Czy Wigilia powinna być dniem ustawowo wolnym od pracy?

  • 07.12.2020, 08:33
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Czy Wigilia powinna być dniem ustawowo wolnym od pracy? fot. ilustracyjne/ unsplash
Na kolejnych stronach urzędów pojawiają się informacje o tym, że w Wigilię będą one zamknięte: czy Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy czy też funkcjonowanie firm i urzędów przynajmniej do południa powinno być normą?

 

Wigilia to w naszej polskiej tradycji bardzo ważny dzień. Być może w wielu przypadkach obchody wigilijnego wieczoru są nawet ważniejsze od przeżyć duchowych i religijnych towarzyszących Bożemu Narodzeniu. Z tego też względu często pojawia się pytanie o to, czy Wigilia powinna być dniem ustawowo wolnym od pracy czy też obowiązujący teraz element dobrej woli pracodawców powinien przesądzać o tym, w jakim zakresie jego pracownicy powinni być dyspozycyjni tego dnia?

Urzędy zwykle pracowały tego dnia normalnie, chociaż zwykle liczba urzędników była zdecydowanie mniejsza. Ten rok pokazał, że wiele spraw możemy załatwić bez osobistego stawiennictwa w budynku urzędu. To zmiana, na której utrzymanie wielu liczy także po pandemii. Ten rok jest jednak wyjątkowy także ze względu na kalendarz, w którym 26 grudnia, a więc Drugi Dzień Świat Bożego Narodzenia, przypada w sobotę. To spowodowało, że dla wielu pracodawców rozwiązanie było oczywiste.

Już teraz wiemy, że w Wigilię zamknięte będą:

Urząd Gminy Moszczenica - w zamian za święto przypadające w dniu 26 grudnia 2020 r. (sobota) >>>Zarządzenie Wójta Gminy Moszczenica

Urząd Miasta Biecz - w zamian za święto przypadające w dniu 26 grudnia 2020 r. (sobota) >>>Wigilia dniem wolnym od pracy w UM Bobowa

Urząd Gminy Ropa - gdzie przyjęto podobne rozwiązanie, oddania dnia wolnego za święto 26 grudnia 2020 r. przypadające w sobotę >>>W dniu 24 grudnia 2020r Urząd Gminy będzie nieczynny

Prawdopodobnie już niedługo kolejne instytucje publiczne przedstawią podobne informacje, a prywatni przedsiębiorcy będą starali się uzgodnić z pracownikami rozwiązanie tego dodatkowego dnia wolnego.

Wigilia w miejscu pracy bywa bardzo często dniem problematycznym: kto może pozostaje w domu, a świąteczna atmosfera utrudnia, jeśli nie uniemożliwia tego dnia pracę. Wprowadzenie obligatoryjnego dnia wolnego w Wigilię może być jednak rozwiązaniem niedoskonałym, w szczególności, jeśli bierzemy pod uwagę tegoroczne warunki.

Handel w Wigilię kwitnie: kto nie próbował kupić tego dnia świeżych warzyw i wędlin na kolejne świąteczne dni, ten nie wie, jak wielu ludzi chce zrobić takie zakupy w ostatniej chwili. Chociaż tegoroczne migracje rodzin będą ograniczone, nie brakuje i spóźnionych Mikołajów poszukujących upominków, które znajdą się pod choinką. Ten dzień to także istotne źródło zysku dla usługodawców: fryzjerów, kosmetyczek, a nawet sprzedawców odzieży. W końcu w Wigilię wiele osób ma nieco więcej czasu, by zrobić zakupy i inne przygotowania, na które normalnie, w tygodniu przedświątecznym nie ma czasu.

Rozwiązanie dla urzędów wydaje się naturalne i bardzo rozsądne. Czy jednak przymusowy dzień wolny dla wszystkich i zamknięcie sklepów już w Wigilię byłoby dobrym rozwiązaniem? W obecnej sytuacji zaryzykujemy stwierdzenie, że jednak nie. Dodatkowo, taka konstrukcja spowodowałaby, że w praktyce szał ostatnich zakupów następowałby 23 grudnia, a więc za chwilę zastanawialibyśmy się, że i w ten dzień nie powinny pojawić się pierwsze firmowe spotkania, Wigilie i czy świąteczne rozluźnienie nie dotknęłoby kolejnego dnia pracy.

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Adam
Adam 09.12.2020, 17:16
A co z Urzędem Gminy Łużna? Znając życie pewnie też będzie zamknięte. Tam za panowania nowego wójta są i nowe zwyczaje. Urząd we wtorki ma być otwarty od 7:00, a ostatnio (8 grudnia) jadę przed pracą bo mam sprawę do załatwienia i co...jest 7:04 a pracownicy urzędu stoją na schodach i czekają aż im ktoś urząd otworzy. Oczywiście sprawy nie załatwiłem bo też mi się spieszyło i nie mogłem czekać. Mam więc nadzieję że 24 będą pracować.
Magda
Magda 08.12.2020, 20:24
Poczta też pracuje a tam prawie same kobiety jak i na okienkach tak i listonoszki i kiedy tu wigilię naszykować
~~~~ja
~~~~ja 08.12.2020, 17:22
Tak powinno być wolne, bo np. pracownicy sklepów czy produkcji w zakładach pracy i tak muszą pracować ale najbardziej urzędnikom przydałoby się dodatkowy dzień wolnego w końcu cały rok ciężko pracują ale ludzie w ten dzień przecież mogą się powstrzymać od załatwiania spraw urzędowych. (dla nie kumatych zaznaczam, że to ironia).
veritas
veritas 08.12.2020, 16:45
Komunikacja w gorlickiem we Wigilię działa tylko do południa. Trudno wrócić z miasta, jeśli nie dysponuje się autem.
Karolina
Karolina 07.12.2020, 17:21
Tak Wigilia powinna być wolna. Wtedy nie byłoby komentarzy, że jedni pracują, a inni nie. Najczesciej dotyczy to kwestii pracy urzędów czy szkół - nie wierzę, że akurat w Wigilię ktoś musi iść załatwić jakąś sprawę ani, że koniecznie trzeba oddać dziecko na dyżur w szkole.
Pat
Pat 09.12.2020, 06:12
Pracuje w szkole specjalnej i zdziwilaby sie pani ile chetnych jest na przyprowadzanie dzieci w wigilie
Petent
Petent 07.12.2020, 16:17
Najlepiej niech już w urzędach idą świętować bo się przepracowali
Wszystkie sprawy mają zaległe bo covid tak się tłumaczą i nie nadążają ale wolne pewnie bo za mało mają urzędasy
Jakby mieli płacone wypłatę od załatwionej sprawy to by inaczej podchodzili do tematu bo w tym tempie jakie mają to na sól do kwaśnego mleka by nie zarobili.
A oni przychodząc do pracy już myślą jak tu nie robić
O zgrozo..........
gruby proboszcz
gruby proboszcz 08.12.2020, 14:10
pisz do swojego księdza, oni wszystko mogą, każdą sprawę Ci załatwią w 2 dni
vero
vero 07.12.2020, 15:24
taa, a wszystkie dni niech zrobią wolne, po co w ogóle pracować, świętować na okrągło! już w tym roku będą problemy ze zrobieniem zakupów w okresie świątecznym , policzcie sobie, ile będzie dni świętowania....
asdfjkl;jrsdxzc vjhuiyjfsdaxc
asdfjkl;jrsdxzc vjhuiyjfsdaxc 07.12.2020, 12:36
pracowac jak w soboty do 13...a jak chcecie mieć 24 wolnym dniem to nie kupicie nic co wam braknie do przyrządzenia wieczerzy
ja
ja 07.12.2020, 11:11
Starostwo oczywiście pracuje:)
Rudolf
Rudolf 07.12.2020, 10:24
Proponuję zrobić cały grudzień ustawowo wolny od pracy.
Państwo powinno za ten czas wypłacić każdemu średnią krajową i będzie git.

Pozostałe