Światowy Dzień Zdrowia w czasie pandemii

  • 07.04.2021, 13:51
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Światowy Dzień Zdrowia w czasie pandemii Fot. ilustracyjne/ unsplash
To święto zostało ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. W rocznicę powstania tej organizacji obchodzimy je od 1950 w dniu 7 kwietnia.

 

W tym roku Światowy Dzień Zdrowia odbywa się pod hasłem: „Budujemy bardziej sprawiedliwy i zdrowszy świat”. Hasło to nawiązuje do doświadczeń pandemii, które obnażyły nierówny dostęp do świadczeń medycznych o opieki zdrowotnej na całym świecie. Nierówności te nie są jednak czymś nowym, po prostu okoliczności spowodowały, że ujawniły się one w całej okazałości. Chociaż generalnie można mówić o poprawie średniego poziomu zdrowia w populacji, a oczekiwana długość życia zwiększa się, nadal problemem pozostaje przedwczesna śmiertelność i dostęp do usług medycznych w biedniejszych społeczeństwach i ubogich regionach.

W tym roku dodatkowo WHO ustawnowiło Rok Pracowników Służby Zdrowia i Opieki 2021, którego hasłem przewodnim jest Ochraniać. Inwestować. Razem.

Jak czytamy na stronie organizacji:

Rok 2021 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Pracowników Służby Zdrowia i Opieki (YHCW) w uznaniu i wdzięczności za ich niezachwiane poświęcenie w walce z pandemią COVID-19. WHO uruchamia całoroczną kampanię pod hasłem - Chroń. Inwestować. Razem. Podkreśla pilną potrzebę inwestowania w pracowników służby zdrowia w celu dzielenia się korzyściami ze zdrowia, zatrudnienia, możliwości ekonomicznych i równości.

W tym roku wzywamy Państwa do wsparcia i działań, aby zapewnić naszym pracownikom służby zdrowia i opieki wsparcie, ochronę, motywację i wyposażenie do zapewniania bezpiecznej opieki zdrowotnej przez cały czas, nie tylko podczas COVID-19. Dziś prosimy, abyś włączył się w głos tych, którzy wzywają do dodatkowych inwestycji w pracowników służby zdrowia i opieki.

Światowy Dzień Zdrowia to okazja, by podziękować wszystkim, którzy na co dzień tworzą struktury opieki zdrowotnej i na miarę swoich możliwości pomagają nam wszystkim. Swoim Pracownikom życzenia złożył m.in. dyrektor gorlickiego szpitala.

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zoo
zoo 08.04.2021, 04:24
Ja stałem raz na SOR 12 h, czy nie ma was Pacjenci by opisać sprawę?!
m
m 08.04.2021, 08:34
...Bo na sor to z wypadku lub z zawałem a nie z bólem głowy

Pozostałe