Dziś Dzień Dziadka! Babcie wspaniale gotowały, a czego nauczyli Was dziadkowie?

  • 22.01.2021, 08:20
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Dziś Dzień Dziadka! Babcie wspaniale gotowały, a czego nauczyli Was dziadkowie? Fot. pexels
Dzisiaj Dzień Dziadka! Panowie mają wiele powodów do dumy i jeśli babcie rozpieszczają swoje wnuki smakołykami, to dziadkowie najczęściej odpowiedzialni są za część artystyczną opieki nad pociechami.

 

Po Waszych wczorajszych wpisach nie mamy wątpliwości: Babcie, niezależnie od tego czy żyją czy już nie, pozostawiły w sobie bardzo wyraźny ślad w pamięci wielu z Was.

Listę Kuchennych Przebojów naszych babć była doskonałym pretekstem do tego, by przypomnieć sobie smaki i zapachy, których często już od lat nie czuliśmy. Niektórzy smutno podsumowywali: już nigdy nie zjem tak wspaniałej potrawy. Nikt nie umie tego zrobić tak jak robiła to babcia!

Co znalazło się na Liście Kuchennych Przebojów? Wiele prostych dań, które wydają się nie wyróżniać niczym specjalnym pośród współczesnych, wyszukanych przepisów. A jednak, to właśnie te proste smaki wydają się dzisiaj niemożliwe do odtworzenia, najwspanialsze, najsmaczniejsze! Co najczęściej pojawiało się w Waszych odpowiedziach?

Lista Kuchenny Przebojów naszych babć

1. Chleb i wypieki (placki z mąki, wody i sody; podpłomyki) często tworzone w tradycyjnych piecach

2. Zupy: grochowa, krupnik, żurek, pomidorowa, chłodnik z buraków

3. Pączki z różą

4. Zacierki

5. Ciasto drożdżowe z kruszonką

6. Pierogi

7. Gołąbki

8. Sernik

9. Omlet i wymyślne  kanapeczki, w które babcie wkładały całe swoje serce

Wspomnienia związane ze smakami i zapachami wspólnych posiłków były bardzo żywe, chociaż podkreślaliście, że babci od dawna już przy Was nie ma.

 

Dziadek – skarbnica wiedzy i pierwszy nauczyciel przyszłego inżyniera?

Dziś pytamy o to, czym zapisali się w Waszej pamięci dziadkowie? Czego Was nauczyli? Na co pozwalali, chociaż przy innych było zakazane? Czy pokazywali Wam świat w inny sposób niż pozostali członkowie rodziny? Może dla nich nie było rzeczy, której nie da się naprawić? A może spędzali z Wami godziny przy grach planszowych lub opowiadając historie z lat swojej młodości?

Dziś Dzień Dziadka!

Żyjącym - składamy najserdeczniejsze życzenia! Tych, którzy już odeszli wspominamy!

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Matoł
Matoł 22.01.2021, 10:15
Mnie nauczył pasać barany
Darek
Darek 22.01.2021, 09:59
Moi obaj dziadkowie już niestety nie żyją. Obaj byli niezwykli. Jeden dziadek nauczył mnie dbałości o najbliższych i poczucia humoru na co dzień. A drugi patriotyzmu, bo wiem, że w czasie wojny pomagał żołnierzom AK.

Pozostałe