Dlaczego warto wybierać projekty domów o prostej bryle?

  • 25.01.2021, 16:39
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

Dlaczego warto wybierać projekty domów o prostej bryle?
Wybór projektu domu jednorodzinnego to niełatwe zadanie. Obecnie na rynku jest bardzo dużo możliwości, różniących się od siebie radykalnie rozwiązań, w których laikowi w kwestiach budownictwa trudno się nieraz odnaleźć. Wielu inwestorom zależy jednak przede wszystkim na możliwe dużej powierzchni i jak najniższych (a przecież i tak niemałych) kosztach budowy domu. W takim przypadku rekomendowanym rozwiązaniem są przede wszystkim projekty domów o prostej bryle. Dlaczego?

 

Zalety minimalistycznej bryły 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu? 

Projekty domów jednorodzinnych mogą się od siebie znacznie różnić. Klienci mają do wyboru zarówno bardzo proste, minimalistyczne wręcz bryły, przez rozwiązania bardziej rozbudowane z chociażby inaczej złamanym dachem, w końcu dostępne są projekty o niecodziennych bryłach, konstrukcjach znacznie bardziej skomplikowanych. Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim twoimi indywidualnymi preferencjami i oczekiwaniami. Jeśli jednak zależy ci na dużym domu o niemałym metrażu, którego zbudowanie jednak nie będzie kosztowało astronomicznie dużo, wybierz jak najprostszą bryłę. Według autorów artykułu https://sensis.pl/jak-wybrac-tani-w-budowie-projekt-domu/ najkorzystniejszy pod względem ekonomicznym jest dom parterowy z poddaszem użytkowym. Przede wszystkim zmniejsza on powierzchnię dachu oraz ścian zewnętrznych, a to w prosty sposób przekłada się na niższe koszty budowy, przy zachowaniu dużej powierzchni użytkowej domu. 100-metrowy dom wcale nie musi być wyjątkowo drogi, pod warunkiem, że ta powierzchnia zostanie zamknięta w rozsądnie zaplanowanej bryle. 

 

Nie chodzi jednak wyłącznie o mniejszą powierzchnię dachu czy ścian, lecz także o znacznie prostszy w realizacji projekt. Im bardziej minimalistyczne jest bryła, tym łatwiej ją postawić. To z kolei sprawia, że budowa szybciej posuwa się do przodu, a to w końcu prowadzi do mniejszy kosztów, jakie trzeba ponieść. Przy takim rozwiązaniu wydasz mnie także na same materiały. Oczywiście możesz nie chcieć zrezygnować z balkonu lub werandy, ale musisz sobie zdawać sprawę, że kady taki element znacząco podwyższa koszty budowy. Prostą w formie budowlę także łatwiej ogrzać, co będzie miało znaczenie nie tylko bezpośrednio po budowie, ale przez cały okres eksploatacji domu. Wszystkie te czynniki warto wziąć pod uwagę, decydują się na wybór konkretnego rozwiązania. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu? 

Wybór bryły to pierwsza rzecz, którą trzeba zrobić, rozważając różne warianty budowy domu. Jak widać na powyższym przykładzie nie jest to wyłącznie kwestia estetyki, lecz także funkcjonalności, kosztów budowy i jej tempa. W drugiej kolejności koniecznie uważnie trzeba przyjrzeć się rozkładowi pomieszczeń. Pamiętaj, że dobry dom to przede wszystkim funkcjonalny dom, w którym każdy z mieszkańców ma swoje miejsce, może tu pracować i odpoczywać. Przed ostateczną decyzją koniecznie przeanalizuj liczbę potrzebnych ci pokoi (uwzględniając np. możliwe powiększenie się rodziny), ich połączenie. Zwróć uwagę na ciągi komunikacyjne, precyzyjne wydzielenie stref relaksu, pracy. Ważne będzie również ustawienie kuchni, liczba łazienek. Te wszystkie elementy będą miały przełożenie również na sposób tworzenia poszczególnych instalacji, w tym również klimatyzacji. Tutaj po raz kolejny dom o prostej budowie wygrywa z alternatywnymi propozycjami, ponieważ znacznie łatwiej w nim poprowadzić wszystkie instalacje. Efektywniejsze jest nie tylko ogrzewanie, ale i chłodzenie. To wszystko w perspektywie lat będzie miało naprawdę ogromne znaczenie. 

 

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe