Urzędnicy z wizytą w Empolu. Krok w stronę spalarni?

  • 22.02.2021, 14:17
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Urzędnicy z wizytą w Empolu. Krok w stronę spalarni? Fot. haloGorlice
W połowie grudnia firma Empol złożyła wniosek do Starostwa Powiatowego w Gorlicach o wydanie pozwolenia na „Budowę instalacji energetycznego wykorzystania frakcji palnych uzyskiwanych z przetwarzania odpadów w Gorlicach”.

 

W miniony piątek (19 lutego), członkowie Komisji Inwestycji i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Gorlickiego oraz dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska wizytowali firmę Empol.

Jak relacjonuje Starostwo Powiatowe w Gorlicach:

Utylizacja odpadów jeszcze kilkanaście lat temu polegała na składowaniu śmieci w wyznaczonym miejscu. Jednak w miarę upływu czasu, stała się niewystarczająca dla konsumpcyjnego społeczeństwa, jakim się staliśmy. Im wyższy stopień rozwoju cywilizacji, tym większe jest generowanie odpadów. Stąd konieczność wykorzystania nowoczesnych technologii utylizacyjnych polegających na termicznym przekształcaniu odpadów z odzyskiem energii.

Zasady działania obecnie funkcjonującej instalacji oraz zamierzenia inwestycyjne firmy omówił Marcin Maurer – Prezes Zarządu Spółki „Empol”.
Podstawowym celem przyświecającym planowanej na terenie Gorlic inwestycji jest skuteczne przetwarzanie rosnącej ilości odpadów przy zachowaniu najwyższych standardów ekologicznych, a także  produkcja ciepła dla Gorlic oraz stworzenie nowych miejsc pracy.

Przypomnijmy, że w połowie grudnia minionego roku firma Empol Sp. z o.o. złożyła wniosek do Starostwa Powiatowego w Gorlicach o wydanie pozwolenia na „Budowę instalacji energetycznego wykorzystania frakcji palnych uzyskiwanych z przetwarzania odpadów w Gorlicach”.

Jak wówczas wyjaśniano, liczba podmiotów zainteresowanych budową spalarni w Polsce zwiększa się. Ta metoda utylizacji odpadów jest nie tylko opisywana jako nowoczesna, ale także gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne. Pozwala także utrzymać niskie ceny za utylizację odpadów, mimo zwiększającej się ich ilości. Nie bez znaczenia jest tworzenie nowych stanowisk pracy dla osób, które będą pracowały przy obsłudze tego przedsięwzięcia. Jak mówił nam wówczas Marcin Maurer, prezes zarządu firmy Empol:

Technologia termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii to aktualnie najnowocześniejsza i najbezpieczniejsza metoda utylizacji frakcji odpadów, której nie da się odzyskać, nie wolno składować, a wciąż posiada wysokie właściwości paliwowe. Dowodem na to są powstające i działające nawet w stolicach krajów europejskich instalacje.

Obecnie firma Empol działająca na terenie Gorlic zatrudnia blisko 200 osób. Ewentualne uruchomienie instalacji do termicznego przekształcania odpadów spowoduje zwiększenie zatrudnienia o około 60 osób.

 

źródło info: Powiat Gorlicki

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gorliczanin
Gorliczanin 23.02.2021, 14:48
Dlaczego w rodzimych stronach właścicieli nie wybudują spalarni? Odp jest prosta bo nigdy tam nie dostana zezwolenia to raz, a dwa ludzie by ich zlinczowali najlepiej u kogoś narobić dzidostwa i mieć z tego niezle profity . Opowieści bzdur o ekologi filtrach totalne bzdury śmietnisko z miasta chcą zrobić będą odpada zwozić tiry spaliny itd., odpad po spaleniu zgorzel co z tym ? nie ma filtrów w 100% wyłapujących tego typu zanieczyszczenia. Jeśli ktoś wyda takie zezwolenie to ... może nie będę kończyl bo każdy wie. Należało by raz na zawsze zamknąć temat "NIE BUDOWY" spalarni. Mieszkańcy Gorlic obudźcie się i stanowczy mega sprzeciw
LOL
LOL 23.02.2021, 09:59
Najważniejsze, że w Gorlicach hahaha ;D
P.B.
P.B. 23.02.2021, 09:40
Spalarnia jest koniecznością i żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni. Funkcjonują one na całym świecie i jeśli przestrzegany jest reżim technologiczny, nie są uciążliwe dla otoczenia. Jednak trudno się dziwić okolicznym mieszkańcom, że dmuchają na zimne, skoro przychodzi im już żyć w oparach smrodu z oczyszczalni ścieków. Taka jest niestety cena korzystania z dobrodzieństw cywilizacyjnych,
weto
weto 22.02.2021, 23:03
Stanowcze NIE dla spalarni...już dość mamy zatrute powietrze żeby jeszcze ten smog i smród wdychać
dgv
dgv 23.02.2021, 09:24
jest pierwszy wsiurek co o filtrach nie słyszał
ante
ante 22.02.2021, 19:19
Jestem za. Spalarnia nowoczesna z prawdziwego zdarzenia z solidną kontrolą wykonawczą i technologiczną.
SPALARNIA MUSI BYĆ
SPALARNIA MUSI BYĆ 22.02.2021, 16:48
Spalarnia prędzej czy później musi być,trzeba coś robić z tymi odpadami pokarzmy że można postawić nowoczesną spalarnie na wysokim poziomie i wszyscy będą zadowoleni
tralala
tralala 22.02.2021, 18:07
Kogo Pan chce pokarać?
//
// 22.02.2021, 15:25
spalarnia kiedyś była planowana w "gorzelni w kobylance" i temat został zakończony a tam prawie codziennie tiry zwalają zboże czyli jakaś produkcja idzie
Empoli
Empoli 22.02.2021, 14:50
Spalarnia powstanie, czy się to komuś podoba czy nie.

Pozostałe