BLIK-owi oszuści w natarciu. Gorliczanka straciła tysiąc złotych

  • 22.12.2020, 11:24
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

BLIK-owi oszuści w natarciu. Gorliczanka straciła tysiąc złotych Fot. ilustracyjne/frepik.com
Wczoraj wieczorem (21 grudnia) do mundurowych zgłosiła się gorliczanka oszukana metodą „na BLIK-a”.

 

O pożyczkę poprosiła koleżanka oszukanej kobiety, z którą ta kontaktowała się kilka godzin wcześniej również przez ten sam komunikator, więc prośba nie wzbudziła podejrzeń gorliczanki. Kobieta nie zadając zbyt wielu pytań wygenerowała kod do aplikacji BLIK na tysiąc złotych i podała go, jak sądziła, koleżance. Pieniądze zostały błyskawicznie wypłacone z jednego z bankomatów na Pomorzu. Chwilę później skontaktowała się z oszukaną kobietą koleżanka, z której konta wysłano prośbę o pożyczkę, informując że ktoś przełamał hasło do jej konta na Facebooku i połączonego z nim komunikatora – relacjonuje aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Czym jest BLIK?

System BLIK ułatwia użytkownikom smartfonów dokonywanie płatności w sklepach stacjonarnych, internetowych, a także wypłacanie gotówki za pomocą kodu generowanego przez aplikację bankową. Tę właśnie możliwość wykorzystują oszuści. Najczęściej łamiąc hasła, włamują się na naszego Messengera i wybierają znajomych, z którymi najczęściej się kontaktujemy. Następnie podszywając się pod nas, proszą o pożyczenie pewnej sumy pieniędzy przekazanej kodem BLIK. Kończąca się promocja, zagubiona torebka, czy nieprzewidziana wizyta u mechanika to najczęstsze historie, które mają uzasadnić nagłą potrzebę pożyczki. Zdarza się także, że oszuści proszą o podanie kolejnego kodu BLIK, kłamiąc, że pierwszy nie zadziałał. W ten sposób są w stanie wypłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Co zrobić, jeśli ktoś ze znajomych zwróci się do Ciebie za pośrednictwem komunikatora o pożyczkę?

Najprostszym i najbardziej skutecznym sposobem jest zatelefonowanie do tej osoby i zweryfikowanie jej tożsamości, np. poprzez zadanie pytania, na które tylko Wy znacie odpowiedź. Jeśli natomiast to z Twojego konta wysłano takie wiadomości, natychmiast zmień hasła i ostrzeż wszystkie potencjalne ofiary oszustów. Twoja szybka reakcja może uratować oszczędności Twoich bliskich i znajomych.

Każdą, nawet nieudaną próbę oszustwa należy zgłosić policji.

Barbara Ćmiech

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MrX
MrX 22.12.2020, 20:19
Trza być osiołem żeby nie zadzwonić lub spotkać się z kimś w celu pożyczenia tyle kasy. No ale to jest być wychowanym przez telefon i messanger😁
Gienia
Gienia 22.12.2020, 21:36
Sprawa nie dotyczy mnie osobiście ale widać że to Ty jesteś osiołem wychowanym przez tel .

Pozostałe