Pierwsza partia szczepionki na covid-19 już w Nowym Sączu. Kiedy trafi do Gorlic?

  • 28.12.2020, 08:18
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Pierwsza partia szczepionki na covid-19 już w Nowym Sączu. Kiedy trafi do Gorlic? Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska i dyrektor tego szpitala prof. Waldemar Wierzba byli jednymi z pierwszych osób w Polsce, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19. W Małopolsce jako pierwsza szczepionkę otrzymała Pani Krystyna, pielęgniarka z Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, pracująca na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

 

Pierwsze szczepionki podano w szpitalu MSWiA w Warszawie w poświąteczną niedzielę (27 grudnia) o godz. 8.30.


Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tys. dawek dotarła do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą teraz szczepienia osób, najbardziej narażonych na zakażenie. W tzw. etapie 0 szczepiony jest personel medyczny, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz osoby zatrudnione na uczelniach medycznych. Także studenci kierunków medycznych.

 

W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.

Pierwsza partia szczepionki firm Pfizer i BioNTech, która dotarła do naszego kraju, podzielona została nie między wszystkie szpitale węzłowe, czyli 509 placówek tego typu, ale między wskazane z tej grupy 72 szpitale.

Do Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu dotarło wczoraj (27 grudnia) 75 dawek szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19. Pierwsze osoby z personelu medycznego, pracującego w szpitalu zostaną zaszczepione w poniedziałek (28 grudnia).

Szpital Specjalistyczny w Gorlicach jest na liście 509 szpitali węzłowych, jednak szczepionka do Gorlic trafi w późniejszym terminie.

 

 

Do Małopolski trafiło łącznie blisko 1300 dawek szczepionki przeciwko COVID-19: najwięcej – 825 – do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, zaś po 75 dawek do sześciu innych małopolskich placówek (do Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie, Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie, Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu).

Na liście małopolskich szpitali węzłowych jest łącznie 30 placówek (https://www.gov.pl/web/zdrowie/znamy-szpitale-w-ktorych-bedzie-szczepiony-personel-placowek-medycznych), które szczepionki będą otrzymywać w najbliższym czasie.

 

Wczoraj blisko 10 tysięcy dawek szczepionki przeciwko COVID-19 trafiło do Polski, a już dziś pierwsze partie dotarły do poszczególnych województw. Wkraczamy w zupełnie nowy, niezwykle wyczekiwany etap walki z koronawirusem. Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki, to są przełomowe momenty zarówno dla zdrowia publicznego i indywidualnego, jak i dla polskiej gospodarki. Kompleksowo opracowany i zakładający współpracę szeregu podmiotów oraz instytucji Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 wyznacza drogę powrotu do normalności, jaką znaliśmy przed epidemią. Możemy powiedzieć, że czas zatoczył koło: rok temu koronawirus zbliżał się do naszych drzwi. Nikt z nas nie wiedział, jak bardzo zmieni on nasze codzienne życie. Przeszliśmy bardzo wiele. Polski rząd nie szczędził starań, aby walka z koronawirusem była skuteczna. Dziś, jak chciałoby się rzec, każdy z nas dostaje do ręki sprawdzone narzędzie, dzięki któremu ta walka może się wreszcie skończyć. Tym narzędziem jest szczepionka. Mam nadzieję, że sięgnie po nie jak najwięcej Mieszkańców Małopolski. Od tych indywidualnych decyzji w dużej mierze zależy to, jak będzie wyglądał 2021 rok – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 


Jeszcze do dziś w ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19, jest możliwość zgłaszania się do szczepień personelu podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz aptek. Podmioty zainteresowane proszone są o przesłanie zgłoszenia na adres skrzynki ePUAP: /szpitalgorlice/SkrytkaESP; adres e-mail: [email protected] lub o jego dostarczenie w formie pisemnej do sekretariatu szpitala do poniedziałku (28 grudnia) do godziny 10. Szczegółowe informacje podane są na stronie internetowej szpitala.

 


źródło: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/narodowy-program-szczepien-przeciw-covid-19

Tomasz Stasiowski

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

perkun
perkun 28.12.2020, 21:48
W związku z zażartą dysputą powiem jedno - głupcy pytają/słuchają innych, mądry człowiek słucha siebie. Jest to swobodna trawestacja - modyfikacja myśli jednego ze znanych Polaków.
Ja nie jestem pewny, czy szczepionka jest bezpieczna, ale sam fakt, że spora część społeczeństwa ma obawy związane ze szczepieniem na covid, zwłaszcza w świetle tzw. ustawy o " klauzuli dobrego Samarytanina" każe myśleć. Jak było ze szczepionkami na tzw. świńską grypę? Pamiętacie? Nie sądzę. Typowy wyborca "betonu 89" ma klapki na oczach i wiedzę czerpie z telewizji. Może nie pytajcie sąsiada, nie słuchajcie mediów, a zacznijcie myśleć samodzielnie. Wnioski są waszą prywatną sprawą, ale nie narzucajcie ich innym.


Janek
Janek 29.12.2020, 12:37
Sam wiesz wszystko ? Może od tego są experci i ludzie z medycznym wykształceniem ,jak mogę słuchać siebie jak nie znam się na medycynie? Może lepiej posłuchać tych co się znają na tym
adam1
adam1 28.12.2020, 21:14
Zgodnie z Konstytucją nie można poddawać ludzi eksperymentom medycznym
Marek
Marek 28.12.2020, 15:56
Niby szczepionki nie obowiązkowe, ale zobaczycie że za niedługo będą.. zaczną od lekarzy , potem żeby wyjechać za granicę trzeba będzie się szczepić.. tak będą robić żeby wcisnąć je na siłę.
gfhj
gfhj 28.12.2020, 15:12
dlaczego przez niecały rok stworzono szczepionke na covida a na hiv czy na raka od dziesięcioleci nie dają rady??????????????????
Informatyk
Informatyk 28.12.2020, 20:23
Bo wykorzystali moduł szczepionki na SARS.
Zeus
Zeus 28.12.2020, 14:47
Ja zachęcam do szczepień.......
Może ZUS wzrośnie.....ha ha
cvfbg
cvfbg 28.12.2020, 13:43
wirusa można tylko wykryc na badaniach krwi a nie patyczkiem w nosie
rayan
rayan 28.12.2020, 13:30
Po objawach które miałem głównie brak smaku/węchu wnioskuję że na blisko sto% to był ten kowid. Organizm poradził sobie z tym sam. Dużo osób miało podobnie więc i mnóstwo ludzi to już na pewno przeszła. Gorzej i to dużo ciężej przechodzę przeziębienie górnych dróg.
Szczepić się nie zamierzam.
Każdy niech ma wolny wybór i każdego trzeba za to szanować.
~~~~ja
~~~~ja 28.12.2020, 18:29
Nikt nie powiedział że covid można mieć tylko raz a drugim razem nie koniecznie przejdziesz łagodnie... ale wtedy na szczepienie będzie za późno a lekarstwa wciąż nie ma.
wiki
wiki 28.12.2020, 14:29
a kto ci się każe szczepić? nie każdy tak jak ty łagodnie przechodzi wirusa, zejdź na ziemię, nie jesteś wyrocznią w tej sprawie
bobo
bobo 28.12.2020, 12:23
I po 5 miesiącach powikłania
Sam
Sam 28.12.2020, 12:15
Widzę że sporo populacja rodaków ( głupców ) sama chcę się unicestwić , a więc nie przeszkadzajmy im w tym ...
Bogata Ropa
Bogata Ropa 28.12.2020, 11:54
Uwaga mieszkańcy gminy Ropa. Prace geodezyjne które mają w najbliższym czasie być prowadzone na waszych nieruchomościach są po to aby wprowadzić dodatkowy podatek tzw od luksusu. Zapytajcie ludzi z innych powiatów np. okolice Myślenic. Juz niedługo wasz podatek wzrośnie 10 krotnie. A potem kolejne gminy i powiaty tak po cichu jak zwykle
Tuiteraz
Tuiteraz 28.12.2020, 11:52
Róbcie co chcecie. Ja się zaszczepię, wręcz nie mogę się doczekać. Nie zamierzam słuchać bandy internetowych ***i, którzy myślą, że wyleczą covida stawianiem baniek, że szczepionki to międzynarodowy spisek no i te idiotyczne nanochipy.
Repeat
Repeat 28.12.2020, 11:05
Zasłyszane w radio. Dziennikarz pyta lekarza: co ze szczepionką która w transporcie się rozmroziła?. Lekarz na to; trzeba ją w ciągu 5 dni zużyć inaczej nie nadaje się do użytku.
Tuiteraz
Tuiteraz 28.12.2020, 11:54
Od samego początku informują o tym, że można użyć szczepionkę kilka dni po rozmrożeniu. Nie rozumiem po co ten wpis. Chcesz zabłysnąć?
hm
hm 28.12.2020, 10:57
w tv przyniesli szczepionki,schowali za parawan i zachwile publicznie sie szczepili wstrzykujac sobie np.glukoze i gotowe a teraz czas na doswiadczenia na emerytach czy szczepionka działa,
Adwokat
Adwokat 28.12.2020, 17:32
Chcesz mieć sprawe to pisz więcej głupot!
Olka
Olka 28.12.2020, 13:08
Czytając Twój komentarz można od razu wywnioskować Twoje wykształcenie i całej reszty co piszą takie bzdury ,znaleźli się wszystkowiedzący i najmadrzejsi
Dziedzic Pruski
Dziedzic Pruski 28.12.2020, 09:32
Jako osoba, która będzie najprawdopodbniej objęta programem szczepień pytam: kto bierze pełną odpowiedzialność za ewentualne powikłania mogące wystąpić po zaszczepieniu?
Pinko
Pinko 28.12.2020, 19:21
Proszę bardzo, tutaj masz odpowiedź:
UE zadbała o interes swoich pacjentów i na jej terenie Pfizer/BioNTech nie jest wyłączony spod odpowiedzialności za tę szczepionkę. Wynika to stąd, że dopuszczenie jest w mechanizmie CMA a nie EUA twitter.com/MarcinNiedbala…
KSU
KSU 28.12.2020, 12:30
No właśnie o to chodzi że ty sam, nikt więcej, producent umył ręce
nie ma odpowiedzialnosci panstwa
nie ma odpowiedzialnosci panstwa 28.12.2020, 10:26
Sam jesteś sobie winien xD
Znachor
Znachor 28.12.2020, 10:26
Nikt nie odpowiada. Ty się zdecydowałeś twoja sprawa. Asekuranci już dawno to przewidzieli.
chyży rój
chyży rój 28.12.2020, 10:33
Wiesz, zakup 60 milionów szczepionek przez Polskę wskazuje na przymus/obowiązek, a ten można wymusić na wiele sposobów - choćby zakaz osoby niezaszczepionej wejścia do sklepów, kościoła, czy szkoły .
hen
hen 28.12.2020, 09:23
w Wuhan wirusa już nie ma ,zarazonych nie ma i nikt sie tam nie szczepił....
Tuiteraz
Tuiteraz 28.12.2020, 12:01
I kolejny troll pisze bzdury. W Chinach pracują nad własną szczepionką a dodatkowo wykupiono 100 mln amerykańskiej.
tralala
tralala 28.12.2020, 10:30
Do tego porównajmy PKB krajów UE i Chin. Okaże się, że największym wygranym tej wojny informacyjnej jest Komunistyczna Partia Chin i jej pomagierzy. To się nazywa deal.
Kurtyna w dół.

Pozostałe