Tej pamiętnej niedzieli nie było „Teleranka”

  • 13.12.2020, 10:21
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Tej pamiętnej niedzieli nie było „Teleranka”
Mija 39 lat od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. To właśnie tego dnia padły historyczne słowa gen. Wojciecha Jaruzelskiego „Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią”.

Stan wojenny w Polsce został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, ale faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych.

Oficjalnie stan wojenny wprowadzono z powodu pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju oraz zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego w okresie zimowym. Za najważniejszy argument uznano groźbę interwencji zbrojnej przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego, jednak w dniu wprowadzenia stanu wojennego nie zanotowano żadnych ruchów wojsk radzieckich.

Prawdziwym celem wojskowej akcji była likwidacja protestów społecznych oraz wstrzymanie procesów demokratyzacyjnych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku przez „Solidarność”.


4 lata temu na gorlickim Rynku odbyła się inscenizacja związana z rocznicą ogłoszenia Stanu Wojennego w Polsce.

Na gorlicki Rynek wyjechały samochody wojskowe oraz radiowozy milicyjne, ludzie protestowali, przy koksownikach funkcjonariusze ZOMO i żołnierze Ludowego Wojska Polskiego ogrzewali zmarznięte ręce...

Tomasz Stasiowski

Zdjęcia (157)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

galicyjski dziad
galicyjski dziad 14.12.2020, 09:26
To prawda że teleranka nie było, ale nie było też bezrobotnych, biedy takiej jak dzisiaj. Była fabryka, rafineria, zakłady metalowe POM i wiele innych zakładów. Czynsze, gaz i prąd tanie za wywóz śmieci
i wodę się nie płaciło. Dług kraju był dziesięciokrotnie mniejszy niż dzisiaj. Komu to przeszkadzało
Siki wiki
Siki wiki 14.12.2020, 11:31
Nie pajacuj
wiki
wiki 14.12.2020, 08:09
maseczek brak
~~~~ja
~~~~ja 13.12.2020, 22:26
Dawno się tak nie uśmiałem stan wojenny to oglądaliście chyba w kinie z rekonstruktorami ale cóż niewielu pozostało naocznych świadków tych czasów więc można pisać historię na nowo.
W Gorlicach zupełnie to inaczej wyglądało... nawet tu nie ujęto tego, że człowiek szedł do pracy (a właściwie na strajk) i nie wiedział czy wróci, tych pożegnań, tego dzielenia się przyniesionym jedzeniem, płaczących żon i dzieci (choć dzieci niewiele z tego rozumiały) itd.
Antek
Antek 13.12.2020, 22:21
Co o tych czasach może powiedzieć człowiek co nie zaznał biedy za komuny i teraz też. Co może wiedzieć o Stanie Wojennym Ruskie już z nocy 8/9 grudnia odpalili wszystkie czołgi będące w Polsce ale to było na granicy z NRD m.in Legnica, Borne Sulimowo i inne ziemie odzyskane wystarczy spytać Armię Czerwoną było ich ponad 100 tysięcy pod bronią jądrową i z marynarką. Takie gadanie że 2 mln. Ruskich nie przybyło z obecnej Białorusi po co jak to co było w Polsce rozjechało by nasze LWP.

Pozostałe