Czy wiesz, że za brak tabliczki z numerem domu możesz zostać ukarany?

  • 10.03.2021, 12:17
  • Barbara Ćmiech

Podziel się:

Oceń:

Czy wiesz, że za brak tabliczki z numerem domu możesz zostać ukarany? Fot. ilustracyjne/pixabay.com
W ramach policyjnego projektu „Czy wiesz, że?”, często zadawane są pytania o kwestie odpowiedzialności za tzw. drobne czyny, mniej dolegliwie społecznie. W nowym artykule policjanci postanowili omówić wykroczenie, które polega na uchybieniu obowiązkowi oznakowania nieruchomości.

 

Coraz częściej posługujemy się nawigacją GPS, która prowadzi nas pod wskazany adres. Z tego rodzaju technologii korzystają zarówno taksówkarze, dostawcy, czy służby ratunkowe i porządkowe. Rozwój technologii pozwalających na szybką lokalizację konkretnego miejsca nie zwalnia jednak z obowiązku odpowiedniego oznakowania nieruchomości.

Treść przepisu mówi, że:

Art. 64 § 1 k.w.: Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

Jest to tak zwane wykroczenie wieloodmianowe. Zachowanie sprawcy może polegać m.in. na niedopełnieniu obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości. Natomiast w § 2 tego artykułu ustawodawca nałożył obowiązek oświetlenia tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości.

Do zaistnienia tego wykroczenia wystarczy, aby sprawca postąpił chociażby w jeden ze sposobów opisanych w przepisie.

Prawo nie nakazuje umieszczania pod wskazanym adresem nazwisk osób tam zamieszkujących. W wielu przypadkach tabliczki z nazwiskami na drzwiach lub spisy lokatorów „odeszły do historii”, z uwagi  na ochronę danych osobowych.

Na podstawie kodeksu cywilnego, a konkretnie art. 46 § 1, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Przykład tego wykroczenia:

Właściciel nowo budowanego domu jednorodzinnego, oddając dom do użytku, uzyskuje we właściwym urzędzie gminy decyzję o przyznaniu numeru domu, jest zobowiązany do umieszczenia tego numeru na budynku (czasem również i ogrodzeniu posesji) we wskazanym terminie. Jeżeli tego nie uczyni, to popełnia wykroczenie.

 

Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ

Barbara Ćmiech

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Agent
Agent 10.03.2021, 23:34
Szykują się do nękania ludzi w domach typem spisu obywatelskiego od 1 kwietnia 2021 r. a bez numerków mieliby problemy z wyrobieniem się do końca czerwca. W skrócie będą określać jak pandemie wpłynęła na zamożność i majątki oraz istoty żywe, by mogli wiedzieć ile Wam jeszcze mogą zabrać. Po spisie uderzy kolejna z zaplanowanych akcji Izraela na Polskę, czyli owady GMO dopadające osoby które nie zostały zaszczepione skladnikiem Tc99m.
CIA
CIA 11.03.2021, 09:49
Zostań tam gdzie jesteś, już jesteśmy w drodze
Leśny Dziadek
Leśny Dziadek 10.03.2021, 12:27
Oooo tak! Ukaż mnie Panie Policjancie xD

Pozostałe