Brakuje pół miliona na remont pływalni, co dalej?

  • 22.12.2020, 09:11
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Brakuje pół miliona na remont pływalni, co dalej? Fot. wizualizacja
Trzeci przetarg na przeprowadzenie kolejnego etapu remontu pływalni Fala zakończył się. Jak się dowiedzieliśmy, jego przeprowadzenie wcale nie oznacza, że jesteśmy bliżej otwarcia pływalni.

 

Do 15 grudnia 2020 r. wykonawcy mieli możliwość składania swoich ofert w postępowaniu w ramach przetargu nieograniczonego na remont, przebudowę i rozbudowę krytej pływalni „Fala” w Gorlicach - etap II w systemie zaprojektuj i wybuduj.

Otwarcie kopert nastąpiło 15 grudnia o godzinie 10.15. Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia 7 mln złotych. Kwota zamówienia była traktowana jako najważniejsze kryterium oceny złożonego wniosku, drugim był okres gwarancji.

Oferty złożyły trzy podmioty:

  • AS Produkt Sebastian Pasturek, na łączną kwotę 9 817 344,88 zł, przy okresie gwarancyjnym 120 miesięcy;
  • TEXOM sp. z.o.o. na łączną kwotę 8 419 769,53 zł, przy okresie gwarancyjnym 120 miesięcy
  • P.P.H.U Bogdan Romanek na łączną kwotę 7 480 000,00 zł, przy okresie gwarancyjnym 99 miesięcy.

Pełna informacja z otwarcia ofert w postępowaniu dostępna jest >>>TUTAJ

Każda ze złożonych propozycji przekracza maksymalny poziom budżetu przewidzianego na realizację tego zadania.

Jak poinformował nas dyrektor OSiR w rozmowie telefonicznej, oznacza to, że decyzja o przyjęciu najkorzystniejszej dla miasta propozycji leżała po stronie Ratusza. To tam miała zapaść decyzja o przesunięciu środków na realizację tego zadania. Bez zabezpieczenia tych środków nie było możliwe przyjęcie którejkolwiek z wymienionych ofert.

Dziś już oficjalnie wiemy, że konieczne będzie rozpisanie kolejnego – już czwartego przetargu na realizację II etapu remontu pływalni.

 

Przypomnijmy, że na ostatniej Sesji Rady Miasta Gorlice, w czasie której uchwalony został przyszłoroczny Budżet Miasta Gorlice zatwierdzono następujące zadanie:

Remont krytej pływalni FALA, w tym termomodernizacja, poszerzenie oferty rekreacyjnej obiektu - 7 144 630 zł.

 

Wszystkie kluczowe informacje budżetowe poznacie w naszym artykule >>> Znamy budżet miasta Gorlice na przyszły rok

W czasie obrad związanych z realizacją tego zadania pojawiło się pytanie, które postawiliśmy już kiedyś: dlaczego czasu pandemii nie wykorzystano na realizację zadań związanych z remontem krytej pływalni. Problemem niezmiennie jest konieczność przeprowadzenia procedury, zgodnie z prawnymi i formalnymi wymogami w tym zakresie, tak, by zapewnić maksymalną przejrzystość realizacji zadania.

Niestety, to oznaczało, że do tej pory nie został wyłoniony wykonawca zadania, co budzi niezadowolenie zarówno miasta jak i potencjalnych użytkowników. Jak informował wówczas Łukasz Bałajewicz, z-ca burmistrza miasta Gorlice:

(...) musimy patrzeć na realia budżetowe miasta Gorlice i nie możemy pozwolić sobie na to, żeby dokładać nie wiadomo jakie środki do remontu tego obiektu. Chcemy jak najbardziej zoptymalizować ten remont, wykonać go za jak najlepsze pieniądze. Chcemy też, żeby basen zmienił swoją ofertę, żeby ją uatrakcyjnić, by stał się bardziej konkurencyjny.

Przypomnijmy, że nasz basen został oddany do użytkowania 20 lat temu. Przez te 20 lat powstało szereg obiektów zarówno na terenie sądeczczyzny jak i powiatu jasielskiego. Ta konkurencja rośnie, dlatego, żeby zoptymalizować użytkowanie tego basenu konieczny jest remont.

W chwili wypowiadania tych słów trwała analiza ofert złożonych w ramach trzeciego przetargu. Dziś już wiemy, że konieczny będzie kolejny.

Ta sytuacja powoduje, że remont basenu ponownie oddala się w czasie, a przyszły wykonawca znajdzie się w trudnej sytuacji. Będzie zobowiązany dotrzymać terminów przewidzianych w treści umowy. To ważne, ponieważ realizacja zadania współfinansowana jest ze środków zewnętrznych.

Sytuację będziemy bacznie obserwować.

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

HellOKitty
HellOKitty 23.12.2020, 09:51
ktoś tu sie nieźle bawi, właściwie to ktoś tu świetnie opanował wyjaśnianie, że nie można, nie da się, prawo nie pozwoli, albo lepiej jeszcze, że prawo zamówień publiczbych tak działa, a my jeszcze chcemy tu OPTYMALIZOWAC więc pozyskujemy środki z zewnątrz, więc klamka zapadła i nie możemy inaczej wydać pieniędzy. zero elastyczności, więc bedzie problem. dlaczego wszyscy widzą, że coś tu jest nie tak, tylko nie odpowiedzialni za zrealizowanie tego remontu do końca?
Ter
Ter 23.12.2020, 08:13
Rozwiazanie jest. Podniesc oplaty za parkingi,
jar
jar 23.12.2020, 05:07
zaczna remont jak sie blokady zwolnia, czyli pol roku utrzymanie pracownikow teraz i pol roku w trakcie remontu, z naszej kieszeni
Eh
Eh 22.12.2020, 23:10
Wg powyższej wizualizacji będzie bardziej przypominał muzeum niż pływalnię..
Szkaradny projekt
Szkaradny projekt 23.12.2020, 10:46
Raczej mauzoleum.
HellOKitty
HellOKitty 23.12.2020, 10:53
w punkt. przeciez takie budynki można robić kolorowe. ale przecież kolor betonu taki nowoczesny.
Ja
Ja 22.12.2020, 23:07
Proszę , aby portal objął Honorowy Patronat informowania Nas o postępach w sprawie remontu i kolejnych przetargach, Niech żyje sport i rekreacja. Czuwaj,
Wibowit
Wibowit 22.12.2020, 22:57
mi osobisćie sie bardziej podoba obecny budynek niz ten na obrazku.
Jasiu
Jasiu 22.12.2020, 22:54
W Gorlicach sport i rekreacja to jest ogromny problem!!! Weźmy lodowisko spoglądam dzisiaj padał deszcz, mimo to młodzież korzysta i moknie w deszczu, wystarczyło pomyśleć o zabezpieczeniu np. dach , namiot i po problemie. Basen..... kolejny przetarg to już jest kpina , myślę że wyłoni firmę , która wykona remont za darmo, bo MIASTO utopiło 10ml na wywóz odpadów z Rafinerii i nie dołoży, sorry taki mamy klimat..... Ogarnijcie się ludzie decydujący o tym....
Bartekk
Bartekk 22.12.2020, 19:45
Już dziś można przewidzieć efekty remontu przeprowadzonego pod presją czasu i kosztów.
Magister z upośledzeniem.
Magister z upośledzeniem. 22.12.2020, 19:24
Jak brakuje pieniędzy, to należy sprzedać budynek i będą pieniądze na remont.
Joker
Joker 22.12.2020, 16:49
Jaja sobie robicie?! Najpierw mówią że remont odłożony bo koronawirus, teraz im brakuje pół bańki. Czy to jest poważne?
Ja
Ja 22.12.2020, 14:51
Proszę bardzo tutaj są potrzebne mieszkańcom i miastu pieniądze :
https://www.halogorlice.info/wiadomosci/23353,latarnia-nieobecnych-nabiera-ksztaltow
A więc kto jest ważniejszy dla władz mieszkańcy czy ... ???

Wesołych świąt :)
tralala
tralala 22.12.2020, 13:51
Ale ten klocek jest ohydny. Bezguście i szkarada w jednym.
aa
aa 22.12.2020, 13:16
Urzędnicy bawią się w ogłaszanie przetargów, potem ich unieważnianie. Czy zdają sobie sprawę jakie koszty ponoszą przedsiębiorcy przygotowujący oferty?
MrRed
MrRed 22.12.2020, 10:42
panie i panowie z władzą, alepuję: wiem, że może juz czas na malowanie ratusza, ale ja tam widzę duże pieniądze, które można wydać rok później
a basen, który nie pracuje nie zarabia. nie zarabiają też ludzie, którzy tam powinni pracować. a w ratuszu praca dalej jest możliwa. nie stać nas na dalszą taką zabawę. ale ja się nie znam
ryba na lodzie
ryba na lodzie 22.12.2020, 10:28
tylko jeszcze jak ten konkurencyjny i zoptymalizowany basen będzie drogi? bo tani przy takich modernizacjach to raczej nie pozostanie ;) brakuje mi tego obiektu od dawna, przed wszystkimi pracami i pandemią przynajmniej 2 razy w miesiącu gościłem i byłem zadowolony, ale jak ceny będą zbliżone do konkurencyjnych obiektów w okolicy, to szczerze wolę jechać na cały dzień do Bukowiny ;)

Pozostałe