Kupa roboty? Nie, to prosty obowiazek każdego posiadacza czworonoga

  • 25.02.2021, 15:10
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Kupa roboty? Nie, to prosty obowiazek każdego posiadacza czworonoga Fot. haloGorlice
Miasto Gorlice przypomina: osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń (odchodów) pozostawionych przez zwierzęta domowe w miejscach publicznych.

 

Okres przedwiośnia nie ma wiele wspólnego z urokami wiosny. Obserwujemy roztapiający się śnieg odkrywający śmieci i... nie tylko śmieci. Warstwa piasku i żwiru, który pozostaje na jezdniach może powodować poślizg pojazdów, zaś pozostałości po spacerze czworonogów mogą skutkować pośliźnięciem się pieszego. Wrażenia wizualne i zapachowe również są przykre.

Czy sprzątnięcie po swoim pupilu naprawdę wymaga aż tak dużego nakładu pracy?

UM Gorlice przypomina: sprzątanie po swoim czworonogu to obowiązek, a jego wyprowadzanie na spacer rządzi się bardzo jasno określonymi prawami.

Oto apel, który pojawił się na stronie miasta:

Wszyscy jesteśmy użytkownikami terenów publicznych, takich jak chodniki, skwery czy place zabaw, dlatego też powinniśmy zadbać, aby wygląd tych miejsc, który rzutuje na postrzeganie Gorlic i ich mieszkańców, pozostawał schludny i czysty.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta Gorlice Nr 372/XXVII/2020 z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Gorlice, osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń (odchodów) pozostawionych przez zwierzęta domowe w miejscach publicznych.

W celu ułatwienia realizacji tego obowiązku, w ramach akcji edukacyjnej w tutejszym Urzędzie dostępne są zestawy higieniczne (łopatka i torebka), pozwalające na posprzątanie nieczystości po zwierzętach w sposób szybki i higieniczny.

Zgodnie z cytowaną powyżej uchwałą, utrzymujący psy zobowiązani są dodatkowo do prowadzenia psa na smyczy, a w przypadku psa rasy uznanej za agresywną lub psa zagrażającego otoczeniu – dodatkowo z nałożonym kagańcem. Zwolnienie psa ze smyczy dopuszczalne jest tylko  w miejscach mało uczęszczanych, pod warunkiem, że pies posiada kaganiec, a osoba prowadząca zwierzę, ma możliwość pełnej kontroli nad jego zachowaniem.

Należy zwrócić uwagę, że przestrzeganie zasad dotyczących właściwego utrzymywania zwierząt domowych, w tym psów  jest szczególnie istotne na terenach o dużej liczbie mieszkańców.

Dołóżmy więc starań, aby miejsca spacerów z naszymi zwierzętami pozostawały czyste, mogąc służyć wszystkim.

Co więcej, posiadanie psa wymaga także uiszczenia odpowiedniej opłaty. Jak czytamy w BIP UM Gorlice: roczna stawka opłaty na rok 2021 wynosi 50,00 zł (pięćdziesiąt złotych) od każdego posiadanego psa. Opłatę tą należy uiścić bez wezwania do dnia 30 czerwca każdego roku podatkowego a w przypadku powstania obowiązku jej zapłaty po tej dacie, w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku.

źródło info: UM Gorlice

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 28.02.2021, 10:36
Ja.Jak to jest z tymi co maja psa na włanej posesji?Za co to płaci się 50 zł,nie korzystam z trawnikow ani chodnikow ,koszy ,woreczkow...itp.To w takim razie podatek trzeba bedzie płacic od kazdego zwierzecia krowy swini itp Urzednicy szukaja pieniedzy!
S.am na to
S.am na to 25.02.2021, 18:20
Ee, gorliczanki! No to w papierek i do kieszeni. Co wy myślicie że pojemniki na gó.no będą co 5m?
Gorliczanka
Gorliczanka 25.02.2021, 17:35
Miło, że są poruszane obowiazki właścicieli psów jednak zwróćmy uwagę że większość osieli ma jeden kosz na odchody bądź wogóle ich nie ma. Tak samo tyczy sie to miejsc wyprowadzania psów. Na prawie każdym kawałku zieleni postawione są tabliczki z zakazem wyprowadzania psów. W takim razie gdzie je wyprowadzać?? Skoro wlasciciele są zobligowani do płacenia za posiadanie psa może w ramach tych pieniędzy coś zrobić dla czworonogów?
Ja
Ja 25.02.2021, 20:18
A kogo to obchodzi , masz psa to po nim sprzątaj , za tobą też trzeba sprzątać bo nie ma toalet?
Gorlic3
Gorlic3 25.02.2021, 15:34
Pragnę zwrócić uwagę, raczej zdecydowana większość płaci podatki za swoje czworonogi, a problem jest z "koszami" na takowe odpady.. Nikt nie wie kiedy piesek bd chciał zrobić "dwójkę". Juz pomijam fakt, braku woreczków jeżeli komuś uda się znaleźć taki kosz.
Ja
Ja 25.02.2021, 20:20
Podatek nie jest od kosza tylko od psa.
A jak się nie chce sprzątać to widocznie za niski ten podatek.

Pozostałe