Pozostałe