Poszukiwania Rodziny Skibińskich - nieznana historia sprzed lat

  • 19.10.2020, 14:10
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Poszukiwania Rodziny Skibińskich - nieznana historia sprzed lat fot. ilustracyjne/ unsplash
Na naszą redakcyjną skrzynkę dostaliśmy niezwykle ciekawą wiadomość z prośbą o pomoc w poszukiwaniach. Jej autor poszukuje informacji o rodzinie Skibińskich, która schroniła się w Gorlicach w czasie II Wojny Światowej.

Na naszą skrzynkę redakcyjną przyszła prośba o pomoc w wyjaśnieniu losów rodziny, która miała przez pewien czas mieszkać w Gorlicach. Porozmawiajcie ze swoimi dziadkami, babciami: może oni znają odpowiedź na pytania nurtujące naszego Czytelnika?

 

Szanowni Państwo! Zwracam się z prośbą o pomoc w poszukiwaniu informacji na temat rodziny Skibińskich.

Czy ktoś ma jakiekolwiek informacje o osobach o nazwisku Skibiński przebywających u rodziny w Gorlicach na początku II Wojny Światowej? 

Moi przodkowie pochodzili okolic Gorlic i Sanoka. Jeden z synów urodził się w Tarnowie, drugi w Nisku. W ok. 1930 rodzina Skibińskich wyjechała do Wronek do pracy w lasach państwowych.

Z opowieści, które usłyszałem w rodzinie wyłonił się następujący obraz przeszłości mojej rodziny: przed samym wybuchem wojny babcia z młodszym synem wyjechała do Gorlic z terenów Poznańskich. Pochodzili z okolic miejscowości Wronki. Trafili do jakiejś rodziny w Gorlicach, następnie przebywali prawdopodobnie w Nowym Sączu, następnie Krakowie.

Dziadek prawdopodobnie przebywał w Nowym Targu. Jedyny ślad, jaki udało mi się odnaleźć, o ile nie jest to przypadkowa zbieżność danych, to fakt, że mógł być w tym czasie zastępcą delegata rządu w Nowotarskim. Mimo piastowania takiego stanowiska nigdzie nie udało mi się znaleźć informacji o dalszych losach mężczyzny, który mógł być moim dziadkiem.

Brak danych również o starszym synu, który w 1939 miał 16 lat i przebywał na terenie Gorlic.

 

Porozmawiajcie ze swoimi bliskimi. Być może ktoś z nich pamięta o rodzinie Skibińskich..?

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe