Kontrowersje wokół oświadczeń dla kandydatów do bierzmowania w Ropicy Polskiej

  • 26.01.2021, 12:16
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Kontrowersje wokół oświadczeń dla kandydatów do bierzmowania w Ropicy Polskiej
Wczoraj (25 stycznia) w sieci zawrzało... Dzisiaj w sprawie oświadczeń, o których wypełnienie poprosił proboszcz z parafii w Ropicy Polskiej przyszłych bierzmowanych, głos zabrała kuria.

 

Po upublicznieniu oświadczenia, które mieli podpisywać kandydaci do sakramentu bierzmowania w parafii w Ropicy Polskiej pojawiły się kontrowersje. Czy to dopuszczalne?

 

 

Właśnie pojawiło się oficjalne oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie ws. bierzmowania w Ropicy Polskiej w tej sprawie:

W związku z licznymi pytaniami i informacjami w mediach na temat przygotowania do sakramentu bierzmowania w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej, gdzie proboszcz od trzech osób wymagał podpisania oświadczenia o niepopieraniu tzw. „strajku kobiet” oraz postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami wiary katolickiej, Kuria Diecezjalna w Rzeszowie wydała oświadczenie, którego treść prezentujemy poniżej:

 

Rzeszów, 26 stycznia 2021 r.

 

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie
ws. przygotowania do bierzmowania w parafii pw. Miłosierdzia Bożego
w Ropicy Polskiej

 

1. Do sakramentu bierzmowania w Kościele Katolickim mogą i powinny przystępować tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności przez niego głoszone.

2. Za przygotowanie do sakramentu bierzmowania w poszczególnych parafiach odpowiadają księża proboszczowie. Jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem.

3. Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie.

 

ks. Piotr Steczkowski
kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

 

 

źródło info: www.diecezja.rzeszow.pl

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (46)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

i tyle
i tyle 28.01.2021, 09:59
Ksiadz ma racje , nie czujesz sie katolikiem nie musisz byc bierzmowanym.
Leo
Leo 28.01.2021, 08:45
Kiedy kościół nie bronił swojego człowieka
Damian
Damian 27.01.2021, 20:17
A czy wy z lewicy czy prawicy wierzący albo nie bylibyście wstanie zabić dziecko no sami sobie odpowiedzcie.
Janek
Janek 27.01.2021, 17:44
No to mamy wolność wyboru osądu i prawdy. Jesteśmy nikim w rękach złych ludzi którzy masła że są bogami . Zachętą dla młodych myślcie macie prawo wyboru
konopnicka
konopnicka 27.01.2021, 13:15
a ponoć 90% polaków to katolicy, więc skąd te komentarze , czyli katolicy tylko na papierze i od wielkiego święta. szczyt hipokryzji niby wierzący a nie praktykujący , a choinka się w oknie świeci co roku tylko po co żeby sąsiedzi widzieli , wystarczy popatrzeć na inne religie tam albo jesteś wierzący albo nie , nie ma innej drogi.
tadeusz
tadeusz 27.01.2021, 12:32
Gorlice Miasto Światła i Mroku.
Ja
Ja 27.01.2021, 11:42
Jeżeli komuś nieodpowiada nauka kościoła To Po Co Chce Przyjmować Sakrament Bierzmowania ?????
On
On 27.01.2021, 08:34
Kuria tak samo madra jak ten niby proboszcz za takie cos powinien wyleciec z kleru na zbity ryj nie idzie w pilityke i tam pisze takie bzdury pisiory go napewno przygarna. czas rozliczyc ten caly kler
Xxxxxx
Xxxxxx 27.01.2021, 08:26
poprzewracalo sie w du...ach tym popaprancom w czarnych sukienkach i mowia ze nie mieszaja sie do polityki. zaklamane pasi brzychy kto madry to przyjmie bierzmowanie w innej parafi. a nie u porabanego proboszcza to chore na co ten kler sobie pozwala niech sobie przypomna przykazania i po co sa w kosciele zenada jakich mamy ksiezy za takie cos powinno pozbawic sie go czarnej sukienki i odsunac od koryta z pieniedzmi niech idzie i popracuje fizycznie to zobaczy co to jest prawdziwe zycie
Ja
Ja 27.01.2021, 11:44
Choroba psychiczna jest czasem uleczalna , idź się leczyć!
Katolik
Katolik 27.01.2021, 07:44
Do komentujących !!!.
KATOLICY Z METRYKI.
Baca
Baca 27.01.2021, 06:19
Wielkie mi halo z powodu trzech oświadczeń a przecież nikt nikogo na silę nie zmusza do przystąpienia do sakramentu bierzmowania. Pojmowanie wiary w sposób fałszywy i sprzeczny z nauką Jezusa że niby chodze do kościoła jestem katolikiem a jestem także za zabijaniem nie narodzonych dzieci czy pracą w dni świąteczne itp... czyni więcej szkody dla duszy człowieka niż by był całkowicie nie wierzący i nie praktykujący. Każdy człowiek ma swój rozum i swoją wolę, czyni dobro i zło i tak samo każdy odpowie przed Bogiem za swoje czyny niezależnie od tego kim w życiu ziemskim był, księdzem czy złodziejem. Czyniącym zło należy przypominać o dobru bo to obowiązek chrześcijanina i nie do ludzi należy sądzenie drugiego z dobra lub zła bo sprawiedliwym sędzią będzie Bóg tylko człowiecze czy będziesz miał z czym przed nim stanąć ....
Ubu król
Ubu król 27.01.2021, 05:39
A może kuria odniesie się do coraz częstszych przypadków oracji wygłaszanych przez członków PiS z ambon kościelnych?
anteor
anteor 26.01.2021, 22:58
Najlepiej zwyzywać księży i oskarżyć o wszelkie zło na świecie ....Kiedyś winni byli Żydzi ...
Pozdrawiam wspaniałych hejterów "Złotych i prawych ludzi ludzi , nieskazitelnych sędziów "
Teodor
Teodor 26.01.2021, 20:44
To sie w glowie nie miesci. Juz prawie nikt z moich znajomych do kosciola nie chodzi. Ludzie mają dość
Ja
Ja 27.01.2021, 11:51
Jak się obrazisz na Lidla i nie będziesz tam chodził razem ze znajomymi to też będziesz tu płakał , nie wiem co mogę ci poradzić?
Może telefon zaufania?
Baca
Baca 27.01.2021, 11:40
Bo w krk niema Boga , a napewno nie tego z Bibli!
🇵🇱
🇵🇱 27.01.2021, 10:17
A byli w Nim kiedykolwiek?
Fio
Fio 26.01.2021, 17:03
Może by tak zażądać od księży deklaracji pod przysięgą : "Nie jestem pedofilem , złodziejem , oszustem , naciągaczem itd itp"?

Tak
Tak 27.01.2021, 11:54
To tak jak od ciebie deklarację że nie jesteś idiotom ale tylko że jesteś poprosi głupi :(
Ks.
Ks. 26.01.2021, 17:31
Wtedy by nikt nie był Księdzem.
Amen
Amen 26.01.2021, 17:02
Słowa, słowa, słowa.. wszystko można tak w nie ubrać żeby wyszło na Twoje. Moim zdaniem prawnie powinien być wybór a ksiądz powinien zadbać o to żeby wierny w razie wyboru wybrał zgodnie z wiarą. Obyśmy nigdy nie musieli wybierać, decydować.
Dorotka
Dorotka 26.01.2021, 16:44
Zmądrzejcie ludzie Czarno grodu. Proszę.
🇵🇱
🇵🇱 27.01.2021, 16:40
O światłości ! Podaj kierunek a podążymy !🤩
marek
marek 26.01.2021, 16:39
Jak ktoś tu widzi kontrowersje, to mu logiki brakuje...
Szuwarek
Szuwarek 27.01.2021, 08:16
Nie brakuje logiki tylko jest wyzwoloną spod czarnej zarazy osobą, która widzi że to jest po prostu skandal i kolejna kompromitacja sekty polskiego KK. Gdyby nie to, że jest to anty promocja Ropicy i powiatu gorlickiego to trzeba z całych sił trzymać kciuki za takich ciemno-dziejów bo oni sami zaorają na równo polski KK, który nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem.
antypeło
antypeło 27.01.2021, 13:31
Szuwarek proponuję poczytać co to jest sekta a póżniej pouczaj innych,
Józek z Czarnolasu.
Józek z Czarnolasu. 26.01.2021, 16:25
"Oceniaj moje życie jeśli twoje jest przykładne"
Rwanda 1994- Wennelas Munyeshyaka, Athaneze Seromba, Gertrude Makuangango, Maria Kisito Mukabutera. Trybunał Karny ONZ.
Irlandia 1995- Brendan Smith, Sean Fortune. Raport Murphego 2005. Raport Ryana 2009.
U.S.A 1995/2002- Badania Episkopatu (John Jay Report) 3mld dolaròw odszkodowań wypłaconych ofiarom seksualnym.
Kanada ok 1850/1996- Szkoły katolickie dla autochtonów (film pt: Indian Horse). Komisja Prawdy i Pojednania 2008.
Polska- Chrystusowcy, Roman B. "Tylko nie mów nikomu" 2019. "Zabawa w chowanego" 2020. Brak czegokolwiek w sprawach dotyczących wykorzystywania seksualnego przez księży.
Jest to tylko niewielki fragment przestępstw i zbrodni popełnianych przez księży. Są to najbardziej znane. A co z tymi ktòre są nie wykryte lub przemilczane. Kościół jest ostatnią instytucją która może się odnosić do moralności lub pouczać kogokolwiek.
MMM
MMM 26.01.2021, 16:18
Czekam, że podczas najbliższej mszy ksiądz odmówi komunii Kaczyńskiemu i członkom partii rządzącej. Wiadomy wyrok tzw. Trybunału Konstytucyjnego nadal nie został opublikowany, więc jak to jest? Czyżby byli za "mordowaniem dzieci"??
A przy okazji przypominam niektórym, że "strajk kobiet" sprowokowała właśnie ta partia kwestionując kompromis aborcyjny, obowiązujący przez ponad 20 lat.

Pozostałe