Drugi dzień Triduum Paschalnego. Dziś Liturgia Męki Pańskiej [RETRANSMISJA]

  • 02.04.2021, 08:48
  • Tomasz Stasiowski

Podziel się:

Oceń:

loadingŁaduję odtwarzacz...
W Wielki Piątek chrześcijanie wspominają mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Tego dnia nie ma Eucharystii, a wiernych obowiązuje post ścisły.


Wielki Piątek to dla chrześcijan czas ciszy i zadumy. Zamiast Eucharystii, w Kościele sprawowana jest wówczas Liturgia Męki Pańskiej.

Tego dnia, katolików powyżej 14. roku życia obowiązuje post ścisły, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Zgodnie z tradycją, mogą oni spożyć dwa lekkie posiłki i raz najeść się do syta (dotyczy to osób od 18. do 60. roku życia).

Z postu zwolnione są natomiast osoby chore.

W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, Watykan zaleca, aby w trakcie liturgii szczególnie modlić się za chorych, zmarłych i znajdujących się w obliczu zagubienia. 

Najważniejszym wydarzeniem wielkopiątkowej liturgii jest adoracja Krzyża Pańskiego - symbolu misji zbawienia. Celebrans stopniowo odsłania przykryte fioletowym suknem ramiona krzyża.

Pod koniec nabożeństwa odbywa się uroczysta procesja do Grobu Pańskiego. Na ołtarzu umieszczonym przy Grobie wystawia się Najświętszy Sakrament, okrytej białym welonem - jest to symbol całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. 

Od tej pory, w wielu kościołach trwa całonocna adoracja. 

W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Z reguły rozpoczynają się one o godzinie 15, a więc wtedy, gdy zgodnie z biblijnym przekazem Chrystus umarł na krzyżu.

Zapraszamy na relacje live z Liturgii Wielkiego Piątku:

  • godz. 17.15 – Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Kobylance (gorlice.tv)
  • godz. 18 – Bazylika Mniejsza w Gorlicach (rtvg.pl)


Parafia pw. Św. Jana Chrzciciela w Kobylance


Bazylika Mniejsza w Gorlicach

Tomasz Stasiowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe