Rozpoczęło się rozbrajanie bomby. Ekologicznej bomby z gorlickiej rafinerii

  • 18.11.2020, 13:24
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Rozpoczęło się rozbrajanie bomby. Ekologicznej bomby z gorlickiej rafinerii
Pierwsze ciężarówki z odpadami wyjechały już z terenu byłej rafinerii, a ponieważ proces osób odpowiedzialnych za składowanie w naszym mieście toksycznych substancji nadal trwa, to na gorlicki magistrat spadła odpowiedzialność wywiezienia ich z terenu Glimaru.

 

Około 5 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów i blisko 50 milionów złotych za ich wywiezienie i utylizację – tyle trzeba będzie zapłacić firmie, a właściwie konsorcjum firm Mo-Bruk i Sarpi, które zostały wyłonione w drodze przetargu do realizacji tego zadania.

Dokładnie chodzi o 48 milionów 870 tysięcy złotych, z czego 40 milionów 208 tysięcy złotych zostanie pokryte w ramach dotacji udzielonej na wniosek miasta przez zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostała część tej kwoty pokryje pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Już w samym ogłoszeniu o przetargu miasto zwarło sporo mechanizmów, które mają zabezpieczyć nas przed sytuacjami awaryjnymi. Wykonawca jest między innymi zobligowany do monitorowania na bieżąco całego procesu, tak by miasto nie zostało zaskoczone dodatkowymi kosztami finansowymi.

Usuwanie odpadów z terenu rafinerii zostało rozłożone na niemal rok. Wiemy, że pierwsze ciężarówki z odpadami wyjechały już z terenu byłej rafinerii. A firma zapowiedziała, że nie przewiduje prac, które mogą być w jakikolwiek sposób uciążliwe dla mieszkańców.

Barbara Ćmiech

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gorcz
Gorcz 22.11.2020, 12:29
A dokad pojada te odpady? W jaki sposob, kto i gdzie je zutylizuje?
ZaGorlicki
ZaGorlicki 18.11.2020, 18:36
Czy odpady zostaną przetworzone, zutylizowane czy po prostu przewiezione na jakieś inne składowisko?

Pozostałe