Strażacy podsumowali 2020 rok. W wyniku różnych zdarzeń dziesięć osób zginęło a blisko 130 zostało rannych

  • 14.01.2021, 13:00
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Strażacy podsumowali 2020 rok. W wyniku różnych zdarzeń dziesięć osób zginęło a blisko 130 zostało rannych Fot. ilustracyjne/własne
W ubiegłym roku strażacy z Gorlickiego wyjeżdżali dokładnie 1378 razy: w tym 333 razy do pożarów (mniej o 8,6 proc. w porównaniu z 2019 rokiem), 951 razy do miejscowych zagrożeń (mniej o 8,8 proc.) i 94 razy do alarmów fałszywych (wzrost o 80 proc.), z czego jeden z nich został zakwalifikowany jako złośliwy, 49 było w dobrej wierze i aż 44 wjazdy do fałszywych alarmów było spowodowanych zgłoszeniami systemowymi z czujników pożarowych w różnych instytucjach.

 

W działaniach ratowniczo-gaśniczych w 2020 roku wzięło udział 2327 wozów bojowych i 10 117 strażaków.

W pożarach zginęły dwie osoby, a jedna została ranna.

W wyniku wystąpienia miejscowych zagrożeń, w tym wypadków drogowych, interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru, opadów deszczu, zagrożeń chemicznych i ekologicznych, śmierć poniosło osiem osób, a 128 zostało rannych.

Strażacy i druhowie z powiatu gorlickiego 130 razy wyjeżdżali do działań związanych z pandemią covid-19, między innymi do dezynfekcji przestrzeni publicznej i by dostarczyć zakupy mieszkańcom przebywającym w kwarantannie czy izolacji. Strażacy pomagali również w rozdysponowaniu płynów do dezynfekcji i maseczek dla urzędów, szkół i przedszkoli.

W 2020 roku większość działalności prewencyjnej strażaków przeniosła się w wirtualny świat i akcje takie jak STOP Pożarom Traw, Kręci mnie bezpieczeństwo czy Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa były realizowane za pośrednictwem mediów.

Gorlicką Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą, jeszcze przed pandemią, zdążyły odwiedzić dwie zorganizowane grupy, zazwyczaj w ciągu roku takich „wycieczek” jest ponad 20. Strażakom udało się również zorganizować osiem prelekcji dla uczniów, seniorów i policjantów. Przeprowadzili również trzy próbne ewakuacje szkół. A w czasie strażackich akcji oddawania krwi, zostało zebranych ponad 40 litrów krwi.

Do jednostek OSP będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym trafiło z MSWiA w sumie blisko 291 tys. zł dotacji na różne cele, a dla tych spoza systemu – ponad 88 tys. zł.

Natomiast gorlicka jednostka została wyposażona w nową kamerę termowizyjną, wymieniono również 56 strażackich hełmów, kupiono 18 nowych kompletów ubrań, zainwestowano w poprawę systemu łączności i nowe radiotelefony. W sumie około 270 tys. zł zostało przeznaczonych na doposażenie jednostki. Konieczne było także przeprowadzenie niewielkich remontów, w ubiegłym roku minęło bowiem 20 lat odkąd strażacy użytkują budynek komendy.

 

Źródło info: KP PSP w Gorlicach

Barbara Ćmiech

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

wujek
wujek 14.01.2021, 14:00
Jeśli można zadać pytanie, ile z tych pożarów to były pożary budynków a ile innych (traw, lasu, siana, innych obiektów)?

Pozostałe