Czy gorliczanie popierają akcję #otwieraMY?

  • 18.01.2021, 11:18
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Czy gorliczanie popierają akcję #otwieraMY? Fot. ilustracyjne/ unsplash
Od dzisiaj (18 stycznia) do szkół powrócili najmłodsi uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej. Jak dowiadujemy się z oficjalnych komunikatów, ma to być test systemu.

 

Jeśli za 10-14 dni od dnia dzisiejszego nie będzie istotnego wzrostu zakażeń i jednocześnie nie będziemy musieli walczyć z nowym szczepem koronawirusa, wówczas możemy spodziewać się, że pewne ograniczenia i obostrzenia zostaną oficjalnie załagodzone. Tak w skrócie można opisać plan na luzowanie obostrzeń, który jest przedstawiany przez władze. Powrót najmłodszych uczniów do szkół ma pozwolić na sprawdzenie poziomu transmisji wirusa.

Jak jednak przez ten czas poradzą sobie ci, którzy już od dawna wskazują, że ledwie wiążą koniec z końcem? Przedsiębiorcy z wielu branży wskazują na to, że każdy kolejny tydzień, w którym obejmuje ich zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, zabija ich biznesy. Koszty najmu, wynagrodzenia i ubezpieczenia pracowników nie zmieniły się i są ponoszone przez przedsiębiorców niezależnie od skali ich zarobków. Wielu przyznało, że pieniądze z tarczy nie dotarły do nich w ogóle lub też z różnych względów nie mogli z nich skorzystać.

Ci, którzy te środki dostali jednogłośnie stwierdzili: nie wystarczą one by przetrwać kolejny tydzień.

Uniwersalnych rozwiązań nie ma, stąd słowa o buncie i braku zgody na dalsze utrzymywanie przedsiębiorców w impasie.

W piątek (>>>Poniedziałek coraz bliżej. Czy popieracie akcję #otwieraMY?) zapytaliśmy Was o to, czy skorzystacie z oferty lokali, jeśli te, mimo obowiązujących do końca stycznia obostrzeń, zdecydują się otworzyć działalność.

W naszej ankiecie wzięło łącznie udział 412 osób. Oto jakie wyrażaliście stanowisko:

  • Tak. Popieram strajk i skorzystam z usług (60%, 246 głosów)
  • Tak. Popieram strajk, ale zostanę w domu (20%, 82 głosów)
  • Nie mam zdania (4%, 17 głosów)
  • Nie. Absolutnie nie popieram (16%), 67 głosów.

 

Większość z Was była zgodna co do tego, że jeśli pojawi się oferta, to będziecie z niej chcieli skorzystać. W komentarzach pod naszymi artykułami przedstawialiście wiele argumentów, które pokazywały różne możliwości spojrzenia na tą sytuację.

Czy z oferty powinni móc korzystać zaszczepieni? A może również ozdrowieńcy? Czy otwarcie restauracji, siłowni i innych miejsc nie będzie początkiem kolejnej, dużo bardziej niebezpiecznej fali zakażeń, jeśli do naszego kraju trafi nowa mutacja koronawirusa?

Mimo szumnych zapowiedzi, na dostępnych kamerach internetowych nie widzimy tłumów ani na krakowskim rynku, ani na zakopiańskich Krupówkach. Po sopockim molo spacerują nieliczni. W sieci pojawiła się za to informacja o tym, że zakopiańskiemu świętu skoków narciarskich towarzyszyła bogata otoczka. Ludzie bawili się, tańczyli, korzystali z oferty gastronomicznej. Chociaż nie zostali wpuszczeni pod samą skocznię, starali się kibicować zza krat ochronnych. Kilkadziesiąt osób dostało mandaty za brak maseczek, ale to wszystko...

Czy podobnie będzie u przedsiębiorców, którzy postanowili się otworzyć, wbrew wszystkiemu?

Toruńska restauracja Smak Indii wyszła przed szereg. Właściciele nie kryli się ze swoimi zamiarami, wyrażali desperację. Poinformowali więc na swoim facebookowym profilu, że otwierają się już 16 stycznia 2021 roku, a wiec przed końcem pierwszej tury obostrzeń.

 

 

Całą działalność prowadzili z zachowaniem reżimu sanitarnego, wymagali wcześniejszych rezerwacji. Pierwsze dwa dni otwarcia dały im nadzieję na to, że będzie dobrze. Właściciele liczą się jednak z ryzykiem kontroli i nałożenia na nich kary administracyjnej. Niepewność nie przesłania im jednak czysto ekonomicznej strony biznesu: albo pracują, albo popadają w długi, a ich pracownicy muszą wrócić do kraju swojego pochodzenia.

Co będzie w Gorlicach? Już niebawem się dowiemy.

 

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

..
.. 19.01.2021, 10:42
otwierajcie bo wam nie dadzą kasy......W 2020 r. powiązane z o. Tadeuszem Rydzykiem Fundacja Lux Veritatis oraz spółki Nasza Przyszłość i Bonum uzyskały łącznie 903,2 tys. zł dopłat do wynagrodzeń.Świadczenia pochodzą z jednej z tarcz antykryzysowych.
Zdrowy rozsądek
Zdrowy rozsądek 18.01.2021, 23:39
Do Biedronki można isc całymi rodzinami, a di knajpy już nie? Brawo, nie dajcie się pisowskiemu bezprawiu. Emilewicz może jeździć na nartach z dziećmi, to Wy ratujcie dorobek swojego życia!
Karolina
Karolina 18.01.2021, 22:26
Cała akcja z zamykaniem knajp to paranoja. Jedna wielka strata dla właścicieli i odebranie ludziom prawa do wyjścia na obiad/kolację. Nie ma możliwości nawet wypicia kawy na mieście. Jestem za otwieraniem sie, nie ma stanu wyjątkowego, nie ma ustawy czyli podstawy do zakazów.
Trzymam kciuki za lokalnych restauratorów :)
MrRed
MrRed 18.01.2021, 14:32
chciałbym wiedzieć o jakimś symbolu czy informacji od restauratorów czy przyjmują rezerwacje. bo nie sądzę zeby to mogło działać na zasadzie cichego otwarcia, że każdy z ulicy może zajrzeć i sprawdzić czy już działają. chętnie bym się przeszedł, ale komunikat od przedsiębiorców mile widziany
Barman
Barman 18.01.2021, 14:58
Nie ma już co otwierać, bo za długo był postój.
Gorliczanin
Gorliczanin 18.01.2021, 14:24
Nie popieram i nie będe popierał.Największa głupota.
Gorliczanka
Gorliczanka 19.01.2021, 08:19
Najwieksza glupota jest to co PIS wyprawia. Nigdzie hotele nie sa zamkniete tylko w Polsce. Za co ludzie maja zyc? Branza fitness ani gastronomia i turystyka nic nie dostaja od rzadu-zero pomocy! Najlepiej doprowadzic kraj do ruiny a kase przelac dla Rydzyka I spolki! Paranoja! Moze sie wreszcie ludzie obudza I zawalcza o swoje. Brawa dla wszystkich co sie otwieraja bo wedlug konstytucji a Ma ona najwieksza w panstwie moc - zakazac mozna dzialniom firm tylko gdy wprowadzi sie stan wyjatkowy a takiego stanu obecnie nie ma. Wiec te chore rozporzsdzenja moga sobie wsadzic w 4 litery!
ByQ
ByQ 19.01.2021, 09:18
Niczym zaczniesz się wypowiadać, to wpierw doczytaj, jakie instrumenty i uprawnienia daje ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a nie wycieraj sobie gę** konstytucją, bo konstytucja chociażby zakazuje aborcji, więc wiesz.. A ograniczenia w innych krajach są 10x bardziej restrykcyjne, więc jak Ci tak źle, to wyjedź za granicę i zobacz sama.
facioo
facioo 18.01.2021, 17:10
nikt Ci nie nakazuje gdziekolwiek chodzić. możesz zamknąć się w domu i nikogo nie spotykać przez najbliższe 100 lat. będziesz miał pewność, że nie zarazisz się cov-19. Twoja wola.
Ale uszanuj wolę tych, co myślą inaczej niż Ty
jola
jola 18.01.2021, 15:36
a ja jestem za i popieram ludzie za cos zyc musza a niestety panstwo ma ich gdzies jak zwykle na obiecankach sie skonczylo , poza tym nie ma podstawy prawnej do zakazu prowadzenia dzialalnoci a cala akcja z ta niby pandemia bedzie trawla dotad dopuki da sie kase na tym robic nikt nie bedzie sie zastanawial czy drobni przedsiebiorcy maja za co zyc politykow obchodza tylko ich wlasne kieszenie otwieraja sie nie tylko u nas w kraju ale i zagranica od poniedzialku w innych panstwach tez tak bedzie
SzaKAL
SzaKAL 18.01.2021, 12:10
Dawać gorlice! #OtwieraMY. Bartuśka wam nie da pieniędzy na utrzymanie, ma Was i ziemię gorlicką głęboko w du***
Ja
Ja 18.01.2021, 15:02
Ferie już się skończyły , nieuki do nauki! a na politykę masz jeszcze czas :)

Pozostałe