Posłanka Lewicy Razem wspiera strajkujących w szpitalu. Zawiadomiła Państwową Inspekcję Pracy

  • 03.03.2021, 09:57
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Posłanka Lewicy Razem wspiera strajkujących w szpitalu. Zawiadomiła Państwową Inspekcję Pracy
Publikujemy w niezmienionej formie oświadczenie przesłane nam przez posłankę Darię Gosek-Popiołek z Lewicy Razem.

 

>>>Strajk pracowników w gorlickim szpitalu

Strajk w gorlickim szpitalu, który został podjęty przez pracowników i pracowniczki firmy sprzątającej placówkę, jest odpowiedzią na notoryczne łamanie ich praw pracowniczych oraz brak odpowiednich warunków pracy. Posłanka Daria Gosek-Popiołek (Lewica Razem) złożyła w tej sprawie pismo do Starosty Marii Gubały oraz zawiadomiła Państwową Inspekcję Pracy o możliwych nieprawidłowościach.

Jak wskazują osoby zatrudnione przez jeden z podmiotów w Szpitalu Specjalistycznym im. Henryka Klimontowicza notoryczne łamane są ich prawa pracownicze. Dzieje się to między innymi poprzez zastępowanie umów o pracę umowami na zlecenie, zatrudnianie na etat wyłącznie osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, łamanie kodeksu pracy w zakresie wyliczania przerw oraz w przepisach dotyczących prawa do urlopu, odpoczynku, rozliczania nadgodzin.

W związku z tymi informacjami posłanka Daria Gosek-Popiołek skierowała do Marii Gubały – Starosty Gorlickiego pismo, w którym pyta o sposób i kryteria wyboru podmiotów prowadzących Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza oraz sposób ich kontrolowania przez Starostwo. Posłanka pyta również o dane dotyczące wielkości i rodzaju zatrudnienia, a także średnie stawki za godzinę pracy. Przedmiotem zainteresowania posłanki Gosek-Popiołek jest również to, czy dyrekcja szpitala podejmowała jakiekolwiek działania mające na celu wyeliminowanie nieprawidłowości i łamania praw pracowniczych, a także jakie działania w tej sprawie ma zamiar podjąć Starostwo.

Posłanka Daria Gosek-Popiołek zgłosiła tę sprawę do Okręgowego Inspektora Pracy w Krakowie z prośbą o jak najszybsze przyjrzenie się jej i podjęcie odpowiednich działań.

Nie po raz pierwszy widzimy patologię i łamanie praw pracowniczych w wykonaniu tzw. firm zewnętrznych zatrudniających osoby do pracy w szpitalach. W pełni popieram strajk w gorlickim szpitalu. Uważam, że strajkujące osoby mają prawo do godnych warunków pracy i uczciwego wynagrodzenia. Liczę na to, że Starostwo oraz Okręgowy Inspektor Pracy przyjrzą się wnikliwie tej sprawie i podejmą odpowiednie kroki, by zapewnić pracownikom i pracowniczkom odpowiednie warunki pracy – podsumowała Gosek-Popiołek.

Barbara Ćmiech

Komentarze (12)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rgdthfghj
rgdthfghj 03.03.2021, 21:51
Kolejny poseł co się lansuje pod publiczkę a potem pokaże gest lichockiej. Ja już się wyleczyłem z polityki a wy róbci jak chcecie
Podatnik
Podatnik 03.03.2021, 21:18
Cały ten szpital to parodia chamstwo lekarzy i ich bezczelność to jak by byli za karę i poprawki jak juz sie uda przeżyć w ogóle to są bardzo częste tam jest wszystko do ukarania i wymiany z góry bo juz nawet nowi mlodzi maja przy nich wszystko gdzieś beszczelna cholota bez wiedzy i chęci do pracy którą utrzymyjemy
Janek
Janek 03.03.2021, 18:19
Władze lokalne tradycyjnie głowa w piach. Zobaczymy może lewica coś poradzi.
joalboinie
joalboinie 03.03.2021, 14:50
Do powiadomienia PIP nie jest potrzebny żaden poseł ani osoba na stołku wystarczy zgłosić fakt łamania podstawowych praw pracowniczych do OIP a tam z automatu mają OBOWIĄZEK zająć się taką czy inną sprawą.
Tyalboitak
Tyalboitak 03.03.2021, 16:22
To zgłoś i czekamy na efekty twoich dobrych rad. Nic tak nie pomaga jak rozgłos medialny i wsparcie a nie tylko poklepywanie po plecach i nic poza tym.
Grubas
Grubas 03.03.2021, 12:08
Przede wszystkim pasowałoby usunąć ze stanowiska kierownika panią Danutę S.,która siedzibę ma w szpitalu gorlickim ,która znęca się nad pracownikami psychicznie w pracy.Jest to kobieta niekompetentna do tego stanowiska, nie stoi za pracownikami wręcz odwrotnie. Poniża ,obraża robi idiotów z pracowników i mści się na nich.
Fan bałbały
Fan bałbały 03.03.2021, 10:19
Gawiedź zawiedziona, przeca to nie Bałbała tylko jakaś lewaczka stara się pomóc!
tralala
tralala 03.03.2021, 14:43
Przecież Bałbała to jest lewaczka. Nie widać tego?
deryk
deryk 03.03.2021, 11:01
i to jeszcze z sosnowca...zaczynam się zastanawiać czy Bałbała tam nie jest trochę Nikodem Dyzmą ... i dużo straciła w tym momencie - ze gorlicką sprawa zajął się poseł z nie tego regionu. coś czuje ze to ostatnia kadencja...
red
red 03.03.2021, 13:05
Legenda głosi, że Pani Poseł Barbara dalej boi się o swoje biuro poselskie i nie lubi już Gorlickich kobiet...
Candyman
Candyman 03.03.2021, 10:53
Baubaua dba o morale prezesa i kota- daj spokój.
Olka
Olka 03.03.2021, 12:59
Sarkazm na 6 brawo 😜daje plusa

Pozostałe