Zielona ławeczka w zasięgu – pieniądze leżą na ziemi, wystarczy je podnieść

  • 08.04.2021, 09:32
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Zielona ławeczka w zasięgu – pieniądze leżą na ziemi, wystarczy je podnieść Fot. ilustracyjne/ freepik.com
Zielone ławeczki to elementy architektury krajobrazu, które pozwalają nie tylko odpocząć, ale są też sposobem na zatrzymywanie wody w przyrodzie. To instalacje, dzięki którym oczyszcza się powietrze, a przestrzeń jest po prostu piękniejsza.

 

Projekt „Zielona Ławeczka” jest adresowany do mieszkańców otwartych osiedli, zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty, w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców. Ma on na celu poprawę estetyki przestrzeni wspólnej na osiedlach.

Mała zmiana na lepsze

Dzięki środkom z projektu, w przestrzeniach zielonych mają się pojawiać zielone zakątki, miniogrody z ławeczką, a nawet obiekty mikroretencji. To nie tylko sposób na tworzenie pięknej przestrzeni do wypoczynku i spotkań, ale także sposób na poprawę warunków środowiskowych. Mówiąc wprost: nie musimy już patrzeć z zazdrością na innych: designerskie ławeczki i instalacje zielone mogą powstać na każdym osiedlu.

Maksymalna wartość grantu rzeczowo-pieniężnego wynosi 1950 zł. W skład grantu wchodzi:

  • dofinansowanie na zakup materiału roślinnego, podłoża i innych elementów do aranżacji miniogrodów:

- bez obiektów mikroretencji – maksymalnie 1200 zł;
- wraz z obiektami mikroretencji – maksymalnie 1500 zł;

  • ławka parkowa – wartość 450 zł;

Maksymalna kwota dofinansowania, o którą może wnioskować zespół to 1500 zł.

Sąsiedzi w walce o wspólną sprawę

Poza wymiernymi efektami w postaci wykonanych projektów, projekt ma na celu pobudzanie wspólnej aktywności sąsiedzkiej. Zgłoszenia do konkursu powinny pochodzić od zespołów konkursowych, czyli co najmniej pięcioosobowych grup sąsiadów. Liczebność zespołu może się ulegać zwiększeniu z czasem. Całość przedsięwzięcia prowadzi lider zespołu, odpowiedzialny za utrzymywanie kontaktu z administracją modernizowanego terenu (np. osiedla) i organizatorem konkursu.

Zarejestrowanie zespołu jest konieczne do 6 czerwca 2021 r. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie >>>zielonalaweczka.pl. Można tam znaleźć także gotowe propozycje projektów i inspiracje do przyszłych oaz spokoju.

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Oko
Oko 08.04.2021, 18:38
Mówiłem w roku 2000 że Gorlice będą Agroturystyczne i są tylko Agroturystyczne. Gdzie mogą się przyjechać Emeryci urodzeni w Gorlicach i osoby na utrzymaniu ZUS.
niech płacą chętni
niech płacą chętni 08.04.2021, 10:23
Podnieść czyli dopłacić do nikomu (no może żulom) niepotrzebnej ławki zwanej "zieloną ławeczką"... Ja pie*le to EKO ludziom mózgi zlasowało i na każdym kroku płacimy za to OGROMNE pieniądze i to przez UE, która dziwnie w nie bierze pod uwagę Polskich realiów dzięki czemu np. zamiast reklamówki za ~50 gr która posłuży nam kilka razy kupujemy jednorazową torbę papierową za ~1 zł.
Polak
Polak 08.04.2021, 11:31
Pamiętajmy, że te torby papierowe są tak impregnowane, że są niewiele lepsze od plastikowej reklamówki. I wystarczyłoby zrobić recykling opłacalnym przez chociażby podatek 0% na opakowania 100% z recyklingu. Do tego więcej skupów np. plastiku, metalu czy papieru. Ale nie. Nie da się.

Pozostałe