Zmarł Honorowy Obywatel Bobowej, śp. ks. Stanisław Święch

  • 20.04.2021, 09:56
  • Monika Kulka-Smołkowicz

Podziel się:

Oceń:

Zmarł Honorowy Obywatel Bobowej, śp. ks. Stanisław Święch Fot. sercanie
Bobowa wspomina swojego honorowego obywatela, księdza Stanisława Święcha, wieloletniego misjonarza pracującego w Kongu.

 

Ks. Stanisław Święch SCJ* urodził się 23 marca 1934 roku w Bobowej. Od młodzieńczych lat związany był z lokalną parafią, gdzie służył do Mszy św. jako ministrant. Wkrótce wstąpił do małego seminarium, które zostało wkrótce rozwiązane i przekształcone w studium humanistyczne w Tarnowie. Tam przyszły misjonarz zdał maturę w 1952 roku i mimo niesprzyjającej Kościołowi atmosfery postanowił wstąpić do seminarium duchownego, by zostać księdzem. Jego rocznik liczył prawie 60 alumnów. Wtedy to poznał pierwszy raz Sercanów, którzy uczęszczali na wykłady do budynku seminarium diecezjalnego.

Po święceniach pracował jako wikariusz kolejno w trzech parafiach: w Ujanowicach k. Limanowej, w Bochni, gdzie również był kapelanem szpitala oraz w parafii Siedliska Bogusz k. Jasła.

Serce kazało mu jednak poszukiwać swojej drogi życia, a tą okazało się kapłaństwo misyjne. Ksiądz Święch postanowił wstąpić do zakonu Sercanów, którzy w bardzo trudnych dla kościoła czasach oferowali niemal niemożliwą wówczas drogę: misje w krajach afrykańskich. Po nowicjacie u Księży Sercanów, pierwszą profesję zakonną ks. Święch złożył w 1970 roku. Śluby wieczyste złożył 4 lata później, już na Czarnym Lądzie. Tam też, w Demokratycznej Republice Konga spędził większość swoich lat kapłańskich, życzliwie i z wielkim sercem służąc ludzi, których tam spotykał. Ponad 25 lat pracy misyjnej spowodowało, że stał się szanowanym i bardzo cenionym misjonarzem. Po wielu latach posługi wrócił do Polski, chociaż nie zrezygnował ze wspierania misji. Dopiero w 2016 roku udał się na zasłużony odpoczynek i zamieszkał we wspólnocie zakonnej w Krakowie.

Pogarszający się stan zdrowia spowodował, że ostatnie tygodnie życia spędził w Domu Pogodnej Starości, pod opieką sióstr Józefitek w Tuchowie. Tu też zmarł 16 kwietnia 2021 r.

Jego ostatnie pożegnanie nastąpi w najbliższy piątek, 23 kwietnia  o godz. 10.30 w kościele parafialnym pw. NSPJ w Krakowie-Płaszowie, po czym ciało kapłana zostanie złożone w sercańskim grobowcu na Cmentarzu Podgórskim.

 

Więcej informacji o życiu i działalności ks. Stanisława Święcha możecie przeczytać >>>na stronie zakonu Sercanów

Informacja o uroczystościach żałobnych dostępna jest >>>TUTAJ

 

*Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego, tzw. sercanie czarni (Congregatio Sacerdotium a Sacro Corde Iesu)

Monika Kulka-Smołkowicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe