Nowe wiedźmy potrzebne od zaraz!

  • 18.02.2021, 11:58
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Nowe wiedźmy potrzebne od zaraz! Fot. haloGorlice
Pamiętacie, kiedy powstawał ten mural? Był prawdopodobnie pierwszym, który powstał w Gorlicach. Od czasu jego powstania minęło jednak już wiele lat i nie przystaje on do estetyki miasta.

 

Dzisiaj jest cieniem dawnej świetności. Mural z wiedźmami był pod wieloma względami wyjątkowy. Stanowił jedną z pierwszych prób wprowadzania tego typu sztuki na ulice naszego miasta.

Sam projekt także wywołał wiele kontrowersji.

Jednym bardzo się podobał, ze względu na podjęty w nim wątek lokalnych legend. Innych bulwersowało to, że w przestrzeni publicznej pojawiło się nawiązanie do rytuałów i zwyczajów pogańskich, a to wszystko na trasie prowadzącej bezpośrednio na Gorlicką Golgotę.

Mural stał się szybko neutralnym elementem przestrzeni, o którego nikt nie kruszył kopii.

Dziś jest już niestety tylko barwną plamą na murku za niszczejącym przystankiem.

W zestawieniu z dziełami, które powstały później na kolejnych murach i blokach w mieście, mural przy ul. Krakowskiej wygląda po prostu źle. Jest wyblakły, a technika wykonania daleko odbiega od tego, czego dzisiaj oczekujemy.

Wartość tego muralu jako pewnej nowej inicjatywy z pewnością jest nie do przecenienia. Także motywy związane z lokalnymi legendami zasługują na wyróżnienie w przestrzeni miejskiej. Forma muralu jak najbardziej pasuje do takiego przekazu. Pod względem estetyki z pewnością oczekujemy obecnie zdecydowanie więcej.

Czy wiedźmi mural powinien doczekać się nowej odsłony? Piszcie, proponujcie!

Monika Kulka-Smołkowicz

Zdjęcia (11)


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zdrowy rozsądek
Zdrowy rozsądek 22.02.2021, 11:32
"a to wszystko na trasie prowadzącej bezpośrednio na Gorlicką Golgotę" - nie jesteśmy państwem wyznaniowym. Droga jak droga, trasa jak trasa - wspomniana ulica prowadzi do WIELU miejsc.
Mama
Mama 18.02.2021, 21:40
Paskudne to było i jest. Czy nie lepiej by było gdyby w tle było coś fajniejszego? Np.Las albo już ta Tereska jeżeli już musi być legenda? Tam przechodzą do przedszkola co dzień dzieci. Pomyście o czymś dla nich. A nie czarownice... co one uczą dzieci.....
olo
olo 18.02.2021, 18:57
Jestem za muralami jak najbardziej , szkoda że jest ich mało w Gorlicach a jest wiele ścian którem można byłoby wykorzystać. Tylko dajcie sobie spokój z lampami naftowymi :)
MrRed
MrRed 18.02.2021, 16:44
ten klimat, ta tematyka, wykonanie takie jak na Rydarowskiej. tylko dodatkowo może i przystanek dostosować do klimatu? byłoby czadowo!
Corozja
Corozja 18.02.2021, 13:52
Komuś odbiło. Farbę przeznaczyć na pomalowanie barierek mostu na Sękówce u. Dukielska.
marek
marek 18.02.2021, 12:43
Ja bym tam widział ładny, czysty beton. Podobno teraz modny?

Pozostałe