Podobno, tuż przed zamarznięciem robi się ciepło. Bezdomni znów w centrum zainteresowania służb

  • 18.11.2020, 14:02
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Podobno, tuż przed zamarznięciem robi się ciepło. Bezdomni znów w centrum zainteresowania służb fot. ilustracyjne/ unsplash
Niebawem temperatury zaczną spadać, a bezdomni zaczną poszukiwać bezpiecznego schronienia przed mrozem. Ten, niestety, zabija ich co roku.

 

W ciągu dwóch kolejnych dni lutego tego roku, w naszym powiecie odnaleziono dwa ciała. Osoby te zamarzły. >>>Policja: Jedno ciało znaleziono w opuszczonym budynku, drugie na polnej drodze

Chociaż temperatury są na razie dość wysokie, a jesienna pogoda zachęca do spacerów, służby już teraz informują o tym, w jaki sposób możemy pomagać osobom, których życie niebawem będzie zagrożone. Jak wiadomo, zgony z wychłodzenia szczególnie często dotyczą osób bezdomnych oraz osób pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy o tym w kolejnych tygodniach.

Jak informuje Policja:

(...) Apelujemy do wszystkich o przekazywanie telefonicznej czy e-mailowej informacji do najbliższej jednostki Policji   o osobach bezdomnych, które w czasie niskich temperatur będą przebywać w miejscach, w których ich życie i zdrowie może zostać narażone przez zamarznięcie. Możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia istnieje również za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.  

Wystarczy na „mapie” zaznaczyć zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.

 

Już  niedługo na ulicach, służby rozpoczną działania prewencyjne, które pozwolą ochronić osoby narażone na skutki oddziaływania niskich temperatur. Kontrolowane będą miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Bezdomni będą informowani ich o miejscach, w których mogą uzyskać pomoc socjalną i medyczną na terenie naszego powiatu.

Pamiętajcie, każdy z Was może uratować życie takiej osoby, informując służby:  policję, straż miejską, czy też pogotowie ratunkowe.

Policja apeluje:

Nie bądźmy obojętni i reagujmy na osoby bezdomne, przebywające w miejscach, w których mogą ulec zamarznięciu (dworce, klatki schodowe, kanały, opuszczone budynki mieszkalne, ogródki działkowe itp.), a także na osoby leżące na ziemi, ławkach lub przystankach, nietrzeźwe, czy też osłabione. Nasze zainteresowanie może uratować komuś życie.

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe