Parkowanie dla akrobatów, czyli co się dzieje pod pocztą

  • 15.02.2021, 10:20
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Parkowanie dla akrobatów, czyli co się dzieje pod pocztą
Na naszą redakcyjną skrzynkę przyszła prośba o zajęcie się problematycznym parkingiem pod pocztą przy ul. Jagiełły.

 

Oto treść wiadomości, która pojawiła się na naszej skrzynce redakcyjnej:

Droga Redakcjo

Chciałbym się pochylić nad sprawą parkingu przy poczcie na ul. Jagiełły... Wbrew pozorom temat nie jest tak prosty i oczywisty.

Po atrakcyjnej i bardzo fajnej rewitalizacji drogi koło w/w poczty problem parkowania w tym miejscu dalej występuje, a nawet powiększył się!

Do czasu remontu ludzie parkowali tam po skosie i obecnie nadal to praktykują chociaż nie jest to może zgodne z narysowanymi liniami. Czemu się jednak dziwić, skoro dzięki temu jest więcej miejsc? Parkowanie równoległe do poczty ograniczało ilość miejsc do może 4 aut, a tak jest zdecydowanie więcej. To problemem nie jest, jednakże ilość chętnych do parkowania tam i tak jest zdecydowanie większa. 

I tu pojawia się problem: ludzie parkują wszędzie, nie zwracając uwagi na to, że nie wszędzie powinni.

Przyjezdni parkują często na chodniku, czy przed miejscem dla inwalidów, gdzie nie ma linii parkingowych: nie płacą również opłaty parkingowej. Wynikiem tej sytuacji jest zablokowany chodnik, nie wspominając o trudnościach w manewrowaniu i wyjeździe oraz brak zarobku dla miasta.

Nie mówię, żeby od razu wszystkim dawać mandaty: nie o to chodzi.

Chciałbym raczej zwrócić uwagę władzom miasta, że przecież jest tam miejsce na dodatkowy parking, w miejscu gdzie kiedyś znajdował się kiosk ruchu, a teraz koło drzewa stoi znak „nie wyprowadzać psów”. Jest tam wystarczająco miejsca na parking dla kilku samochodów. Może nie rozwiąże to całkiem problemu, ale na pewno ułatwi życie mieszkańcom.

W planach urzędu miasta jest gdzieś w tym miejscu postawienie szalet miejskich, a wydaje się że parking jest jednak bardziej potrzebny. (...)

 

Byliśmy na miejscu dziś rano. Sytuacja z parkowaniem w tym miejscu jest rzeczywiście bardzo problematyczna. Wjazd i wyjazd możliwy jest tylko jedną stroną. Na parking stara się wjechać bardzo wielu kierowców, jednak nie wszyscy mogą znaleźć tam dla siebie miejsce. Wówczas pojawia się dodatkowa przeszkoda: brak możliwości wyjechania przez ul. 3 Maja (zakaz wjazdu bez wyjątków) i konieczność cofania, często kilku aut jednocześnie. Niektórzy wyjeżdżają mimo to ulicą 3 Maja, licząc, że nie zostaną przyłapani. Inni zawracają tam, by ułatwić sobie wyjazd ul. Jagiełły.

Miejsca parkingowe pomiędzy szkołą medyczną miały być zablokowane przez betonowe donice. Bez powodzenia: króluje parkowanie równoległe.

Ruch komplikują dodatkowo regularnie wyjeżdżające transporty pocztowe, a na chodniku często stoi samochód zaopatrzenia dla sklepu. O ile te pojazdy muszą tam znaleźć dla siebie miejsce, pozostali kierujący wjeżdżają często w ciemno, nie liczą się ze znakami pionowymi czy poziomymi.

Temat ruchu przy tej ulicy poruszaliśmy już kilka lat temu. Niektórzy z Was być może pamiętają tekst >>>Po co nam to miejsce parkingowe? w którym pisaliśmy o miejscu parkingowym tuż pod bankiem. Jego lokalizacja jest bardzo problematyczna: uniemożliwia zjechanie do prawej krawędzi jezdni pojazdom, które chcą wyjechać na drogę główną i bardzo często zaparkowane tam samochody zasłaniają pieszych i utrudniają upewnienie się, że wjazd z ul. Jagiełły jest bezpieczny

Czy zajęcie terenu zielonego przy skwerku i przygotowanie dodatkowych miejsc parkingowych w tym miejscu byłoby dobrym rozwiązaniem w tym miejscu? A może kluczem do udrożnienia tej uliczki jest umożliwienie wyjazdu przez ulicę 3 Maja i powiązanie ruchu kołowego np. z ruchem na ul. Łukasiewicza?

Czekamy na Wasze propozycje! Postaramy się przedstawić je władzom miasta, być może wspólnymi siłami i pewnymi ustępstwami uda się rozwiązać problem drogowy, z jakim od lat zmagamy się w tym miejscu?

 

Monika Kulka-Smołkowicz

Zdjęcia (12)


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

masakra
masakra 18.02.2021, 15:58
Jak widzę ilość śniegu zalegającą na chodnikach, przy krawężnikach te tzw. wały ze śniegu, to mnie coś rozwala! Ja się pytam co to ma być?! Eh, robić ni ma komu, czy co? :/ Jestem zły na to wszystko już!
Ziomuś
Ziomuś 17.02.2021, 13:15
Niech urząd miasta pozwoli mieszkańcom 3 mają wykupić abonament na parkowanie tam, bądźmy szczerzy, sporo tych aut pod poczta to mieszkańcy 3maja, nie mają gdzie parkować to tam parkują. W centrach miast zawsze jest problem z parkowaniem, ale nawet w Krakowie właściciele mieszkań mogą parkować przy rynku w wyznaczonych godzinach. Przyzwolenie miasta na parkowanie mieszkańcom z wyłączeniem np. świąt na pewno poprawiłoby sytuacje
przemekb1974
przemekb1974 15.02.2021, 20:23
Ta sytuacja pokazuje dobitnie jakich ludzi mamy na stanowisku planisty ruchu czy kogo tam odpowiedzialnego za stan tych rzeczy
ZaGorlicki
ZaGorlicki 15.02.2021, 14:38
Ma być szalet, chcą parkingu. Zrobią parking, będzie płacz, bo nie ma w mieście toalet i tak w koło Macieju.
Karolus Rex
Karolus Rex 15.02.2021, 21:09
No bo brak toalet i parkingów. Ostatnio mnie jacyś turyści z małym dzieciakiem pytali o toalety. Odesłałem ich na Dworzysko, bo tyle wiem. Z parkingami też ciężko - zawsze można wbić pod Kaufland, ale nie wiem jak długo będą to tolerować.
Rozsadny
Rozsadny 15.02.2021, 13:30
Jak dla mnie to nie ma sensu,
Bankowość w coraz większej mierze odbywa się online, nawet bank przy ulicy Jagiełły już od dłuższego czasu nie pracuje w soboty, a w tygodniu ograniczył czasz otwarcia.
Z usług pocztowych systematycznie będzie korzystało coraz mniej osób.
Przyszłościowo jest to bezsensowne rozwiązanie.
Marek
Marek 15.02.2021, 14:53
Dobrze piszesz
przemekb1974
przemekb1974 15.02.2021, 20:25
no po chu.u
Biegacz
Biegacz 15.02.2021, 13:07
Na pewno nie usuwać skweru! Miejsc zielonych powinno przybywać a nie ubywać! Może ograniczyć tam po prostu ilość miejsc parkingowych, przypilnować na początku przez policję i straż miejską przestrzeganie nowych zasad żeby kierowcy się nauczyli. Nie wprowadzajmy wszędzie samochodozy! Nie trzeba wszędzie podjeżdżać samochodem pod same drzwi, można zaparkować po drugiej stronie przy Zusie i przejść pieszo. Zrobi się wtedy miejsce dla dostawców a i ludzie będą zdrowsi jak się przejdą a nie podjada prawie że do środka budynku.
Rozsądny
Rozsądny 15.02.2021, 13:32
Też jestem za tym ze ludzie powinni zażywać ruchu
Bogdan lotnik
Bogdan lotnik 15.02.2021, 11:53
Na Zawodziu pod blokiem 24a pewien pan zostawia auto równolegle do krawężnika choć parking jest wolny blokując wjazd np. straży czy innym służbom nikt się tym nie interesuje ale kiedyś jak będzie problem z dojazdem to może dojść do tragedii zaznaczę że ten właśnie pan zgłasza wszystkie uchybienia a sam swoim zachowaniem naraża innych na niebezpieczeństwo sumując problem z parkowaniem występuje również na osiedlowych uliczkach nie tylko centrum miasta
Bogdan Błotnik
Bogdan Błotnik 15.02.2021, 14:03
Dokładnie ! Ten gość chyba nie jest normalny . On to robi celowo i na złość . Taki typ .
Bulwers
Bulwers 15.02.2021, 11:44
1. W zimie odsniezyc dokładnie ten bajzel. Ostatnio 3 miejsca parkingowe zajmowały hałdy śniegu. A możnaby je wywieźć zamiast spychać.
2. Ruch w 1 kierunku, czyli tylko wjazd pod pocztę, a wyjazd przez ul. 3 maja, np. następną przecznicą.
3. Parkowanie skośne
4. Może niech chodnik od biblioteki do warzywniaka biegnie przez skwer, a ulica niech będzie wyłączona w tym miejscu dla pieszych?
5. Usunąć te durne donice i zrobić tam miejsca parkingowe
Polak
Polak 15.02.2021, 14:39
ul. 3 Maja powinna być całkowicie wyłączona z ruchu, za wyjątkiem dostawców, kurierów/poczty, służb komunalnych i służb ratunkowych/mundurowych...

Pozostałe