Ostrzeżenie pierwszego stopnia o zanieczyszczeniu powietrza

  • 25.02.2021, 08:12
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Ostrzeżenie pierwszego stopnia o zanieczyszczeniu powietrza Fot. ilustracyjne/pixabay.com
Ostrzeżenie dotyczy ryzyka przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu PM10 ze względu na zwiększoną emisję zanieczyszczeń oraz niekorzystne warunki meteorologiczne.

 

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie 1 stopnia o zanieczyszczeniu powietrza dla miasta Krakowa, miasta Tarnowa, miasta Nowego Sącza, powiatu brzeskiego, powiatu chrzanowskiego, powiatu dąbrowskiego, powiatu gorlickiego, powiatu krakowskiego, powiatu limanowskiego, powiatu miechowskiego, powiatu myślenickiego, powiatu nowosądeckiego, powiatu olkuskiego, powiatu oświęcimskiego, powiatu proszowickiego, powiatu suskiego, powiatu tarnowskiego, powiatu wadowickiego.

Ostrzeżenie obowiązuje dzisiaj (25 lutego) od godz. 6 do 24.

Obowiązujące ograniczenia

Obowiązuje zakaz eksploatacji kominków i ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel lub drewno (kozy, piece kaflowe), jeżeli nie stanowią jedynego źródła ciepła.

Zalecenia zdrowotne

  • Rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła.
  • Ogranicz wietrzenie pomieszczeń.
  • Unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. korzystania z samochodu, używania dmuchaw do liści, rozpalania ognisk.
  • Śledź na bieżąco informacje o zanieczyszczeniu powietrza.

Dodatkowe zalecenia dla osób o większej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami układu oddechowego lub krwionośnego, osoby zawodowo narażone na zapylenie oraz osoby palące papierosy i bierni palacze)

  • Ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz.
  • Nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach.
  • Osoby z astmą mogą silniej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie.
  • W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Władze gmin zobowiązane są do prowadzenia intensywnych kontroli, aby zapobiegać spalaniu odpadów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło info: https://powietrze.malopolska.pl

Barbara Ćmiech

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Oko
Oko 25.02.2021, 13:09
Przez polaryzację anten GSM, dym z kominów nie unosi się poza dane pasmo. Idealnie widać to np. w Bieczu, gdzie w chwili gdy dymi kilka kominów widać, że na wysokości anten GSM, są one jakby blokowane. Czasami fenomenem jest to, że zaraz po wydostaniu się dymu z komina, on opada, mimo że nie oddziaływuje na niego żaden wiatr.

Pozostałe