Ulica Łokietka w remoncie. Mieszkańcy mają wątpliwości: czy tak powinna wyglądać droga w czasie prac?

  • 05.03.2021, 18:06
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Ulica Łokietka w remoncie. Mieszkańcy mają wątpliwości: czy tak powinna wyglądać droga w czasie prac? Fot. nadesłane przez Czytelnika
Od pewnego czasu kontaktują się z nami mieszkańcy ulicy Łokietka. Poddają oni pod wątpliwość jakość prac remontowych, wykonywanych ostatnio w obrębie tej ulicy.

 

Remont zawsze stanowi istotną uciążliwość i rodzi pytania: czy takie, a nie inne wykonanie jest właściwe? Czy przyjęte rozwiązania będą trwałe i na wiele lat rozwiążą problem w tym rejonie? Na przełomie zimy i wiosny bardzo dużo czasu poświęcamy właśnie na komentowanie i opisywanie problematycznych miejsc na naszych drogach: pojawiają się dziury, a w niektórych miejscach także osuwiska.

Mieszkańcy ulicy Łokietka poprosili nas o interwencję w sprawie prowadzonego tam teraz remontu drogi. Chociaż rozumieją pewne uciążliwości i utrudnienia związane z długo wyczekiwaną realizacją, pytają:

Czy jezdnia będzie wykonana prawidłowo? Czy na trwałość inwestycji nie wpłyną ujemnie obecne warunki pogodowe?

Pytaniami i zgłaszanymi wątpliwościami podzieliliśmy się z UM Gorlice, skąd szybko uzyskaliśmy oficjalną odpowiedź:

Rozbudowa ulicy Łokietka w Gorlicach jest jednym z trudniejszych zadań realizowanych przez Miasto Gorlice w ostatnich latach.

Wpływa na to wiele czynników. Jednym z nich jest stosunkowo zwarta zabudowa. Co więcej ul. Łokietka jest główną drogą dojazdową do kilku skupisk mieszkaniowych położonych w sąsiedztwie inwestycji. To powoduje, że prace mogą być prowadzone jedynie na krótkich odcinkach przy zachowaniu komunikacji z obydwu stron. Każda działka robocza po zakończeniu prac musi być przejezdna dla mieszkańców.

Projektowana kanalizacja deszczowa to tak naprawdę system zbiorników kompensacyjnych spowalniających spływ wody do istniejącej kanalizacji deszczowej, która na chwilę obecną jest przeciążona. Pracy nie ułatwia geologia podłoża - na znacznym odcinku występuje skała. Koniecznym było wykucie w skale otworów głębokich na 5-6 metrów pozwalających na posadowienie wcześniej wspomnianego systemu kanalizacji deszczowej.

Zaprojektowana konstrukcja drogi to pakiet warstw o grubości 83cm. Konieczność zapewnienia komunikacji determinuje do wykonywania prawie 3 warstw konstrukcyjnych w jednym czasie. Prace prowadzone są metodą „od czoła”, tzn. Wykonawca rozkłada warstwę kruszywa bezpośrednio przed sobą aby chronić wcześniej wykonane warstwy. Pozwala to na znacznie skrócenie procesów technologicznych.

Szczególnie trudnym okresem były ostatnie dni. Po wybudowaniu kanalizacji deszczowej częściowo został zlikwidowany istniejący system odwadniający drogę – tj. rowy otwarte. Topniejący śnieg wręcz zalewał korpus drogi. Rowki technologiczne nie są wstanie przyjąć i odprowadzić takiej ilości wód, a rzędna wykonanych wpustów jest dostosowana do docelowej nawierzchni, więc nie ma możliwości przejęcia wody w chwili obecnej. Dodatkowo sytuację pogarsza morfologia gruntu. Mamy tu do czynienia ze skałą w podłożu, a po bokach gruntem gliniastym. Obydwa materiały są gruntami nieprzepuszczalnymi dla wody. Konstrukcja drogi jest wykonana z kruszyw – materiału przepuszczalnego, co przy obecnych warunkach sprawia, że kruszywo chłonie wodę jak gąbka.

Wbrew pozorom, ta chwilowa sytuacja nie wpływa niekorzystnie na konstrukcję drogi. W warstwach konstrukcyjnych zostały wybudowane sączki (dreny w otulinie z włókna kokosowego). Po ustaniu napływu wód i osuszeniu konstrukcji podbudowa będzie naturalnie zagęszczona (znacznie lepiej niż mechanicznie przy użyciu walca).

Nad całym procesem budowy czuwa wykwalifikowany nadzór, zarówno branży drogowej jak i sanitarnej. Pracownicy Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta biorą czynny udział w procesie budowlanym kontrolując postęp oraz pracę uczestników procesu budowlanego.

Z budową nowej konstrukcji drogi jesteśmy na poziomie 3 warstwy od dołu (ok. 50% długości drogi). Układane są krawężniki. Przed nami okres wiosenny. Sprzyjająca pogoda pozwoli na zwiększenie tempa prac, co za tym idzie zwiększenia komfortu dla mieszkańców.

Zdajemy sobie sprawę z utrudnień jakie wiążą się z tak dużą inwestycją. Dokładamy wszelkich starań aby je zminimalizować.

Inwestycje realizujemy dla mieszkańców aby poprawić im warunki komunikacyjne, dlatego bardzo prosimy jeszcze o chwilę cierpliwości i zrozumienia.

 

Przypomnijmy, że remont ulicy Łokietka jest inwestycją od dawna wyczekiwaną i bardzo potrzebną. Już w 2019r. UM Gorlice informował o środkach pozyskanych na tę inwestycję:

Miasto Gorlice pozyskało dofinansowanie na rozbudowę ul. Łokietka, w ramach II edycji Funduszu Dróg Samorządowych. Otrzymana dotacja opiewa na kwotę 4 844 975,00 zł i może zostać zwiększona do 80% kosztów kwalifikowanych zadania.

Całość prac obejmie odcinek drogi powyżej skrzyżowania z ulicą Pocieszka do Brzezinki oraz od Brzezinki do skrzyżowania z ulicą Węgierską - łącznie blisko 1,7 km, a według kosztorysów inwestorskich wyniesie 9 817 932,86 zł.

Ogromna inwestycja została rozpoczęta w lutym ubiegłym roku i była opisywana jako największa inwestycja drogowa miasta w roku 2020. Co ważne, UM Gorlice zapewniał w lipcu, że mimo pandemii prace postępują szybko, zgodnie z przyjętym harmonogramem.

źródło info: UM Gorlice

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszka na Łokietka
Mieszka na Łokietka 10.03.2021, 09:07
Witam. Ja tez mieszkam przy tej ulicy, to prawda, ze czasem trudno albo wrecz niemozliwe jest przejechanie ta droga. Pracownicy zastawiali droge bo wykopy byly bardzo glebokie (5-6 metrow). Ze wzgledow ekonomicznych i technologicznych nie zakopywali tego na kazda noc. Dodam ze zalodze pracujacej przy budowie naleza sie wyrazy uznania bo maja naprawde bardzo trudne warunki pracy a ruch pieszy i samochodowy tego nie ulatwia. Zastrzezenia mozna bylo miec do liczebnisci ekipy na tak dlugim odcinku, ale teraz prace ruszyly pelna para i mam nadzieje, ze juz niedlugo bedziemy sie cieszyc nowa, szeroka i rowna droga.
Martwi mnie tylko planiwany remont sieci gazowej... Oby nie odbilo sie to zbytnio na nowej drodze...
bopbudowniczy
bopbudowniczy 06.03.2021, 15:55
jeśli macie wątpliwości czy podbudowa jest odpowiednia, i czy faktycznie zastosowano stabilizacje gruntu - to proponuje zawiadomić nadzor budowlany czy kogo tam, w przeciwnym wypadku siedzieć cicho radzę i nie narzekać, że będzie jak na Mickiewicza.
Mieszkaniec 2
Mieszkaniec 2 07.03.2021, 13:06
Jest Wykonawca - profesjonalny, jest Kierownik Budowy, są Inspektorowie Nadzoru, jest gwarancja... Wszyscy znają swoja odpowiedzialność...
Jasnowidz
Jasnowidz 06.03.2021, 09:39
Będzie powtórka z ul. Mickiewicza, tak za dwa lata.
Wykonawca
Wykonawca 06.03.2021, 09:34
C.uja się znają, tak ma być!
Stefan
Stefan 06.03.2021, 00:03
Faktycznie ten Wykonawca jest niepoważny. Przecież powinien porzucić placu budowy na zimę i mieć wszystkich w "głębokim poważaniu" Buduje się w lecie!!! A ten się uparł i buduje cały rok!. Jeszcze weźmie i skończy w terminie. Co więcej dziwi mnie fakt że pracownicy nie chodzą z suszarkami, żeby odparować topniejący śnieg na posesjach prywatnych. Wedy nie wlewałby się na drogę. Ponadto totalny brak odpowiedzialności, gdyż nie został rozwieszony parasol ochronny nad placem budowy aby nie padał na nią deszcz.
Jak ja robię prace ziemne na moim podwórku i spadnie deszcz no to jest czysto bo rozwijam czerwony dywan.
Ludzie opamiętajcie się. Robią to dla Was!
To jest budowa! Chcieli byście, żeby prefabrykowaną drogę Wam przywieźli?
Adam Rachel
Adam Rachel 12.03.2021, 09:56
Podaj swoje imie i nazwisko,a nie zasłaniej sie za pseudonimem...Zobaczymy czy dalej będziesz taki wygadany i cwany...
SDF,MN B
SDF,MN B 12.03.2021, 10:35
R O D O
facioo
facioo 06.03.2021, 21:00
Po treści wnoszę, że to jest wpis JW Burmistrza albo JE Machnika.
do Stefan
do Stefan 06.03.2021, 10:19
Ale tak ogólnie to wiesz jakie prawa i obowiązki ciążą na Wykonawcy i Kierowniku Budowy? Nie jest to po...łka pod domem jak u Ciebie ale kontrakt za niezłą sumkę z robotami na " żywym organiźmie" przy wzięciu pod uwagę pór roku i klimatu w jakim się pracuje...
Stefan
Stefan 06.03.2021, 12:00
Oczywiście, że tak. Zwłaszcza w dzisiejszych zwariowanych czasach, gdzie kadrę roboczą uziemia sanepid bo COVID-19, Brak materiałów, bo przestoje w fabrykach z tego samego powodu. Jedź do IKEA i spróbuj coś kupić. Zobaczysz o co chodzi. Ludzi jak mrówków i wszyscy chodzą i pytają dlaczego nie ma i kiedy będzie. Odprowadź pracowników: NIE WIEMY ;-/
Ale co nas to obchodzi. Przecież Wykonawca powinien był sobie to przewidzieć. I w sumie dostał tyle ile sobie krzyknął. Kasy ma jak lodu!
Ale zaraz .... ???!!!
Czy zamówienie przypadkiem nie było z przetargu? I trzeba było zejść z ceną żeby wygrać robotę, bo w tym kraju liczy się cena a nie jakość????
do Stefan
do Stefan 06.03.2021, 15:01
Jak za wszelką cenę chce się brać kontrakty to tak to się kończy. I tak będzie to napędzało Inwestorów, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto zejdzie z ceną poniżej własnych możliwości. Później na siłę próbując się zmieścić w kosztach wciska się lichy, najtańszy materiał, ogranicza się wszelkie możliwe koszty ogólne związane z zabezpieczeniem placu budowy, ochroną, BHP... a przecież nikt nie kazał brać roboty na siłę...
Przedsiębiorca
Przedsiębiorca 08.03.2021, 10:46
Pewnie, lepiej żyć z zasiłków i krzyczeć o Tarczę Antykryzysową, 500+, 1000+. W Polsce wszystko wszystkim się należy. A jak ktoś jakoś daje sobie radę w tym dziwnym kraju to od razu trzeba go gnoić i obrzucać błotem. I nie tyczy się to tylko Machnika. Godrom, Hażbud czy mniejsze firmy. Dzięki nim setki ludzi na lokalnym rynku ma co jeść i z czego żyć. A to że Prezesi jeżdżą Mercedesem czy nowym BMW??!! Uwierzcie mi, za darmo tego nie mają.
Jan
Jan 05.03.2021, 21:56
Dojazd od ul. Węgierskiej to jazda po rzece błota dodatkowo poprzeczne przekopy przez drogę nie są dostatecznie utwardzone co powoduje, że przejazd samochodem o niskim prześwicie jest wręcz niemożliwy bez ryzyka uszkodzenia samochodu.
Mieszkaniec 2
Mieszkaniec 2 05.03.2021, 21:00
Potwierdzam - jest to kpina. Rozpoczniemy od przejętego terenu pod teren budowy, który powinien umożliwić mieszkańcom dojazd do domów - bez uszkodzeń zawieszenia, opon, podwozia etc... kto powinien zwrócić koszty napraw...? Proszę o odpowiedź bo z własnej kieszeni nie zamierzam po raz kolejny remontować samochodu. Odśnieżanie ... a w sumie jego brak przez okres zimowy - przejechanie ciągnikiem z podniesionym lemieszem po rozjeżdżonym już po kilku godzinach śniegu to kpina - na szczęście zima się kończy :) Idąc dalej zastosowane materiały - kruszywo heh na pewno - z jaką zawartością frakcji pylastej??? Ponad 40 % z tego co widać, sporo bo wszystko płynie - dobre jeżeli nie wchłonie wody ( i tanie :) ) - gdzie jest nadzór? Ano nie ma. Gdyby był nadzór jakikolwiek zwróciłby uwagę na posadowienie tablicy budowy zlokalizowanej w niewłaściwym, niewidocznym miejscu a w dodatku nieczytelnej. I czas trwania prac... może uda się zakończyć tą inwestycję w przeciągu najbliższych... lat???
Mieszkaniec
Mieszkaniec 05.03.2021, 18:27
Chyba ktoś robi sobie jaja, codziennie jeżdżę przez ten plac budowy, tą drogą to istna masakra. Koleiny, wystające studzienki, dopiero od około miesiąca pracownicy po skończeniu pracy łaskawie zaczęli odstawiać maszyny na bok a wcześniej codziennie na środku drogi musiała stać koparka tarasując przejazd. 2 dni temu urwałem na tej drodze osłonę silnika po tym jak wpadłem w kolejne, parę miesięcy temu zniszczyłem oponę tak, że jest nie do naprawienia. Ciekawe co pan burmistrz powiedziałby miesiąc temu, gdyby był na tej właśnie ulicy.
onabezogona
onabezogona 06.03.2021, 22:31
Wystające studzienki widać- nie trzeba w nie wjeżdżać, dało się ominąć....a maszyny stały na środku raczej nie dlatego, że Panom się nie chciało odstawić ich na bok, tylko dana część drogi nie nadawała się w danym momencie do przejazdu, w związku z tym ją w ten sposób grodzili :D Jeżdżę tą drogą codziennie i jakoś nic jeszcze nie urwałam :D Polakowi nie dogodzisz...najlepiej, żeby droga była zrobiona zanim jeszcze będzie zrobiona! Trochę pokory!

Pozostałe