Co dalej z odwiertem w Sękowej?

  • 22.10.2020, 10:21
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Sękowa, teren po odwiercie poszukiwawczo-rozpoznawczym GT-1
loadingŁaduję odtwarzacz...
Miejsce, w którym prowadzone były prace geotermalne zostało już posprzątane, ale gmina ma plan na wykorzystanie odwiertu.

 

Po wiertni oraz całym zapleczu technicznym i biurowym nie ma już śladu. Sam otwór został zabezpieczony tak, by w razie czego można się było do niego bez problemów dostać. Gmina chciałaby go kiedyś wykorzystać, a naukowcy pracują już nad projektem zaadaptowania odwiertu.

Pieniądze, które zostały wydane na poszukiwania ciepłej wody w Sękowej, nie muszą iść na marne, pomimo tego, że zamiast na wodę natrafiono tam na gaz. Poszukiwania trzeba było zakończyć, bo dalsze wiercenie groziłoby wybuchem.

Gmina planuje wykorzystać odwiert poprzez zastosowanie wymiennikowni ciepła, na co oczywiście potrzeba niemałych pieniędzy. Samorządowcy jednak już zapowiedzieli rozpoczęcie starań o pozyskanie środków na ten cel.

Na początek gmina chce założyć w głębokiej na trzy kilometry dziurze system do pomiaru temperatury, ale taki, którego odczyty będą podawane na bieżąco.

 

Barbara Ćmiech

Zdjęcia (3)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

KGR
KGR 25.10.2020, 22:41
co to za technologia że przez gaz się nie udało przewiercić ? taka inwestycja i poddali na końcówce, coś tu nie tak. Plac budowy tez szybko posprzątany. Coś tam poszło nie tak, lub trafili na inny problem niż gaz.
Lisowski
Lisowski 23.10.2020, 08:40
Jeśli otwór przygotowano do ewentualnego użytku to znaczy, że otwór jest zarurowany. A wiercenie nie przerwano dlatego, ze było tam niewielkie złoże gazu. Przerwano, bo do takiej głębokości planowano wiercić. Drogi autorze, zapoznaj się trochę z zasadami wiertnictwa. I wtedy pisz na temat.

Pozostałe