Taki tam patriotyzm. Czy to lepsze niż zwykłe graffiti?

  • 20.11.2020, 09:30
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Taki tam patriotyzm. Czy to lepsze niż zwykłe graffiti? fot. haloGorlice
Nie wygląda to na zorganizowaną akcję artystyczną, ale jest ciekawą odmianą. Niedawno ktoś namalował flagi na murze wzdłuż rzeki Ropy.

 

Flagi namalowane na murze wzdłuż rzeki zwracają uwagę. Nie są idealnie równe, nie jest to część większej instalacji artystycznej. Kolory są jednak świeże, nowe. Trudno mówić o wysokiej wartości artystycznej, ale jest to ciekawa odmiana. Zupełnie inaczej wyglądają graffiti wykonane naprędce, niedokładnie, nie do końca dla nas zrozumiałe.

Tutaj przekaz wydaje się jasny i do tego bardzo pozytywny: Napis „Polska” pod mostem, kilka flag na murku: ot, symbole narodowe.

Z jednej strony wyraz patriotyzmu, z drugiej pytanie: czy barwy narodowe powinny być eksponowane w takiej formie i w takim miejscu jednocześnie?

Czy traktować to jako oznakę całkiem pozytywnego zjawiska, a może jednak uznać za typowy przejaw wandalizmu, podobnie jak w przypadku graffiti pojawiającego się na blokowym murze czy właśnie pod mostem?

Gdyby w podobnych okolicznościach i podobnym miejscu powstał wulgarny napis, z pewnością szybko zostałby zamalowany. O graffiti, którego przekaz znany jest tylko wąskiemu gronu odbiorców pewnie przeszlibyśmy do porządku dziennego: może i nie jest najpiękniejsze, ale szybko wtopi się w krajobraz.

Ale barwy narodowe?

Zamalować czy zignorować?

 

 

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Zdjęcia (5)


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nikt ważny
Nikt ważny 20.11.2020, 21:41
Miejsce jest mało ważne myślę że jakby ktoś to gdzieś na bloku malował i starsze osoby by to ujrzały odrazu zadzwonili by po policję nie patrząc na to co tam będzie malowane a takie znaki powinny być wszędzie gdzie jest to możliwe i jak dla mnie brawa dla artysty
Polak
Polak 20.11.2020, 19:20
Zaczyna się traktowanie flagi narodowej jak w USA. Malowanie gdzie popadnie, na majtkach, na skarpetkach, a nawet na prezerwatywach. Czekam, aż flaga USA będzie na pampersach czy papierze toaletowym. Musimy robić wszystko, aby nasza flaga została symbolem narodowym, a nie czymś, co tylko ładnie wygląda i na czym sie zarabia.
Egon
Egon 20.11.2020, 14:11
Słabe to pod każdym względem ...Pewnie zrobiła to '' narodowa ferajna '' , broniąca gorlicką bazylikę przed wirtualnym wrogiem , chciała sobie w ten sposób poprawić podły nastrój , lub po prostu patriotyczni he!he! kibole popisali się tym , czymś , na miarę ich możliwości ...
MrRed
MrRed 20.11.2020, 13:49
mam mieszane uczucia. ok proste, jasne, pozytywny przekaz, ale w takiej formie NIE
Konserwa
Konserwa 20.11.2020, 12:42
W takim miejscu? Jednak NIE.
Gorszy sort
Gorszy sort 20.11.2020, 12:21
Wymowne miejsce. Nasz kraj pod mostem, czyli w miejscu gdzie lubią siedzieć panowie z czerwonymi nosami. I tak idzie nasz kraj za przyczyną lepszego sortu. 😪
555
555 20.11.2020, 19:56
Eeeee narzekasz ! Wyjmij kija z **** :)
Oni
Oni 24.11.2020, 17:53
Lepsze te napisy niz wulgaryzmy tą flaga powinna być wszędzie to bardzo ładnie wygląda

Pozostałe