UWAGA! Spis Powszechny już wkrótce – co warto wiedzieć i jak się zabezpieczyć przed oszustwem?

  • 12.01.2021, 11:08
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

UWAGA! Spis Powszechny już wkrótce – co warto wiedzieć i jak się zabezpieczyć przed oszustwem? Fot. ilustracyjne/ unsplash
Już niedługo rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny. Dziś kilka informacji o metodzie dokonywania Spisu i o tym, w jaki sposób sprawdzić tożsamość osób podających się za ankieterów.

 

W 2021 roku Urząd Statystyczny w Krakowie będzie prowadził liczne badania ankietowe gospodarstw domowych, rolnych, przedsiębiorstw i instytucji na terenie województwa małopolskiego. Podstawą prawną tych badań statystycznych jest ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. z 2020 roku poz. 443, z późn. zm.) oraz coroczne rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej.

O tym, że już niedługo czeka nas >>>Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań pisaliśmy na początku grudnia. Dzisiaj znamy już bardziej szczegółowe informacje na temat terminu, w którym powinien rozpocząć się Spis.

Tegoroczny Spis rozpocznie się 1 kwietnia na terenie całej Polski. Jak wskazuje Urząd Statystyczny w Krakowie, w trosce o wspólne zdrowie i bezpieczeństwo, z uwagi na sytuację epidemiczną, badania statystyczne w 2021 r. będą realizowane głównie metodą wywiadu telefonicznego.

Wykaz badań ankietowych (ich tematów)  oraz terminów ich realizacji w 2021 r. możecie sprawdzić na stronie Urzędu Statystycznego.

W czasie badania będziemy proszeni o podanie wielu danych, które mogłyby być dla potencjalnych przestępców użyteczne. Stan naszego posiadania będzie jednym z obszarów, w których realizowane będą właśnie ankiety spisowe. Stąd też warto przed udzieleniem jakiejkolwiek odpowiedzi sprawdzić tożsamość osób podających się za ankieterów statystycznych, by przez przypadek nie ujawnić żadnych wrażliwych informacji oszustom. W szczególności wystrzegajmy się osób, które odwiedzą nas osobiście podając się za ankieterów spisowych. Biorąc pod uwagę obecne warunki, taka wizyta może być bardzo podejrzana. Zanim wpuścimy takie osoby nie wahajmy się zadzwonić lub za pośrednictwem strony internetowej sprawdzić, czy są tymi, za których się rzeczywiście podają.

Tożsamość ankieterów statystycznych można sprawdzić:

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ja
ja 12.01.2021, 21:10
oświadczam, że nie odbieram telefonów, jeśli nie wiem, kto dzwoni - pa,pa!
Polska 2022.
Polska 2022. 12.01.2021, 20:49
Niech wpiszą prawdę, że wszystkie sprawy załatwia się w Powiecie czyli w Tarnowie.
bzik
bzik 12.01.2021, 17:42
co?, władzuchna robi spis inwentarza?
Pamiętajcie, że jak władzuchna chce naszego dobra, to trzeba swoje dobra dobrze i głęboko schować!

Pozostałe