Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
PRZECZYTAJ
Reklama SANTANDER PARTNER - placówka partnerska nr 1 | Kredyty: gotówkowe, konsolidacyjne, hipoteczne, dla firm, leasing | GORLICE, ul. Legionów 12
Reklama Zapraszamy na zakupy do Galerii Gorlickiej. Świętuj z nami 5 urodziny Galerii Gorlickiej
Reklama Zapraszamy na zakupy do Delikatesów Szubryt w Gorlicach przy ul. Kościuszki
ReklamaZapraszamy do zakupów u wiodącego sprzedawcy rowerów elektrycznych - Iwo Bike w Gorlicach

Największy koszmar XX wieku zakończył się dokładnie 79 lat temu [FOTO]

Podziel się
Oceń

Dzisiaj (8 maja) w Gorlicach w samo południe odbyła się ceremonia upamiętniająca 79. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej. Wydarzenie miało miejsce przy budynku Sklarczykówki, znanej lokalizacji związanej z historią miasta podczas niemieckiej okupacji.
mężczyźni w garniturach niosą kwiaty na miejsce pamięci pod budynkiem sklarczykówki w gorlicach
Pod budynkiem gorlickiej Sklarczykówki, przy miejscu pamięci złożono wieńce i kwiaty

Autor: halogorlice.info/Tomasz Stasiowski

 

Wśród obecnych znaleźli się przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci z Gorlic, a także delegacje różnych stowarzyszeń i organizacji, w tym Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej, Gorlickiej Rady Seniorów oraz Młodzieżowej Rady Miasta.

Głównym punktem ceremonii było złożenie wieńców i kwiatów pod pomnikiem pamięci narodowej, co stało się wyrazem szacunku i pamięci dla tych, którzy walczyli o wolność Polski i Europy. W tym wzruszającym momencie, mieszkańcy i zaproszeni goście mieli okazję zatrzymać się i przypomnieć sobie o trudnych chwilach, które przeżywały ich rodziny oraz poprzednie pokolenia.

Dzisiejsze wydarzenie w Gorlicach pokazało, jak głęboko zakorzenione są wartości pamięci i szacunku w sercach mieszkańców. To piękny przykład tego, jak społeczność może wspólnie uczcić ważne wydarzenia historyczne i jednocześnie budować przyszłość na fundamentach przeszłości.

Uroczystości przewodziła dyrektor Biblioteki Miejskiej w Gorlicach, Joanna Kalisz-Dziki.
 

Uczcijmy więc tych, którzy gdy ojczyzna była w potrzebie na stos rzuciliśmy swój życia los, oddajmy im cześć za ofiarę i daninę krwi złożoną na wszystkich frontach drugiej wojny światowej – powiedziała Joanna Kalisz-Dziki.

Wśród prawie 50 milionów ofiar wojny 6 milionów to Polacy, w tym około 3 milionów to obywatele polscy pochodzenia żydowskiego.


Swoje przemówienie miał też Burmistrz Gorlic, Rafał Kukla.
 

Dziś wspominamy dzień, zarówno szczęśliwy, jak i tragiczny – powiedział Rafał Kukla.

Szczęśliwy, gdyż najbardziej bezlitosny konflikt w historii zakończył się. Tragiczny, bo był to dzień liczenia strat. Druga wojna światowa pochłonęła życie 50 milionów ludzi. Ta liczba jest nie do wyobrażenia zatrważająca. 

Wojna wydobyła z człowieka najgorsze cechy, okrucieństwo i nienawiść, śmierć i cierpienie stały się przemysłowe, nadając im nowy, niewyobrażalny wymiar.
 

W jakim mieście w Polsce zaczęła się II Wojna Światowa?


Inwazja Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 nie zaczęła się od ataku na Westerplatte ani od bombardowania Wielunia, lecz od przekroczenia granicy i starć w okolicach Rybnika ok. półtorej godziny wcześniej, około godz. 3.14 – wynika z odnalezionych w Wielkiej Brytanii dokumentów.

1 września 1939 mieszkańców Gorlic obudził ryk przelatujących nad miastem niemieckich samolotów bombowych. Leciały w stronę Jasła. Był to namacalny dowód, że wojna z Niemcami stała się faktem – przytaczał historię na łamach „Gazety Gorlickiej” Andrzej Ćmiech, autor książek o ziemi gorlickiej.

Z kart jego książek wiemy również, że walki z Niemcami we wrześniu 1939 r. na ziemi gorlickiej trwały trzy dni. Broniący jej żołnierze 2. Brygady Górskiej okazywali prawdziwe męstwo, walcząc bez broni ciężkiej. W walkach na terenie ziemi gorlickiej zginęło 72 żołnierzy Wojska Polskiego, w tym 5 oficerów, a ponad 100 odniosło rany. 

Chluba ziemi gorlickiej, czyli Batalion Obrony Narodowej Gorlice dzielnie odpierał ataki podjazdów niemiecko-słowackich przez dwa dni, a następnie wycofał się górskimi szlakami w rejon Folusza, a potem w rejon koncentracji w Krościenku Wyżnym koło Krosna, gdzie został rozbity i rozwiązany.


Źródło info: własne/Gazeta Gorlicka

 

Powiązane galerie zdjęć:

Napisz komentarz
Komentarze
Ruta 08.05.2024 17:33
Uważajmy abyśmy się nie wepchali w kolejną...

ReklamaNowe mieszkania na sprzedaż, Osiedle "Szklane Tarasy" - Gorlice, ul. Kapuścińskiego
ReklamaFamilia BM - kostki i płyty brukowe, płyty tarasowe, murki i ogrodzenia - Biecz, ul. Przedmieście Dolne 174, Strzeszyn 486
ReklamaBudżet Obywatelski - GŁOSUJ 15 maja - 14 czerwca
AKTUALNOŚCI
ReklamaAgencja Detektywistyczna „Biuro Bezpieczeństwa SPECTRUM – detektyw NOWICKI” zaprasza! GORLICE, ul. Michalusa 22
Reklama
Reklama
Reklama ENERGO ELECTRIC – GORLICE ul. 11 Listopada 16 – Dzięki połączeniu doświadczeń i potencjału grupy możemy zagwarantować naszym klientom atrakcyjne warunki handlowe.