Lista zawodów, w których znajdziesz pracę!

  • 11.01.2021, 08:57
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Lista zawodów, w których znajdziesz pracę! Fot. ilustracyjne/pixabay.com
Najnowsze wyniki badania „Barometr zawodów” pokazują wpływ pandemii COVID-19 na małopolski rynek pracy. Liczba zawodów deficytowych, czyli tych, w których najłatwiej znaleźć pracę, jest krótsza niż przed rokiem.

 

Rok 2020 pokazał nam, że w przyszłości powinniśmy być przygotowani na niespodziewane i nagłe zmiany, które będą wymagały stosowania nietypowych instrumentów. W dużej mierze to właśnie zastosowanie programów osłonowych, zwanych tarczami antykryzysowymi, spowodowało, że pracodawcy zdołali utrzymać wiele miejsc pracy, a wzrost bezrobocia nie był gwałtowny – zauważa  wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz.

Uzupełnieniem działań wprowadzanych na szczeblu centralnym była Małopolska Tarcza Antykryzysowa uruchomiona przez Samorząd Województwa Małopolskiego. Środki finansowe w łącznej wysokości około 1,5 miliarda złotych skierowano do jednostek służby zdrowia, przedsiębiorców, wsparto także placówki opieki całodobowej oraz sektor edukacji – dodaje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Kto znajdzie pracę?

W Małopolsce największe zapotrzebowanie jest na zawody: medyczno-opiekuńcze (lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, opiekunów osoby starszej i niepełnosprawnej), budowlane (m.in. dekarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, murarzy i tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, pracowników robót wykończeniowych), zawody związane z branżą transportową (kierowców autobusów oraz samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych). Poszukuje się również fachowców związanych z produkcją (spawaczy, krawców, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna i stolarzy). Duże zapotrzebowanie występuje też w zawodach ekonomiczno-administracyjnych (na pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych) oraz nauczycielskich (zwłaszcza nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu). Na łatwość w uzyskaniu zatrudnienia mogą również liczyć elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy pojazdów samochodowych, magazynierzy, projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści.

Sytuacja w poszczególnych powiatach jest jednak różna. Najłatwiej będzie znaleźć pracę w tych profesjach w Krakowie, Nowym Sączu, powiatach wadowickim, bocheńskim i krakowskim. Trudniej natomiast w dąbrowskim i tatrzańskim.

Komu będzie trudniej znaleźć posadę?

Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć np. absolwenci niektórych kierunków studiów, m.in. filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy. Na skutek obecnej sytuacji epidemiologicznej i ograniczonej działalności, do zawodów nadwyżkowych w roku 2021 będą należeli również pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej.

Czym jest „Barometr zawodów”?

To jednoroczna prognoza rynku pracy, która pokazuje zapotrzebowanie na zawody. Badanie prowadzone jest lokalnie w całej Polsce, dzięki temu można zobaczyć wyniki dla każdego powiatu, województwa i całościowe dla kraju. Barometr powstaje podczas panelu ekspertów obserwujących rynek pracy z różnych perspektyw.

„Barometr zawodów” powstał na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a jego koordynatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – instytucja województwa małopolskiego.

Pełna prognoza rynku pracy znajduje się na stronie www.barometrzawodow.pl.
 

Źródło info: www.malopolska.pl

Barbara Ćmiech

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

poldoncaro
poldoncaro 13.01.2021, 17:30
...i za najniższo krajowo! :/
Urzędnik
Urzędnik 11.01.2021, 20:58
W Gorlicach pracy nie ma i nie będzie, tylko będzie wyzysk zwłaszcza w sklepikach regionalnych i dlatego panie plotkują bo nie wytrzymują tego psychicznie.
me
me 11.01.2021, 12:07
A w gorlicach w up tylko 10 ogloszeń...
zawsze drugi
zawsze drugi 11.01.2021, 10:07
A jakie są wymagania na pracownika Urzędu Pracy, czy Ratusza w Gorlicach? Umiejętność gry w pasjansa i parzenia kawy?
Filozofeł
Filozofeł 11.01.2021, 09:14
Po filozofii to się nie dziwie. U nas co drugi to filozof, a w niektórych miejscach to same filozofy mieszkają wiec konkurencja duża.

Pozostałe