Takiej próby oszustwa w Gorlickiem jeszcze nie było. Młoda kobieta prawie uwierzyła w historyjkę złodzieja

  • 18.02.2021, 11:39
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Takiej próby oszustwa w Gorlickiem jeszcze nie było. Młoda kobieta prawie uwierzyła w historyjkę złodzieja Fot. ilustracyjne/pixabay.com
Witam serdecznie, kontaktuje się z Państwem, gdyż wczoraj (17 lutego) padłam ofiarą próby wyłudzania pieniędzy, która polegała na przelaniu środków z mojego konta poprzez przesłanie kodu BLIK – pisze w wiadomości do nas pani Katarzyna.

 

Około 13 kobieta dostała telefon od osoby, która twierdziła, że jest pracownikiem biura zarządzania finansami. Mężczyzna nie przedstawił się, lecz znał dane kobiety i jej miejsce zamieszkania.

Powiedział, że dzwoni bo zaniepokoiła go próba transakcji z mojego konta. Twierdził, że ktoś w Krakowie próbował przelać z mojego rachunku 500 złotych na inne konto (pana Marcina, nazwiska nie pamiętam). Dopytywał czy jestem obecnie w Krakowie, bądź czy nie upoważniam kogoś z Krakowa do operacji na moim koncie.  Z zainteresowaniem przyznał, że sytuacja ta jest dla niego niepokojąca, ponieważ ja mieszkam w Bystrej i najczęściej operacje na moim rachunku są wykonywane w Gorlicach, dlatego uważa że ta transakcja jest podejrzana – opowiada pani Katarzyna.

Mężczyzna poinformował, że trzeba będzie przelać środki za pomocą wygenerowanego kodu BLIK, jednocześnie uspokajając naszą Czytelniczkę, że poinstruuje ją, jak ma to zrobić.

Gdy odmówiłam powiedział, że środki zgromadzone na moim koncie są są zagrożone i nie mogą być dłużej na obecnym rachunku. Pan zaproponował, że utworzy dla mnie konto tymczasowe, żeby zabezpieczyć moje pieniądze i że próbę oszustwa zgłosi na policję. O dalszym procederze przelania środków na bezpieczne konto miał poinformować mnie dzwoniąc kolejny raz. Kiedy powiedziałam, że nie korzystam z BLIKA mężczyzna szybko odpuścił – relacjonuje.

Po rozmowie kobieta natychmiast skontaktowała się ze swoim bankiem, pytając, czy ktoś próbował przelać pieniądze z jej konta w Krakowie.

Jak się Państwo domyślają była to próba wyłudzania pieniędzy z mojego konta za pośrednictwem BLIK-a. Ponowna próba kontaktu z numerem telefonu, z którego oszust do mnie dzwonił, nie przyniosła skutku, bo okazało się że „nie ma takiego numeru” – dodaje.

Pani Kasia poprosiła nas o opisanie tego zdarzenia, bo mężczyzna, który do niej zadzwonił, wydawał się bardzo wiarygodny. Jak sama przyznaje, mimo młodego wieku, pod wpływem nerwów i emocji na początku myślała, że dzwoniąca osoba chce ją ochronić przed oszustwem.  Do tego mężczyzna znał bardzo dużo danych naszej Czytelniczki, chociaż ta nie mam pojęcia skąd.

Nie ukrywam, że dużo rzeczy kupuje przez internet. W moim banku poinformowano mnie, że mogła to być czysta prowokacja i możliwe że nikt nie zeskanował mojej karty płatniczej podczas transakcji, ale dla bezpieczeństwa wszystko zostało zablokowane  – mówi pani Katarzyna.

Rzecznik gorlickich mundurowych przyznaje, że zgłoszenia dotyczącego takiej próby oszustwa, jak to opisane powyżej, do tej pory nie mieli. Zaznacza, że nasza Czytelniczka zachowała się wzorowo i według policyjnych zaleceń.

W przypadku rzekomego telefonu z banku i prośby o przelanie swoich oszczędności na inne konto, najlepiej rozłączyć się i zatelefonować do oddziału banku i zweryfikować informacje – przestrzega aspirant sztabowy Grzegorz Szczepanek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Barbara Ćmiech

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

fn
fn 19.02.2021, 10:54
"de" i "adam1" policja nie jest od myślenia za inne osoby, reaguje w przypadku popełnienia takiego przestępstwa. Jak policja ma nie dopuścić do tego procederu? Jeżeli ktoś sam (bo przecież nie był zmuszony ani nikt tego za niego nie zrobił) przelał środki na inne konto, to jak policja miała "się tym zająć"? Nikt nikogo nie zwalnia z myślenia, nigdy. Dużo rozwagi życzę, bo oszustów dzisiaj mnóstwo na każdym kroku.
de
de 21.02.2021, 13:22
jak ? Choćby szukać tych oszustów. A gówno robią. Lepiej łapać babcię sprzedającą kwiatki
de
de 19.02.2021, 09:59
Policja ma w ***. Od lat te same modele oszustwa z lekką modyfikacją i oczywiste, że to są te same grupy ludzi. Co z tego jednak
adam1
adam1 18.02.2021, 21:05
A może policja wreszcie by się tym zajęła. Oni wolą dręczyć niezamaskowanych obywateli
Kiiin
Kiiin 18.02.2021, 20:21
Z tego co ja wiem to nie jest to pierwsza taka sytuacja w powiecie gorlickim
Sama w wigilie prawie padłam ofiarą oszustów, ale na szczęście w porę zorientowałam się, ze coś jest nie tak. Sytuacja wyglądała praktycznie identycznie jak ta opisana powyżej.
Hole
Hole 18.02.2021, 16:49
Analfabetyzm wtórny lub wrodzony.
lknbvcx
lknbvcx 18.02.2021, 12:40
a to złotówki już się znudziły???

Pozostałe